Popularita a produkce dějepisných atlasů v Evropě stoupala zejména od poloviny 19. století. Zdánlivě nezaujatá díla mapující minulost však mnohdy výrazně otiskovala aktuální politickou situaci a názorové proměny společnosti, což z nich činí cenný historický pramen.
Učebnica poskytuje komplexný pohľad na proces európskej integrácie od jej počiatkov až po súčasnosť. Text je písaný prístupným jazykom, avšak zároveň si zachováva akademickú úroveň. Štruktúra textu je logická a systematická, s častými odkazmi na prípadové štúdie a historické udalosti, ktoré pomáhajú lepšie pochopiť jednotlivé argumenty.
Bezmála tisíc rokov žili Slováci v Uhorsku. Spoločne s Maďarmi, Chorvátmi, Nemcami, Srbmi, Rumunmi a Rusínmi ho budovali aj bránili. Uhorsko bolo našou spoločnou vlasťou a v tomto multietnickom štáte prežili Slováci časy dobré aj zlé, doby slávne i hanebné. Napriek všetkému práve v Uhorsku sa zaradili medzi moderné európske národy.
Bratislava je “rozštvrtená” na 17 častí. Zoznámte sa s tým najzaujímavejším, čo vám jednotlivé mestské časti vedia ponúknuť. Dozviete sa históriu každej z nich, ako vznikli ich názvy aj čo zaujímavé vedia obyvateľom či návštevníkom ponúknuť. Prejdete sa po historických budovách i sakrálnych stavbách, navštívite múzeá, ale aj iné zaujímavé lokality.
K najrozvinutejším remeslám na Slovensku vždy patrilo zlatníctvo. Tvorba levočského zlatníka Jána Silášiho (…1782), špecifická typickým kánonom výstavby predmetov, svojským dekorom, ojedinelou výzdobou mnohofigurálnymi emailovými miniatúrami aj množstvom prác, nemá na Slovensku obdobu a priraďuje Silášiho k významným európskym zlatníkom - emailérom.
Kniha napísaná rukou Štefana Meliša pojednáva o novovekých minciach, ktorých funkcia vychádzala z ľudovej zbožnosti a povier obyvateľstva obce Papradno v okrese Považská Bystrica. Každý staviteľ nového príbytku dával do konštrukcie svojej stavby mince, niekedy doplnené o písomnú správu staviteľov, prípadne citát z Biblie, alebo o klasy obilia, resp. liečivé byliny.
Združenie Gotická cesta a Pamiatkový úrad Slovenskej republiky predkladajú širokej verejnosti zborník príspevkov z III. ročníka konferencie Najnovšie poznatky z výskumov stredovekých pamiatok na Gotickej ceste, ktorá sa uskutočnila 30. – 31.augusta 2018 v Rožňave.
Co tvoří středověká cestopisná vyprávění? Jaké stylizace, masky a motivy používají vypravěči cestopisů? Kdo a jak četl, opisoval a upravoval rukopisně dochované cestopisné příběhy? Jaké místo v evropském kontextu mají tato vyprávění vytvořená v českých zemích?
„Záhady ľudstva, Zeme a vesmíru“ Ako Západ, Vatikán a Rotschildovci sfalšovali dejiny. Prečo zničili Veľkú Tartáriu? V úvode knihy sa uvádza: Slovenské príslovie : „Zvyk je železná košeľa“. Strašné!! Teraz chápete, prečo možno až 95 % populácie na Slovensku nedokáže „svojou vôľou“ skoro nič zmeniť vo svojich životoch!
V mestách sa po stáročia vytváralo podhubie, na ktorom prekvitala pestrá meštianska/mestská kultúra, ktorá tvorí naše národné dedičstvo. Plody tejto lokálnej a regionálnej kultúry sa však nestali súčasťou našich „veľkých dejín“. Aj v mestách, kde tvorcami, nositeľmi a uchovávateľmi tejto kultúry boli slovenské elity, kolektívna pamäť vyhasína.
Bratislavský Hrad bol dôležitou pevnosťou, príležitostnou rezidenciou uhorských kráľov, sídlom významných úradov. Za panovania Márie Terézie (1740-1780) jeho význam vyvrcholil. Potom nasledoval rýchly úpadok, hrad stratil pôvodné historické funkcie, až zostal po požiari v roku 1811 vyše 150 rokov chátrajúcou ruinou.
Bratia Franklovci sa vo svojej knihe zameriavajú na obdobie najväčšieho rozmachu židovskej komunity v meste, na roky 1918 – 1938. Na základe konkrétnych faktov dokumentujú, že Židia sa významne podieľali na spoločenskom, hospodárskom, kultúrnom i športovom živote Žiliny.
Walter Malaschitz vyrastal na Zuckermandli pod ruinami Hradu, na divom, neregulovanom brehu Dunaja. Táto romantická časť Bratislavy zanechala v jeho chlapčenskej duši nezmazateľné stopy, keď sa po rokoch rozpamätáva na ľudské osudy, na domy a ulice, ktoré čas dávno zniesol zo sveta.
Kniha odhaľuje nepoznané dejiny prostitúcie v prvých troch dekádach 20. storočia v slovenských mestách cez výpovede odborníkov, politikov, inštitúcií a osôb zapojených do prostitúcie. Autorka skúma myšlienkové svety rôznych skupín spoločnosti od politikov, cez prostitútky, lekárov, sociálnych pracovníkov až po umelcov.
V minulosti kolorit Topoľčian výrazne dotvárala početná, hospodársky a spoločensky významná židovská komunita. K obrazu Topoľčian zo začiatku 20. storočia patrilo námestie lemované židovskými obchodmi či pôsobivá stavba synagógy, ktorá patrila k najkrajším svojho druhu na Slovensku.
Přední slovenský historik a dlouholetý ředitel Historického ústavu v Bratislavě zpracovává již podruhé ve zcela nové podobě historii slovenského národa i jeho státnosti. Jako specialista na 19. a 20. století se detailně a s porozuměním věnuje důležitým emancipačním procesům. Text je dotažen do současnosti, končí před posledními prezidentskými volbami.
Záverečný diel trilógie, ktorá nie je ďalšou historickou faktografiou na danú tému. Je unikátnou kronikou osobných príbehov v rámci dramatických historických udalostí, ktoré v súčte vydávajú na epos o tom, ako sa v pôrodných bolestiach svetovej vojny a vlastnej krvi rodil moderný slovenský národ. Po 1. a 2.
Najničivejší konflikt všetkých čias, ktorý otriasol celým svetom, ožíva v tejto silnej, pútavej a vizuálne ohromujúcej knihe. Druhá svetová vojna: Unikátny obrazový sprievodca približuje historické udalosti z každého uhla pohľadu.