Práce zkoumá standardní i alternativní (mikrointervalové) tónové systémy, způsoby jejich výstavby, typologii a systematiku. Hodnotí možnosti konstrukce tónových systémů a jejich zapojení do hudebních procesů prizmatem obecných kompozičních principů.
Publikácia vhodná pre začiatočníkov v hre na husliach. Obsahuje 60 najznámejších ľudových piesní v úprave pre jedny alebo dvoje huslí, pričom melódia je upravená do tej najjednoduchšej podoby a vybavená podrobnými interpretačnými poznámkami. Part druhých huslí je chápaný ako bohatšie vypracovaný sprievod. (2.vydanie)
Americký klavirista a teoretik Charles Rosen (1927) na seba upozornil najmä týmto textom. Napísal ho roku 1971 a pre druhé vydanie (1997) pripravil jeho rozšírenú verziu. Autor s obdivuhodným pochopením podstaty problematiky odhaľuje rôzne aspekty hudobného klasicizmu vo svojich vrcholných prejavoch.
Petr „El Pulpo“ Smetáček – multi-instrumentalista, skladatel, aranžér, kapelník souborů Los Rumberos – se dlouhodobě věnuje pozvednutí povědomí o afro-kubánské hudbě (neboli „salse“) v Čechách.
Druhé album Vladimíra Merty, významného představitele našeho městského písničkářství, má zajímavý osud. Jeho první deska, kterou natočil během studií v Paříži v roce 1968, se domů jen pašovala. K nabídce na vydání druhého (prvního domácího) alba přistoupil pečlivě, vybral 11 písní a v únoru 1970 je natočil.
.."Akordeón pri správnom ovládaní môže byť ideálnym nástrojom rozvoja hudobníka; jeho schopnosť viachlasej hry, plastickosti, rôznorodosti farieb i výrazných dynamických odtieňov je predpokladom pre bohaté interpretačné vyjadrenie.
Svatopluk Karásek patří spolu s Charliem Soukupem a Dášou Vokatou k nejvýraznějším písničkářům českého undergroundu, kteří byli komunistickou policií pronásledováni a donuceni k vystěhování z vlasti.
Pokiaľ ešte dieťa dokáže pohladiť psíka, mačičku, dokedy mu spôsobuje radosť recitovať básničku, kým mu v speve do úsmevu krúti líca, a nôžky v rytme dovedú ho k tancu, dovtedy má ešte svet šancu!
. Úpravy lidových písní z Čech (L.Holec) II. Medvědárium (I.Bláha, A.Vidlák, E.Hradecký, P.Kočí) III. Žertovné písně pro mladší děti (P.Malhocký, J.Vopálka) IV. Narodil se Kristus Pán - vánoční zpěvy (upr. L.Holec)
Hudební časopis, který odráží dění na převážně alternativní scéně, ale zároveň není nijak žánrově vymezený. Full Moon stojí především na originální grafické úpravě a kvalitních, obsáhlých textech.
Transkripce skladeb předních českých skladatelů pro dvě kytary, upravil Jirmal Jiří.
Miroslav Wanek patří k nejosobitějším a nejuznávanějším českým rockovým textařům. Kniha Výlov šuplíka nejen shrnuje jeho texty pro skupiny Už jsme doma, FPB, Divize T a Pluto, ale také mapuje Wanekovu tvůří kariéru v šesti obsáhlých rozhovorech z let 1991-2012, z nichž dva zatím nebyly publikovány v češtině.
Kniha Hudobný dialóg je výsledkom Harnoncourtovej dlhoročnej pedagogickej činnosti na Hudobnej univerzite Mozarteum v Salzburgu. Autor sa v nej sústreďuje na diela Monteverdiho, Bacha a Mozarta, ktoré tvoria ťažisko jeho dirigentskej činnosti.
It comes from Slovak Republic and covers three different projects: JAMKA RBNX URBANFAILURE Urbsounds Collective has roots in punk and DIY movement and was established in 2001 as the outcome of friendship, common interests, shared views and love for music.
Scrutonova Hudobná estetika je azda prvým súhrnným výkladom hudby a jej významu z perspektívy modernej filozofie; je zároveň jediným textom o tejto téme, ktorý obsahuje relevantné hudobné príklady.
Rozsiahla Antológia stredovekej hudby, zostavená americkým muzikológom Richardom H. Hoppinom, je neodmysliteľným doplnkom autorovej ťažiskovej práce Hudba stredoveku (Hudobné centrum 2007), pre ktorú tvorí zdroj ilustračných príkladov, s mnohými odkazmi v analýzach.
Zámerom knihy bolo identifikovať a zmysluplne utriediť celú oblasť hudby, ktorá sa vymyká nielen klasickej tradícii, ale aj ortodoxným avantgardným smerom, čo z tradície vychádzali.