Autor - profesionálny hudobník a spevák skupiny Nirvana, milovník poézie, filozofie a cestovania, absolvent Lekárskej fakulty v Košiciach sa v súčasnosti venuje aj tajomstvám a terapii ľudskej duše. Svoje vnútorné pocity pretavil do básnickej prvotiny Luna, skladajúcej sa z dvoch časti - Katarzia a Revolta. Básne venoval Klubu 27.
Milujte kráľovnú - román venovaný životu a pôsobeniu Márie Terézie - je zároveň románom o Slovensku tereziánskej epochy, o kultúre a postojoch slovenských vzdelancov. Autor si vyberá kľúčové obdobie z bohatých štyridsiatich rokov vlády Márie Terézie a Jozefa II.
Zbierka 33 esejí Petra Pogádyho pod názvom Emancipácia občana prináša originálny a kritický pohľad na kultúrne, spoločenské a politické dianie na Slovensku v poslednom desaťročí. Hovorí o nevyhnutnosti zmeny postoja človeka-občana k veciam a udalostiam, s ktorými sa denne stretáva, o potrebe znovunadobudnutia národnej hrdosti a vlastnej dôstojnosti.
Ladislav Ťažký, autor viac ako tridsiatich knižných publikácií, bol všestrannou, dalo by sa povedať, renesančnou osobnosťou, ktorá však žila a tvorila v antirenesančnej dobe. Zápasil s ňou ako umelec. Ako publicista a mysliteľ sa nemohol realizovať v plnom rozsahu svojich síl, zámerov a plánov. Jeho srdce, rozum a pero pocítili slobodu až v závere života.
Pavol Dinka, spisovateľ literatúry faktu a publicista, sa podujal vo svojej ôsmej knihe na neľahkú úlohu: prostredníctvom rozhovorov s významnými zahraničnými a domácimi intelektuálmi - filozofmi, sociológmi, politológmi a ekonómami (M. Albert, V. Bělohradský, Ľ. Blaha, M. Hartmann, M. Hauser, L. Hohoš, M. Hrubec, J. Keller, O. Krejčí, R. Michelko, C. Offe, J. D.
Debut Janka Mička Ako ustrážiť prítomnosť obsahuje osem poviedok, ktoré majú existenciálny a sčasti autobiografický charakter a vypovedajú o vnútornom prežívaní človeka. Snažia sa preniknúť do jeho intimity a pritom odkryť nahotu ľudskej duše. Všetkých osem príbehov spája ústredná téma možnosti (či nemožnosti) uchopenia prchavých okamihov prítomnosti.
Najnovšia zbierka poviedok renomovaného slovenského autora prináša trpké spomienky na nedávnu minulosť v dejinách nášho národa - 2. svetová vojna, deportácie židovského obyvateľstva do koncentračných táborov, Slovenské národné povstanie, či dôsledky okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 - témy, na ktoré by sa nemalo zabúdať.
Svetoznámy autor detských kníh Erich Kästner (1899 Drážďany - 1974 Mníchov) sa pôvodne venoval tvorbe pre dospelých. Jeho romány sú nadčasové a aktuálne pre každú generáciu. I keď si pôvodne nevedel predstaviť, že by mal písať pre deti, Lietajúcu triedu napokon považoval za svoje najdôležitejšie dielo. Pre výrazné hodnoty si napokon vyslúžilo i filmovú podobu.
Memoáre Gustáva Hupku podrobne mapujú život známeho básnika, redaktora, spoločenského dejateľa, pristavujú sa pri míľnikoch, ktoré zanechali vrúbky v pamäti autora. Nie sú však len osobnou sondou - na ich pozadí pulzuje tep dejín a doba, v ktorej autor žil, pestrosť udalostí a ľudí, ktorí boli jej súčasníkmi.
Vasilij Vasiljevič Rozanov, ruský publicista, filozof, zakladateľ "postmodernizmu", dávno pred jeho vznikom na Západe. Základné prvky jeho svetonázoru sa sformovali už počas gymnaziálnych štúdií - vnútorná sloboda a protest proti autoritám a byrokracii, odstup od vonkajších udalostí, sebapozorovanie, neprítomnosť viditeľnej vôľovej cieľavedomosti.
José Lenzini, dlhoročný novinár alžírskeho pôvodu, zanietený camusológ sa už vyše dvadsať rokov špecializuje na Alberta Camusa, najmladšieho nositeľa Nobelovej ceny za literatúru 1957 a jeho dielo.
Kniha Námesačné limeriky predstavuje pestré spektrum humoristicko-satirických mikrožánrov, tentoraz s jednotiacim spoločným menovateľom námesačníctva.
Známy a skúsený autor krátkych literárnych útvarov a tvorby pre deti prichádza s útlou zbierkou epigramov a aforizmov, pozostávajúcich zo štyroch veršovaných (Hore bez/nadpisov, Eropero, Ozveny, Cepygramy) a a dvoch neveršovaných (Aperitívy, Amorizmy) častí, ktorých názvy naznačujú ich obsah.
Dobrodružný príbeh – plný nečakaných zážitkov a napätia – štrnásťročného Staška a osemročnej Nely, ktorých uniesli derviši, sa odohráva na africkom kontinente na púšti, v krajoch pozdĺž Nílu i v pralese.
Stefan Zweig bol jedným z tých spisovateľov, ktorí museli emigrovať a k dobe sa primerane svojim možnostiam vyslovil práve knihou Svedomie proti násiliu alebo Castellio proti Kalvínovi, v ktorej analógiou boja Castellia proti Kalvínovi v šestnástom storočí, v storočí náboženských a fanatických vrážd, horiacich hraníc, honby na kacírov vyslovuje svoje presvedčenie
"Tempora mutantur, et nos mutamur in illis" - časy sa menia a my sa meníme s nimi... Na horizonte tohto latinského príslovia sa voľne odvíjajú aforizmy, epigramy, paradoxy a sentencie tejto útlej knihy. Vznikali takmer dvadsať rokov a verne odrážajú aktuálne spoločenské dianie v dobe, ktorá stála pri ich kolíske.
Knižka obsahuje dve hry - drámu PO návrate a rozhlasovú hru ZA VLASŤ. V základe prvej hry ležia skutočné udalosti. Treba doplniť, že dejiskom prevratných udalostí je autorovo rodisko Čierny Balog. To sa pozná podľa veľmi konkrétnych reálií, ktoré P. Kováčik poznal z rozprávania a spomienok jeho spoluobčanov resp. pamätníkov.
Marta Hlušíková žije a tvorí v Rimavskej Sobote. Je autorkou Latinsko-slovenského slovníka, Malej encyklopédie antickej kultúry, Slovníka latinských citátov, knihy próz Záhrady, kníh pre deti (Kde pavúky tkajú cukrovú vatu, Písmenkovo, Neznášam, keď ma hladkajú po hlave, Bublinkové rozprávky) a dvoch básnických zbierok Kamene a Rok červených moruší.
Marek Kupčo - režisér a scenárista - je aj plodným literátom. Poviedky a divadelné recenzie uverejnil v mnohých novinách a časopisoch. Knižne mu vyšli Delírium (2001), Čierna diera (2003), Tri stromy (2007) a divadelné hry Tuniekraj, Krutohlav a Verena a Navara - strážkyňa ohňa.