Harry Niles je Američan, ktorý vyrástol ako „sirota žijúcich rodičov“, misionárov, v Japonsku. Vyrastá takpovediac nadivoko v tokijskom podsvetí, kde ho na celý život osudovo poznačí stretnutie so záhadným samurajom Išigamim... Neskôr sa z Harryho stáva špión, ktorý pracuje na dve strany – úspešne lavíruje medzi prosperujúcimi bankármi a podsvetím Tokia.
Ďalšia časť „duchovnej autobiografie“ (po knihe Mrzáci studenej vojny), v ktorej autor zužuje záber na esprit svojich doterajších umeleckých aktivít – rekapituluje lyriku od prvej zbierky Oheň až požiar až po najnovšiu, dosiaľ nepublikovanú básnickú zbierku.
Zámerom zostavovateľa Jána Gbúra zjavne nebolo potvrdiť Hviezdoslavov status „maturitného” autora par excellence v podobe akejsi povinnej čítanky školského hviezdoslavovského kánonu.
Prozaik Ladislav Nádaši-Jégé (1866 – 1940) má v generácii slovenského literárneho realizmu výnimočné postavenie. Prívrženec naturalizmu nemilosrdne zobrazuje ľudské nedostatky a slabosti, o ktorých je presvedčený, že vyplývajú z našej povahy, pretože je v nej ešte veľa zvieracieho a málo ľudského.
László Barak (1953) patrí medzi autorov, u ktorých sa básnické nadanie prelína nielen s novinárskou skúsenosťou, ale aj s novinárskym jazykom. Toto prelínanie je charakteristické pre väčšinu jeho básnických kníh a nie je tomu inak ani pri tejto zbierke.
Unikátny literárny slovník zostavený kolektívom pracovníkov Ústavu slovenskej literatúry SAV prináša syntetizujúci, fundovaný a zároveň pútavý pohľad na vybrané diela slovenskej poézie a prózy 20. storočia – prvé dielo vyšlo v roku 1901, posledné v roku 2000.
Základné dielo filozofickej a politologickej svetovej literatúry, významná pomôcka pre študentov dejín filozofie, filozofie a politológie, zasvätenie do klasických predstáv o spôsoboch a filozofii politiky, ako ju prezentovala jedna z najväčších osobností antického sveta.
Ignác Romsics patrí medzi najuznávanejších maďarských historikov súčasnosti. Po minoriadne úspešnej syntéze Magyarország története a XX. században (Dejiny Maďarska v 20. storočí) vydal knihu o jednej z najdiskutovanejších otázok moderných maďarských dejín, o Trianonskej mierovej zmluve.
Výber z bohatého esejistického diela nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna zahŕňa práce venované najpálčivejším otázkam doby i nadčasovým témam umenia a estetiky, či užšie zamerané práce o vlastnej spisovateľskej profesii, takpovediac nazretia za „oponu“, aká zastiera prípravu veľkého literárneho diela.
Unikátne vydanie, ktoré prvýkrát prináša kompletné básnické dielo Miroslava Válka (vrátane veršov pre deti). Viaceré básne, ktoré autor publikoval v 40. rokoch v katolíckych časopisoch, ale i verše písané podľa socialisticko-realistickej schémy, sa tu dočkali knižného vydania.
Pavel Jozef Šafárik (1795 – 1861) si získal meno a uznanie vďaka trom priekopníckym dielam – Dejiny slovanskej reči a literatúry všetkých nárečí (1826), Slovanské starožitnosti (1837), Slovanský národopis (1842). Dlhoročnej vedeckej a systematickej práci však predchádzalo krátke, ale o to intenzívnejšie rané umelecké tvorivé obdobie.