Kniha je třetím dílem série "Brněnské ulice vyprávějí své dějiny" od Leopolda Künzela. Třetí díl zcela zapadá obsahově i kvalitou k již vydaným dvěma dílům. Kniha se zabývá řadou brněnských ulic a oblastí, z nichž některé jsou pro město Brno velmi významné.
Paříž byla na přelomu 19. a 20.
Sborník příspěvků konference Odraz 1. světové války ve škole a ve společnosti. Konference zároveň připomněla 120. výročí narození Přemysla Pittra, významného představitele humanismu 20. století (únor 2015).
Tématem 52. čísla sborníku Literární archiv jsou nakladatelství v letech 19181949.
Jedním z důsledků případného vítězství nacistického Německa ve druhé světové válce měla být naprostá germanizace českých zemí, s nimiž se počítalo jako s nedílnou součástí Třetí říše. K tomu však bylo nejprve zapotřebí vyřešit tzv. českou otázku, tedy najít způsob, jakým se vypořádat s česky mluvícím obyvatelstvem Protektorátu Čechy a Morava.
When Leopold Pospíšil first arrived in New Guinea in 1954 to investigate the legal systems of the local tribes, he was warned about the Kapauku who reputedly had no laws. Dubious that any society could exist without laws, Pospíšil immediately decided to live among and study the Kapauku.
Vydejte se hledat odpovědi na odvěké otázky existence i současné problémy tam, kde se skutečně skrývají: pod povrch. Náš vztah k temnotě rozjasní pohřební komory z doby bronzové, tajemství grónských ledovců, komplikované sítě stromových kořenů i místo, kde bude po 100 000 let skladován jaderný odpad.
Zborník odborných príspevkov k problematike vývoja cestnej dopravy na Slovensku.
Obsah: Cestné komunikácie a nálezy mincí (Ján Hunka) Nález stredovekej cesty v katastri obce Nededza, okres Žilina (Peter Bednár Marek Vojteček Klaudia Daňová) Porta regni.
Originální publikace, napsaná bez ohledu na ideologické předsudky a myšlenkové stereotypy, je věnována dějinám a současnosti Číny. Vysvětlení povahy čínské moci je spojeno s popisem geopolitických konstant Říše středu a národních zvláštností, ukazujících na odlišnost čínské civilizace a z ní vyplývajících forem vlády.
Štiavnické betlehemy sú fenomén, ktorý je súčasťou starobylého baníckeho mesta už niekoľko storočí. Autorka v tejto jedinečnej publikácii popisuje genézu vzniku a tvorby tradičných štiavnických baníckych betlehemov v 19. a 20. storočí a prináša aj príbehy tých betlehemov, ktoré sú súčasťou najväčšej zbierky Slovenského banského múzea (SBM) v B.
Čestná stráž prezidenta Slovenskej republiky nie je iba turistickou atrakciou a ozdobou Prezidentského paláca. Je zároveň symbolom, jedným z atribútov slovenskej štátnosti. Jej história siaha k počiatkom konštituovania prvej Česko-Slovenskej republiky, avšak korene osobných stráží treba hľadať v dávnej minulosti.
Dejiny Slovenska a Slovákov je už piate, doplnené vydanie. Jej cieľom je poskytnúť čitateľovi vyčerpávajúcu syntézu dejín Slovenska a Slovákov. Jej ambíciou je doplniť a opraviť doteraz používané učebnice a príručky tam, kde je to potrebné.
Štvrťročník Príbehy 20. storočia sa venuje témam z obdobia bývalých totalitných režimov a pridáva kontext súčasnej spoločnosti. Svojich čitateľov si nájde medzi tými, ktorí sa radi zahĺbia do náročnejších textov a vedia, že na to, aby sme mohli rozumieť súčasnosti, potrebujeme poznať našu minulosť.
V knihe Prechádzka starou Nitrou - Jesenského ulica, Sihoť, Mestský park a okolie nájdete historické fotografie Nitry s opismi, mená majiteľov domov, živnostníkov a povolania ľudí od začiatku 20. storočia. Historické a súčasné názvy ulíc, námestí, nábreží a priestranstiev. Mapu z konca 19.
V knihe Prechádzka starou Nitrou - Zobor a okolie nájdete historické fotografie Nitry s opismi, mená majiteľov domov, živnostníkov a povolania ľudí od začiatku 20. storočia. Historické a súčasné názvy ulíc, námestí, nábreží a priestranstiev. Mapu z konca 19. storočia s prvými oficiálnymi názvami ulíc, námestí a priestranstiev, ale aj mapu z 50. rokov 20. stor.
Toto dielo je nezvyklým, neidealizovaným pohľadom na umelo glorifikované povstanie v r. 1944. Preto môže pôsobiť až šokujúco na tých, ktorí si urobili názor na neho podľa oficiálnej propagandy. Autor na základe rozsiahleho odborného výskumu vyvracia najčastejšie klamstvá o povstaní: že bolo národným povstaním, že bolo slávnym a užitočným pre Slovensko.
Fungovanie vysokých škôl v rokoch 1948 až 1960 bolo v Československu výrazne ovplyvňované zásadnými a radikálnymi politickými zmenami. Podľa Vladimíra I. Lenina bol koncept nepolitickej výučby len buržoáznym pokrytectvom a k tejto predstave sa v roku 1949 prihlásili aj československí komunisti.
Generálne zhromaždenia Svetového kongresu Slovákov sa konali podľa prvých platných stanov, ktoré boli schválené na zakladajúcom generálnom zhromaždení v Toronte 19. júna 1971. Dokumenty boli odrazom programového a ideového zamerania kongresu a reagovali na aktuálny politický vývoj na Slovensku aj v zahraničí.
Autor v publikácii Éra samizdatu zaznamenáva samizdatovú aktivitu skupiny občanov združených v náboženskom zoskupení s názvom Spoločenstvo Fatima. V roku 1982 začalo spoločenstvo vydávať celoslovenský samizdat Náboženstvo a súčasnosť, ktorý vychádzal až do Nežnej revolúcie v roku 1989. Jeho redaktori založili v druhej polovici 80.