Všetci učitelia majú svoje muchy, no Kasjan Savelevič je vskutku čudák. Žije v opustenom dome, nič neje, nikdy nemešká a iných za omeškanie trestá. Dvanásťročná Dominika a ďalší traja oneskorenci museli ostať za trest po škole a z pomsty vyviedli triednemu učiteľovi zlý žart. Odvtedy sa začali diať podivné veci. Kam sa podel ich učiteľ?
Úspešný východonemecký spisovateľ Kurt David sa stal známy najmä ako autor detských kníh. Jeho diela dosahovali vysoký náklad a mnohé aj sfilmovali. Film nakrútili aj podľa detského humoristického románu Každý piatok sa kúpeme (1964). Denník násťročného je sviežim vtipným pohľadom na niekedy nepochopiteľný svet dospelých.
Kniha esejí O Pálení kníh po prvý raz zhrnula do jedného zväzku štyri texty od Ericha Käastnera, v ktorých autor rozpráva, čo sa v roku 1933 – a aj neskôr stalo, ako sa to stalo a prečo sa to stalo. Erich Käastner je dvojitý korunný svedok hanebného činu – pálenia kníh. V noci 10.
Pesničkár Peter Kršiak začínal ako člen folkovej skupiny Zabudnutí a následne ako sólista ponúkol dva autorské albumy Inside story (2009) a Zvláštna skúsenosť (2014), na ktorých sa objavili ako hostia Mária Podhradská, Renáta Čonková, Igor Timko a Pavol Hammel.
Arthur Schopenhauer (1788 – 1860), nemecký filozof, významný mysliteľ i európskeho vzdelanectva devätnásteho storočia, pôvodom z Gdanska, tvorca excelentného diela Svet ako vôľa a predstava (1818), v ktorom za podstatu sveta pokladal vôľu. Písal okrem iného aj o predstaviteľkách nežného pohlavia.
Spisovateľka, publicistka a prekladateľka Iva Vranská Rojková sa v súčasnosti autorsky venuje najmä poézii a po zbierkach Odtlačky času a nečasu (1998) a Z hĺbky plytčiny (2022) ponúka čitateľskej verejnosti tretiu knihu básní Mlčanie a iné zločiny. Už názov napovedá, že verše sú výzvou k aktívnemu ľudskému i spoločenskému postoju.
Zinajda Nikolajevna Gippiusová (1869-1945), manželka Dmitrija Sergejeviča Merežkovského, jedna zo ženských legiend ruského symbolizmu a dekadencie vo svojich denníkových zápiskoch prináša pohľad na neľahké obdobie prvej svetovej vojny, revolúcií a občianskej vojny v Rusku.
Knižný debut Tibora Kočíka ,Vnútrozemie , chce zachytiť výbušnú atmosféru v každodennom živote súčasného človeka. Hľadá odraz civilizačných problémov vo vzťahoch medzi ľuďmi, píše o neschopnosti jednotlivca absorbovať do svojho myslenia a zakomponovať do svojich postojov nové problémy doby. Je jedna z mála zbierok podobného typu u nás.
Kniha Che je v slovenskom prostredí doposiaľ najkomplexnejším dielom o slávnom latinskoamerickom revolucionárovi Ernestovi Che Guevarovi, z ktorého sa stal symbol revolúcie a odporu proti americkému imperializmu.
Anton Lisjak: Ranostredoveký základ panónsko-slovanskej identity Bohuš Klein: Vojensko-historické a geografické aspekty začlenenia Slovenska do Uhorského kráľovstva v 10.-11.storočí Bobák Ján: Slovenská liga v Amerike a Slovenská republika 1939 – 1945 -3.časť Ján Kačala: Obraz jazykovej situácie na Slovensku v 30.rokoch 20.
Najnovšia próza Jána Podmanického Epitaf krásnej cárice, rovnako ako dve predošlé: Muž, ktorý sadil knihy a Prorokov hriech, sa odohráva na Kysuciach. Do tohto drsného i čarokrásneho kraja prichádza majiteľ významnej farmaceutickej firmy, aby tu urobil svoj životný obchod. V ceste mu však stojí zvláštny starec, ktorý má na život a jeho zmysel úplne iný pohľad.
Verše poetky Evy Siskovej sú percepčne náročnejšie predovšetkým pre tých, ktorí nepoznajú ich kontextové., látkovo -tématické pozadie ako predpoklad na uchopenie ich vyznania obsahu a vyznenia básnického tvaru. Ale to je ,,údel“ takmer každej dobrej básne.
Kaľavského najnovšie dielo, próza ROMA N AMOUR je ambicióznym pokusom a generačnú výpoveď. Prináša skúsenosť zrelého, rozhľadeného, citlivého a poctivo uvažujúceho muža.
Alexander Halvoník (1945) študoval na FFUK v Bratislave francúzštinu a slovenčinu. Po skončení štúdia pôsobil na viacerých postoch v oblasti kultúry, naposledy ako riaditeľ Literárneho informačného centra. Recenzie, literárne materiály a preklady uverejňuje v literárnych časopisoch a iných periodikách.
Paul Liska si v knihe Napoleon a bitka pri Marengu dal za cieľ ,, porozprávať o fascinujćich udalostiach, ktoré sa odohrali pri Marengu v roku 1800, keď Napoleon svojim dôvtipom a schopnosťou analyzovať situáciu na bojovom poli zvíťazil nad veľkolepými protivníkmi.
V poradí ôsma knižka básní viacrozmerného a viacžánrového autora. Monotematická skladba reflexívno-lyrických textov. Ústredným motívom autorskej výpovede je samota človeka uprostred ľudskej spoločnosti, vygenerovaná nedávnymi pandemickými situáciami a súvisiacimi udalosťami.
Vo svete Talores boli vždy mágia a fantastické tvory bežnou realitou. Žijú tu spolu ľudia, elfovia, draci a množstvo ďalších čarovných bytostí. Málokto z nich si však uvedomuje, že zlo, ktoré sa pred všetkými stáročiami schovávalo, sa pomaly začalo prebúdzať. Temná energia sa šíri a postupne naberá na sile.
Kniha je súborom myšlienok a fotografií. Týkajú sa štyroch ročných období: jari, leta, jesene a zimy, ktoré symbolizujú detstvo, mladosť, dospelosť a starobu. Piate obdobie sa ešte neskončilo, trvá 3+3 rokov. Písanie tohto diela mi robilo radosť, ktorá trvala príliš dlho.. Keď som zaspával, tešili som sa na ráno.
Prozaička Viera Švenková, oceňovaná autorka poviedok (boli preložené do jedenástich jazykov), sa v knihe Známe miesta, známe tváre vracia do rodného podtatranského kraja, zasiahnutého neduhmi civilizácie.