Autorka v tejto publikácii sumarizuje svoje aktuálne poznatky získané dlhodobým výskumom problematiky holokaustu na Slovensku, jeho reflexie v spomienkach pamätníkov i obrazy šírené v súčasnej spoločnosti Slovenska. Zamýšľa sa nad možnosťami metódy oral history pri výskume tejto témy, jej úskaliami i pozitívami.
Hydrológia je vedná disciplína zaoberajúca sa skúmaním zákonitostí výskytu, obehu, časového a priestorového rozdelenia vody na Zemi, jej vzájomného pôsobenia s prostredím vrátane živej prírody a jej fyzikálnymi, chemickými a biologickými vlastnosťami.
Cieľom tejto knihy je popularizovať biotechnológie a nanotechnológie na Slovensku a utvoriť v očiach širokej verejnosti správny obraz o súčasnom stave a rôznych aspektoch výskumu, ktorého časť sa odohráva aj na Slovensku. Koncepčne je kniha rozdelená na dve časti.
ROČENKA HISTORICKÉHO ÚSTAVU SAV Historická pamäť a dejiny Slovenska - Procesy inštrumentalizácie a manipulácie v 19. a 20. storočí Bibliografická databáza slovenskej historiografie odráža „pamäťový boom” posledných desaťročí. Zachytáva takmer 2 900 záznamov ku kľúčovým slovám či heslám pamäť, spomínanie, tradícia, dedičstvo, odkaz, trauma a pod.
Stručný etymologický slovník slovenčiny prináša informácie o pôvode viac ako 10-tisíc výrazov zo súčasného spisovného slovenského jazyka (slová zachované ešte z praslovanského obdobia, výrazy vzniknuté počas vývinu slovenčiny ako samostatného slovanského jazyka, slová prevzaté v rôznych historických obdobiach v rôznych cudzích jazykov).
Vo VEDE, vydavateľstve SAV, vyšiel tretí zväzok (M – N) z viaczväzkového Slovníka súčasného slovenského Jazyka, ktorý pripravili pracovníci Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV (hlavná redaktorka S. Jarošová). Za cieľ si kladie vyplniť vyše tridsaťpäť rokov trvajúce vákuum vo vydávaní výkladových slovníkov väčšieho rozsahu.
Publikácia ponúka bohatý zdroj súhrnných a dôveryhodných informácií zo všetkých oblastí národného hospodárstva SR, ako aj medzinárodné porovnanie vybraných štatistických ukazovateľov v krajinách Európskej únie. Štatistické informácie sú členené do 31 kapitol podľa tematických okruhov.
Kniha Petra Salnera prináša doteraz neznáme poznatky z prostredia židovských náboženských obcí na Slovensku po druhej svetovej vojne. Autor narába s doteraz nedostupnými archívmi ÚZ ŽNO, ktoré predstavujú jediný a jedinečný zdroj poznatkov o ich vnútornom fungovaní a usporiadaní.
Nanosvet sa v Lubyho monografii otvára vo všetkých svojich zákutiach. Nanoveda a nanotechnológie ako súčasť tojuholníka znalostí nano-bio-info sa nám v nej predstavujú ako zdroj ďalšieho spoločenského a vedecko-technického progresu, ktorý sa opiera o všestrannú miniaturizáciu a ňou spojenú materiálovú a energetickú udržateľnosť.
Miroslav SANIGA (1964) je rodák z Liptova, z dediny Liptovské Revúce, učupenej v lone veľkofatranskej prírody. Láska k prírode predurčila aj jeho študijné kroky. Po skončení základnej školy v rodnej dedine a po gymnaziálnych štúdiách v Ružomberku študoval na Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene.
Orava je zaujímavý región s prekrásnou prírodou, ale aj množstvom historických pamiatok, spomedzi ktorých vzniká najmä Oravský hrad.
Kniha Tomáša Horvátha prináša pohľad na problematiku literárneho subjektu v dielach slovenských a poľských autorov, ktorých tvorba je literárnou vedou situovaná do obdobia modernizmu (v poľskom prípade obdobie tzv. Mladého Poľska) alebo sa nejakým spôsobom s otázkami subjektu v modernistickej literatúre spája (literárny subjekt v romantickom texte).
Hoci po Novembri 1989 bolo na Slovensku napísaných niekoľko kvalitných knižných prác a štúdií o katolíckej sociálnej náuke a evanjelickej sociálnej etike, táto téma zostáva v našej spoločnosti stále veľkou neznámou. Kolektív autorov monografie sa problematikou kresťanskej sociálnej etiky zaoberá z rôznych uhlov pohľadu.
Publikácia Významní slovenskí právnici z Liptova predstavuje štyroch slovenských právnikov - Emila Stodolu, Augustína Rátha, Adolfa Zátureckého a Štefana Lubyho - osobnosti, ktoré svojím dielom presiahli nielen hranice regiónu, ale aj štátu, v ktorom sa narodili. Položili základy slovenského právneho názvoslovia.
Publikácia je venovaná etickej reflexii vojen a terorizmu ako globálnych a verejnosť takmer vždy šokujúcich prejavov násilia, ktoré sa stávajú najpoužívanejšími prostriedkami pri dosahovaní ideologických, náboženských, politických či ekonomických cieľov a záujmov.
Z obsahu: *Nepokoje v Bratislave v dobe richtára Ulricha Rauchenwartera na začiatku 15. storočia *Spory o česť v ranonovovekej Kremnici *Mesto ako symbol v slovenskej humoristickej talči na prelome 19. a 20. storočia
V ostatných desaťročiach patogenéza mnohých chorôb doznala svojho spresnenia a viaceré choroby sa z pôvodných „idiopatických“ stali autoimunitné. Vznikla tak oblasť, ktorej bolo tiež treba venovať pozornosť a poznatky o autoimunite sprostredkovať širokej odbornej verejnosti. Tento cieľ si kládla monografia Autoimunita a autoimunitné choroby, ktorá vyšla r. 2005.
Dejinné premeny 20. Storočia. Historik Pavol Petruf 70-ročný. Akokoľvek široko a nekonkrétne táto „téma“ navonok pôsobí, historici najnovších dejín, národných i všeobecných, majú veľmi jasnú a konkrétnu predstavu, čo všetko do nej možno zahrnúť. Prezentované sú čiastkové výsledky vedcov. Viac než štyri desaťročia zhmotňuje prof. PhDr.