Publikácia ponúka v 9 kapitolách rôzne slovenské a rumunské analýzy, názory a pohľady na fenomén tzv. viedenských arbitráží, ktorými sa v rokoch 1938-1940 riešili územné nároky Maďarska voči Slovensku a Rumunsku.
Publikácia ponúka 22 fundovaných príspevkov slovenských, českých, poľských a talianskych historikov o "roku nula" tzv. Studenej vojny. S prioritným dôrazom na opis a nalýzu politického, ekonomického, kultúrneho či celkového spoločenského vývoja na Slovensku, resp.
Kolektívna monografia slovenských, českých, poľských, maďarských a ruských historikov prináša 30 kapitol venovaných prvému povojnovému roku na Slovensku v kontexte európskeho (najmä stredoeurópskeho) vývoja.
Výsledky svojich početných výskumov publikoval Dušan Halaj najmä vo Vlastivednom zborníku Považia. Ako vedúci odborný pracovník Múzea SNP sa výrazne podpísal pod námety, libretá a scenáre rôznych výstav s tematikou druhej svetovej vojny, ktoré Múzeum v tom čase realizovalo.
Populárno-náučná publikácia Emila Šimončíka čitateľsky zaujímavo vykresľuje počiatky leteckých aktivít na Pohroní v kontexte budovania československého civilného a najmä vojenského letectva v medzivojnovom období. Veľmi podrobne sa zaoberá tiež všetkými nuansami, ktoré viedli k vzniku letiska Sliač.
Kniha autorskej dvojice Chytka – Vaněk sumarizuje ich dlhoročný výskum v oblasti odboja v podtatranskej oblasti. Ponúka 17 kapitol venovaných zaujímavým osudom jednotlivcov z Liptova v rokoch II. svetovej vojny, resp.
Nová kniha už overenej autorky literatúry faktu Heleny Pažurovej sa opäť vracia k problematike spracovania témy partizánske hnutia v rokoch II. svetovej vojny na Slovensku.
Karvašove pamäti patrili medzi najvýznamnejšie publikácie, ktoré boli k problematike príprav Povstania, ale tiež celkovo k vykresleniu situácie v rokoch 1939-1945 na Slovensku vydané. Ide o osobné spomienky, viac či menej dobovo autentické, prevažne však písané až s odstupom niekoľkých desaťročí.
Publikácia mladého historika Juraja Krištofíka precízne a pútavo mapuje spoločenskú situáciu a predpoklady odboja a partizánskeho hnutia v kopaničiarskom regióne Bielych Karpát v širšom regióne okolo Starej Turej.
Kniha osvedčenej autorskej dvojice prináša na viac ako 400 strán veľkého formátu A4 stovky autentických amerických, nemeckých a slovenských dokumentov o nálete amerického letectva na rafinériu ropy Apollo. Cudzojazyčné dokumenty vo forme faksimile sú sprevádzané slovenským prekladom a vysvetľujúcimi poznámkami.
Touto publikáciou chce autorská dvojica priblížiť vojenskopolitické pozadie, ako sa kreovala spojenecká pomoc pripravovanému povstaniu na čs. území, resp. SNP. Paralelne s tým chce stručne zmapovať a zhodnotiť rozsah a priestorovú operačnú činnosť 15. americkej leteckej armády v hĺbke okupovanej Európy, nad územím Slovenska v r.
Publikácia ponúka v slovenskej aj ruskej verzii 21 príspevkov, venovaných dejinám Ruska, Slovenska a ich vzájomným vzťahom v 20. storočí. Slovenskí, ruskí i českí autori jednotlivých kapitol ponúkajú pestrý obraz slovensko-ruských a slovensko-sovietskych vzťahov v búrlivých dekádach posledného storočia.
Vojnová kronika – prvé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2016.
V predloženej práci môže pred čitateľom defilovať osemmesačná bojová cesta brigády, ktorej rodný list sa začal písať 8.augusta 1944 zoskokom ôsmich výsadkárov do nočnej tmy Nízkych Tatier. Istotne netušili, že o tri týždne budú veliť jednotke s vyše 1000 partizánmi.
Holokaust predstavuje špeciálny typ genocídy, keď sa štát (nacistické Nemecko) rozhodol vyvraždiť židovskú komunitu v Európe, nahľadiac na "nebezpečnosť" tejto komunity pre majoritné obyvateľstvo. Židia však boli deportovaní a vraždení aj zo štátov, ktoré boli spojencami, satelitmi či nacistickým Nemeckom obsadenými územiami.
Vojnová kronika – druhé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2016.
Životný príbeh vojaka a partizána ponúka na 144 stranách obraz doby a životných osudov významného slovenského letca, odbojára a partizánskeho veliteľa Ľ. Kukorelliho.
Vypuknutie Slovenského národného povstania znamenalo pre Hlinkovu gardu na rozdiel od iných prorežimných organizácií doslova vzkriesenie. Vďaka tomu, že po 29.
Vojnová kronika – druhé číslo odborného časopisu Múzea Slovenského národného povstania za rok 2015.
Publikácia zaujímavým spôsobom podáva a prezentuje nové poznatky ohľadom situácie na Slovensku a v slovenských armádnych jednotkách na východnom fronte. Autori sa taktiež zaoberali aj otázkami spojenými so situáciou na Slovensku a zmenami v určitých aspektoch spoločnosti.