A Pozsonyi Hajósegyletet az angol sportegyesületek mintájára alapították 1862-ben, ligetfalui székhelyét pedig 1895-ben adták át. Sajnos, a Szlovák nemzeti felkelés hídja építésekor ez a klubház is a városrombolás áldozata lett. Az egylet történetét az Aixinger család három generációja dolgozta fel és adta ki 1941-ben.
A Pozsonyi Kifli Polgári Társulás egyik alapítója, ifj. Papp Sándor és Július Cmorej könyve a legendás pozsonyi péksütemény történetéről. A gazdagon illusztrált kötetben sok régi recept is található.
Rozsáhlá kolektivní monografie, společný projekt předních českých a slovenských historiků, se v roce 100. výročí vzniku Československa zabývá politickým, hospodářským a sociokulturním vývojem v prvorepublikovém Československu, Evropě a zámořském světě (Severní a Jižní Amerika, Asie) mezi dvěma světovými válkami.
S počátkem roku 1993 se na mapě Evropy objevily samostatné státy – Česká republika a Slovenská republika. Vznikly dvě nové země a s nimi i jejich vlastní krajanské agendy. Každý z těchto států se začal věnovat svým krajanům zvlášť a badatelé je v tom následovali – Slováci se zabývají Slováky a Češi Čechy.
Spoznajte príbeh našej minulosti v rozprávaní predmetov, ktoré po sebe zanechávame Dejiny sveta nemusia byť len o rokoch a zozname udalostí. Tvorí ich všetko, čo človek vytvorí a čo po ňom na svete zostane.
Autoři kolektivní monografie se snaží ukázat postupnou přeměnu Krymu od multikulturní křižovatky antického světa po kolonii Ruska. Kniha se mj. věnuje oběma anexím Krymu a vysvětluje, za jakých okolností se Krym stal ruským.
Jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i svetov za ňou Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie, plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín.
Preskúmajte fascinujúce dejiny ľudstva oživené prostredníctvom zrozumiteľných a prehľadných máp. V slovenskom preklade vychádza ďalšia z radu úchvatných encyklopédií z anglického vydavateľstva Dorling Kinderlsey. Zaujíma vás, čo sa dialo v minulosti?
Orava bola vždy trocha iná. Po lesoch sa potulovali iné zvieratá, zbojníci zbíjali podľa inej taktiky, ľudia sa tu presúvali viac po vode, ako po súši, no a v krčmách sa pilo tiež inak - po oravsky. Skrátka a dobre, keďže Oravu oddeľujú od zvyšku krajiny divé hory, história sa tu často uberala iným smerom. O tom, akým, rozpráva vážne, ale aj menej vážne táto knižka.
Pôsobivý príbeh o presídľovaní a mocenských súbojoch, vyskladaný z roztrúsených dielikov mýtov, legiend a archeológie. Kto boli Filištínci? Ako došlo k únosu Sabiniek? Žijú ešte medzi nami Samaritáni? Kto bol kráľ Midas a ako vznikol gordický uzol? Viete vymenovať stratené kmene Izraela? Správali sa Vandali skutočne vandalsky?
Autor Marián Tkáč vo svojom spise uvažuje o historickom postavení mesta Nitry a jej veľkom význame pre dejiny slovenského národa. Považuje ju za kontinuálne trvalé centrum slovenského duchovného, hospodárskeho, politického a štátneho života. Úryvok z prvej kapitoly Kontinuita dejín [...] Chýba nám vlastná, nespochybniteľná niť našich dejín.
Mýty sprevádzajú naše životy od najútlejšieho detstva až do posledného vydýchnutia. S pribúdajúcim vekom a strasťami sa u človeka čoraz väčšmi prebúdza mýtus všetkých mýtov – viera v lepší zajtrajšok.
Autorka v monografii približuje každodenný život siedmich generácií chotekovského rodu v Dolnej Krupej a ich potomstva od začiatku 19. storočia. Práca však nekončí rokom 1945, kedy dochádza k poštátneniu ich majetkov, ale pokračuje až do súčasnosti, kde sa autorka pokúsila zmapovať aj život najmladších známych potomkov dolnokrupských Chotekovcov.
Trvalo takmer dvestopäťdesiat rokov, kým sa zrodil slovenský preklad slávnych memoárov významného európskeho vzdelanca a diplomata so slovenskými koreňmi Františka Tótha. Svoje cestopisné spomienky vydal knižne v roku 1784 v Paríži pod názvom Mémoires sur les Turcs et les Tartares.
Autor citlivě zpracovává vývoj interetnických vztahů v českých zemích a Československu na konci 19. a v 1. pol. 20. století. Cílem je zasadit dějiny židovských komunit na tomto území do obecnějšího rámce, a proto je práce platná i v širším a globálnějším kontextu nejen česko(slovenských) dějin.
Dvacet nejzajímavějších pěších turistických tras obsahuje turistická příručka Jeseníky edice S batohem po Česku. Kromě popisů tras jsou novinkou výřezy panoramatických map. Nechybí výškový profil túr, charakteristika jejich náročnosti a časový rozvrh. Každá trasa je doplněna fotografiemi.