Kronika Juraja Sriemskeho Zničenie kráľovstva uhorského je jedinečným svedectvom tragickej doby. Autor, pochádzajúci z uhorsko-srbského pohraničia nazývaného Sriem, bol kaplánom kráľa Ľudovíta II. a po jeho smrti aj kráľa Jána Zápoľského. Vo svojom diele zachytil mnohé udalosti pohnutého obdobia, v ktorom žil.
Konšpiračné teórie sa v posledných rokoch stali jedným zo všadeprítomných prvkov politickej a populárnej kultúry súčasnej ľudskej spoločnosti. Na celom svete sa stali populárnymi teórie vysvetľujúce „ako to v skutočnosti je (bolo)“, „kto za tým stojí (stál)“, „v koho záujme sa to deje (stalo sa)“ a pod.
„Přišli jsme za vámi, abychom vám sdělili, že vaše vycestování dnes bylo umožněno.“ S touto pro tisíce uprchlíků z NDR vysvobozující větou tehdejšího ministra zahraničních věcí Hanse-Dietricha Genschera z 30. 9. 1989 je Lobkowiczký palác, sídlo německého velvyslanectví v Praze, od té doby neoddělitelně spjat.
Pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku Slovenskej republiky sa autor zamýšľa nad prínosmi i ťažkosťami, ktoré majú dosah na jej občanov. Slovo autora na záver: Múdry si uzná chyby, ktorých sa dopustil, zamyslí sa nad tým a poučí sa.
Každé veľké mesto má svoju charakteristickú sladkú pochúťku. Prešporok / Bratislava - niekdajšie uhorské korunovačné mesto má svoje tradičné makové a orechové bratislavské rožky. Tie boli kedysi také obľúbené, že ich posielali na cisársky dvor do Viedne, či do zámoria, dokonca aj do ďalekej Indie. Kniha „400 ročná legenda.
Nová publikace architekta Petra Uličného a historičky Barbory Klipcové nahlíží na Albrechta z Valdštejna z poněkud jiného pohledu, než je převážně vnímán - jako voják a politik. V této knize je představen jako vizionář a realizátor vlastního snu o ideálním městě i celém panství.
Kniha pojednává o pronásledování katolické církve komunistickým režimem v Československu a o jedné ze vzniklých forem reakcí na tuto situaci. Autorka analyzuje mimořádné pravomoci, které poskytl Apoštolský stolec místní církvi, ale které se brzy projevily jako málo přizpůsobené konkrétní situaci v Československu.
Objevené Pompeje jsou fascinující. Při procházce ulicemi s barevnými nápisy na domech, při prohlídce bohatých vil plných zářících květin nebo při působivé návštěvě divadel či amfiteátru se snad nikomu z více než 11 tisíc každodenních návštěvníků nechce věřit, že tu život skončil už téměř před 2 000 lety.
Všetky moderné choroby, ako rakovina, cukrovka, vysoký tlak, alergie, osteoporóza, reuma, choroby mozgu ... sú z "prekysleného" organizmu. Všetky súčasné potraviny ako mäso, cukor, alkohol, mliečne výrobky, múka... majú chemicky kladný redox potenciál!
Unikátna kniha, aká tu ešte nebola Slovensko na starých mapách 7 vzácnych máp sveta a Európy, 33 jedinečných máp a atlasov Uhorska, 55 podrobných máp uhorských stolíc, 12 rozkladacích máp presahujúcich formát knihy, desiatky nádherných dobových ilustrácií, podrobných príbehov, popisov a vysvetlení k jednotlivým mapám.
Za hlavní impulz k této knize lze považovat střety mezi „antikomunisty“ a „revizionisty“, především jeho poslední, nejsilněji amplifikované dějství v létě 2020.
Viete, prečo je tak veľa antických sôch bez nosa? Poznáte rímske mestá, ktoré zmizli pod hladinou mora alebo ich zasypal piesok a zostali po stáročia zabudnuté? A boli cisári ako Caligula a Nero naozaj takí šialení, ako naznačujú legendy?
Publikácia venuje pozornosť výrazným postavám a osobnostiam činným v politických stranách a inom verejnom priestore z radov tých, ktorí boli na postoch pedagógov, učiteľov, ale aj tých, ktorí boli pôvodným povolaním učiteľmi a zanechali výraznú politicko-stranícku stopu.
Kniha vychází z disertační práce, obhájené v roce 2020 na Masarykově univerzitě v Brně. Autor v ní analyzuje české dějepisectví v letech 1938-1945. Neomezuje se ale pouze na historiografii českou, neboť ji srovnávání i s dějepisectvím sudetoněmeckým a slovenským, s všestranným důrazem na jejich vzájemné vztahy.
Na 176 stranách čitateľ nájde viac ako 430 dobových pohľadníc od konca 19. storočia až po rok 1948. Kniha je rozdelená do 16. kapitol, ktoré dokumentujú jednotlivé časti mesta. V poslednej kapitole sa nachádzajú historické pohľadnice Martinských holí, ktoré ešte v pohľadnicovej tvorbe neboli spracované. Kniha je dvojjazyčná - slovensko / anglická.
Slovensko - anglická monografia Architekt Ľudovít Oelchläger – Dielo na Ukrajine, prináša čitateľovi na 344 stranách nielen charakteristiku všestrannej osobnosti významného medzivojnového košického architekta, ale dokumentuje tiež životné osudy Oelschlägera a jeho rodiny od jeho šťastného detstva prežitého v jednom z najkrajších miest vtedajšieho Horného Uhorska,
Tématu dokumentace větrných mlýnů i čerpadel na pohlednicích se dosud nikdo ještě nevěnoval. Historické pohlednice jsou nedocenitelným zdrojem našeho poznání. Je mnoho mlýnů, jejichž konkrétní podobu známe pouze z těchto pohlednic. Z nich můžeme vyčíst typ mlýna, zvláštnosti jejich stavby a často se dá podle okolí určit i místo, kde mlýn skutečně stál.
Nie desiatky, ale stovky historikov si kládli a kladú stále otázku, aký je pôvod Európanov? Vôbec to nie je také jednoduché a jednoznačné ako sa oficiálne tvrdí.V poslednej dobe veda, a najmä genetika, všeličo prehodnotila. A čo my Slovania? Skadiaľ sme? Alebo sme tu od vekov? Kde boli naše pôvodné sídla?
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!