Texty zborníka predstavujú prínos v tom, že sa venujú problematike nezamestnanosti z viacerých aspektov. Ich zjednocujúcim momentom je kritika kapitalizmu. Autori prinášajú niektoré nové pohľady, pokusy o synterizujúce zhrnutia aj polemické tvrdenia.
Monografia Politické trestné činy pred Slovenským najvyšším súdom v rokoch 1939 – 1944 analyzuje prispôsobovanie sa tejto inštitúcie zmeneným politickým podmienkam pod vplyvom novej, nedemokratickej vládnucej elity – ľudákov.
Prvý Anglicko-slovenský frazeologický slovník vyšiel pred tridsiatimi rokmi (Kvetko, 1984). Keďže anglická slovná zásoba a frazeológia ako jej súčasť sa mení a v posledných rokoch sa začalo používať veľa nových, najmä amerických frazém, bolo potrebné spracovať nový slovník.
Predkladaná monografia je výsledkom trojročného úsilia autorského kolektívu literárnych vedcov-rusistov z Katedry ruského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a Ústavu svetovej literatúry SAV v Bratislave.
V knihe sa autor venuje otázkam súčasného stavu aplikácie protimonopolného práva na podnikateľské praktiky v odvetví médií, a to zo strany súťažných orgánov tak slovenských, ako aj európskych.
HERALDICKÉ SYMBOLY, čiže prebohato ilustrovaná a užitočná príručka na rozpoznávanie skrytých významov erbových znamení a tiež poučujúca o spôsoboch heraldického vyjadrovania rozličných cností v erboch – tak znie úplný názov novej publikácie Ladislava Vrtela, ktorá vychádza vo vydavateľstve SAV VEDA ako druhý zväzok bibliofilskej edície Libri heraldici.
V tejto monografickej práci sa chceme zaoberať niektorými charakteristikami prírodovedného vzdelávania ako podkladu analýzy a hľadania možností jeho zmien na zlepšenie jeho nelichotivého stavu v súčasnosti u nás i vo veľkej časti Európy.
Regionálna geografia je často právom považovaná za vrchol geografického poznania, pretože v sebe syntetizuje všetky analytické geografické vedné disciplíny.
Vedecká monografia Evy Maliti je venovaná teórii a umeleckej praxi symbolizmu v ruskej literatúre a kultúre 20. storočia. Symbolizmus sa chápe v zhode s univerzálnou podstatou samotného symbolu, ako konkrétny literárny smer epochy prelomu storočí, no i ako interpretačný kľúč - k dielam, ktoré sú so symbolom a symbolizmom vnútorne spojené.
V piatom zväzku edície Rastlinné spoločenstvá Slovenska sú zahrnuté doterajšie výsledky syntaxonomickej revízie xerotermných trávnikov,lemových spoločenstiev nížinných a horských lúk a pasienkov, kríčkovitej vegetácie vresovísk a slanísk.V publikácií sa uvádza celkovo 118 asociácií, patriacich do 26 zväzkov, 16 radov a 8 tried.
Ivan Kusý aj v predloženom texte využíva svoju overenú, pre neho vlastne klasickú metódu historicko-genetického prístupu k textom. Časový moment zohráva opäť dominantnú úlohu pri radení jednotlivých súčastí knižky. Ohlásený tretí zväzok vajanskovskej monografie z pera Ivana Kusého, ktorý mal mať názov Starý Vajanský, dlho nevychádzal.
Obsah: Doprava ľudskou silou Vlečené (kĺzavé) dopravné prostriedky Kolesové dopravné prostriedky Doprava po vode Prílohy: a) Polia b) Lúky a pasienky c) Lesy d) Vodné plochy
Aká filozofia je pragmatizmus?
Monografia Evy Kowalskej predstavuje objavný pohľad na fenomén exilu v Uhorsku v období raného novoveku. Príbeh exulantov z Uhorska, obetí náboženského prenasledovania v dobe vypätej, násilne uskutočňovanej rekatolizácie (cca 1670-1681), opakoval mnohé z toho, ako vládna panovnícka moc postupovala proti protestantom (resp. "heretikom") v iných európskych krajinách.
Monografia syntetizuje údaje o zásobách vody v zóne aerácie pôdy regiónu Žitného ostrova, ktoré boli monitorované, spracovávané a interpretované pre hodnotenie dosahu VD Gabčíkovo na podpovrchové vody a na ďalšie výskumné ciele v Ústave hydrológie SAV.
Publikácia prináša nový pohľad na jednu z kľúčových postáv slovenskej poézie 20. storočia. Sústreďuje sa na prvé obdobie básnickej tvorby Jána Smreka, ktorú skúma v dosiaľ opomínaných kontextoch a súvislostiach, s ohľadom na dobovo aktuálne estetické, filozofické a spirituálno-náboženské koncepcie.
Na Slovensku doteraz chýba monografické alebo slovníkové spracovanie priezvisk. Tento stav sa usiluje zmierniť popularizačná monografia M. Majtána Naše priezviská. V úvode sa nachádza stručný prehľad vzniku a vývinu priezvisk od prímen a prídomkov až po dnešné dedičné priezviská, jazyková a gramatická charakteristika i prechyľovanie priezvisk.
PRAVIDLÁ SLOVENSKÉHO PRAVOPISU sú základnou pravopisnou príručkou každodennej potreby, objasňujúcou pravopisnú sústavu spisovnej slovenčiny. Uvádzajú sa v nej všetky pravopisné pravidlá, podľa ktorých sa má postupovať pri tvorbe písaných jazykových prejavov, spolu s množstvom konkrétnych príkladov.
Sto rokov od narodenia osobnosti býva dobrým dôvodom na zamyslenie sa nad jej životom, osudom či výsledkami. Gustáv Husák osobnosťou nesporne bol.