Vojna o lásku a vojna devastujúca lásku - to sú dve vzájomne sa prelínajúce roviny príbehu mladej dvojice, ktorú rozdelí súčasný vojnový konflikt. Igor, pobúrený násilným prevratom v Kyjeve a otrasený upálením ľudí v Odese pocíti hlas svedomia i korene predkov, preto odchádza ako dobrovoľník do novorosijskej domobrany.
Základom výberu Belákovej knihy Slovo robí človeka (vydal Spolok slovenských spisovateľov, 2015) sú glosy uverejňované v Slovenských národných novinách v rokoch 2005 – 2009 a v revue Kultúra a Kultúra slova v rokoch 2009 – 2013. Zaoberá sa praktickými otázkami jazyka a jazykovej kultúry.
Knihu Vincenta Šabíka (1937), literárneho vedca a kritika, pedagóga, kulturológa, estetika, germanistu, editora a prekladateľa, Čriepky do portrétu Vincenta Šikulu (vydal Spolok slovenských spisovateľov, 2015) tvoria texty literárnokritických žánrov od lektorských posudkov po analytické štúdie, ktoré by sme mohli charakterizovať ako historicky autentický „work in
Realistický príbeh zo zvieracej ríše je výnimočným dielom, ktoré do hĺbky a bez príkras predstavuje vonkajší i vnútorný život zvierat i prienik do ľudskej a zvieracej ríše. Životný príbeh srnca Bambiho a jeho rodinky začína v čase dospelosti. Bambi vyrástol a po smrti svojho otca zaujal miesto najskúsenejšieho srnca.
Román Hrušovianski hriešnici je doposiaľ nepublikovaná a zrejme posledná próza významného medzivojnového autora Gejzu Vámoša (1901 - 1956), ktorý krátko po napísaní diela (1938) emigroval na jar 1939 cez Francúzsko do Číny, neskôr do Brazílie, kde pracoval ako lekár.
Ide o slovenský preklad Deminovej knihy, ktorý sa snaží románovo zmapovať obdobie devätnástich rokov Beňovského života (1767 - 1786), až po jeho smrť na Madagaskare. Naskytá sa jedinečná možnosť pozrieť sa na slávneho Slováka z ruskej strany, na základe mnohých faktov, ktoré ešte na Slovensku takýmto spôsobom publikované neboli.
Po dvoch predchádzajúcich básnických zbierkach (Len sny a 8 minút k Slnku) prichádza René Kaminský s ďalšou zbierkou, ktorá obsahuje 65 krátkych básničiek. V nich autor vyjadruje svoj bytostný a nefalšovaný vzťah k prírode, vnútorné prežívania, pocity, radosť i sklamania z toho, čo sa na prvý pohľad možno zdá až banálne a všedné.
Kniha sleduje dejiny ľudského úsilia o nadviazanie intímneho spojenia so svetom, od antických filozofov až po moderné hypotézy, ktoré reflektujú stav súčasnej vedy. Autor sa tu s vytrvalosťou a odhodlaním pustil do problému, ktorého riešenie je rovnako ťažké ako naliehavo potrebné.
Islam už od 8. storočia sa opätovne pokúšal preniknúť do Európy. Kresťanská Európa najmenej päťkrát v dejinách dokázala sa proti nemu ubrániť a zachovať si svoju slobodu. Stačí si spomenúť na roky 732,1396,1453 1571 a 1683. Od tvrdého víťazstva Jána III. Sobieskeho pri Viedni mala Európa od islamu pokoj.
Lena Riečanská je autorkou piatich kníh pre dospelých čitateľov, dielo Som, aká som!
Čitateľsky úspešná zbierka Štefana Moravčíka Moravianska Venuša vyšla roku 1984 vo vydavateľstve Smena v edícii Erb. Knižka vznikala v priaznivej atmosfére, nastolenej knihami Pavla Dvořáka o nových archeologických objavoch na našom území, prácou Jána Dekana Veľká Morava, výstavami sochára Vojtecha Matušinca o hrdinoch a božstvách starých Slovanov.
Možno milióny ľudí obšťastniť rýchlo, bez lásky a často aj proti ich vôli?
Ján Beňo (nar. 1933), renomovaný prozaik, autor vyše desiatky románov, v ktorých stvárňoval výrazné charaktery s tradičnými koreňmi humanity, mravných zákonov i empatie protikladných k prispôsobivým sebcom (diela Alej lásky, Druhý semester, Predposledný odpočinok, Vyberanie hniezda) kontinuitne pokračuje aj po roku 1989.
Nemecký spisovateľ Peter Schneider vyštudoval germanistiku a históriu, pričom jeho vlastná rodinná história sa pred ním otvorila nečakaným spôsobom. Matka mu umrela, keď mal desať rokov a desaťročia ležali jej zožltnuté listy z vojnových a povojnových čias neprečítané v starej škatuli od topánok.
Tomáš Tepper (1950, rodák z Rimavskej Soboty, vysokoškolský pedagóg, vedec, básnik, spisovateľ a prekladateľ. Napísal niekoľko kníh pre deti, ktoré venoval svojim dvom vnukom – Tobiáškovi a Samkovi. Od roku 1968 žije a pôsobí v Prahe. A o čom je vlastne jeho nová knižka?
Manderla a Modrý Maurícius (vydal Spolok slovenských spisovateľov, 2015) – to je sedem poviedok, sedem súdnych príbehov z advokátskeho prostredia zacielených na kauzy z našej doby, aj so záberom do minulosti. Prinášajú exkluzívne informácie, o ktorých sa na verejnosti nehovorí, ale bývajú skryté za zatvorenými dverami súdnych siení.
Básnická zbierka M. Grmanovej (1984) Chiméra (napísaná výhradne voľným veršom) je rozčlenená do troch svojbytných celkov.
Autor (1988) žije a tvorí v Bratislave. V roku 2013 mu vyšla debutová zbierka básní Ukryté v dotykoch (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov), ktorá získala Cenu Ivana Kraska za najlepší debut autorov do 35 rokov za rok 2013 a druhé miesto v ankete Knižnej revue, Debut roka 2013.
Zbierka poézie slovenského básnika z Rumunska Ondreja Štefanku (1949 - 2008) je určená do edície Slovenský svet. Zahŕňa 43 melodických básní, ktoré sa vyznačujú vyšperkovanou obraznosťou, metaforami so skrytým zmyslom.