V knihe troch básnických cyklov sa Danaj predstavuje ako kultivovaný tvorca subjektívno-reflexnej lyriky s tematikou kraja, ktorý sa ho dotkol najmä cez príbehy ľudí.
Knižku, ktorú Vám ponúkame, je súčasťou poslednej vôle výtvarníka Igora Rumanského. Oproti pôvodnej koncepcii je doplnená o jeho vlastné napísané texty, o básne, inšpirované jeho tvorbou a vyňaté sú z nej obrázky a odborné texty, ktoré sme uplatnili v publikácii Igor Rumanský. Knižka je tak výsledkom niekoľkoročného výskumu, realizovaného metódou oral history.
Dr. Jozef G. Cincík je pevne zakorenený v dvadsiatom storočí, ale imagináciou a intelektom prenikol veky a pochopil sily, ktoré stvárňovali svet. Z útrob tisícročia premietol na obrazovku dneška dejotvorné osobnosti svojho národa a bezpečne ich zakotvil vo vedomí moderného Slovenska.
V najnovšej monografii autor predkladá komplexný syntaktický, morfologický aj lexikálnosématický rozbor jedného zo základných pojmov, s ktorým široko pracuje teoretická syntax, ale najmä praktická jazyková výučba – pojmu členitosti vety. Výklady opiera o početné doklady zo súčasnej jazykovej, najmä literárnej praxe.
Monografická štúdia predstavuje isté zavŕšenie autorových teoreticko-metodologických výskumov vedy o vlastných menách. Medzi základné pojmy patria lingvistický a onomastický status vlastného mena, vlastné meno ako jazykový znak sui generis, vzájomná spätosť obsahovej a formálnej stránky onymického znaku, pojem a termín funkčný člen.
Slovenská literatúra nevzniká len na území Slovenska. Vznikala, a aj dnes vzniká, i za hranicami našej vlasti, neraz v najvzdialenejšej cudzine, kde sa Slováci ocitli najmä v dôsledku politických či hospodárskych turbulancií. Preto nebola vždy dostupná slovenským čitateľom.
"VO Škole nevinikám ani v jednom prdmete, a tak som sa rozhodol, že napíšem aspom knišku. Preto som si pozháňau najdvoležitejšje veci: pero, papjer a kvoš. (Gratulujem) Garantujem vám, že tato kniška bude dobrá, ľebo ju píšem s úsmevom na perách aj na ceruzkách...
Okolo stola sa od nepamäti sústreďoval život rodín. Pri stoloch sa písali osudy ľudí, rodov, spolkov, i dejiny štátov, kráľovstiev...
Svojrázny banskobystrický umelec, ilustrátor, autor minucióznych kresieb a krajinomalieb Emil Makovický (1908 - 1986) nestál príliš o prezentáciu svojho diela a neprávom ostal v ústraní. Veď jeho dielo v ničom nezaostáva za famóznou tvorbou Benku, Fullu či Bazovského.
Prísny, takmer sparťanský režim úspešného podnikateľa Mareka Godura naruší fotografia v novinách. Pripomenie mu jeho dávny búrlivý vzťah s nevyspytateľnou Alicou a narobí poriadny prievan v jeho papierovom vnútri. Zrazu všetky doklady, faktúry, objednávky stratia význam a Marek spomína, pátra v pamäti, hľadajúc vyblednuté vnemy, slová...
Filozoficko-reflexívna lyrická výpoveď básnika – príslušníka staršej strednej básnickej generácie. Verše majú silný etický náboj, apelujúci na ľudskosť, vzájomnú spätosť ľudí a zodpovednosť odchádzajúcej generácie za prítomnosť a budúcnosť tej nastupujúcej. V neposlednom rade sa v zbierke akcentuje vlastenectvo a láska k rodisku.
Moderná obrazová publikácia predstavuje región Turca ako kompaktný, vizuálne krásny európsky región v srdci Slovenska so starobylými historickými koreňmi, s rozmanitou ponukou prírodných i kultúrnych pozoruhodností a rekreačných príležitostí.
Cítila som to v metle od samého rána. Bolo to takto: visím si úplne v pohode, podo mnou nie sú ruže, ale váza plná klinčekov, hompáľam sa na metle a kedytedy pokyvkám malíčkom na pravej nohe. Vtedy sa stávajú smiešne veci. napríklad tučnej panej sa zachichocú pierka na klobúku, alebo predavačovi sa v topánke začnú mrbiť šnúrky...
"Tento román je čistou fikciou, ktorá nestojí na žiadnych vedeckých základoch. Jeho jediným nezvratným faktom je zopár mohylových hrobov na juhu Slovenska. Najzaujímavejší z nich leží medzi povodím dvoch riek - Žitavy a Dunaja. Je v ňom pochované neznáme dievča, možno mladá žena vo veku od osemnásť do dvadsaťpäť rokov...
V zbierke krehkej poézie otvára spisovateľka svoj pocitový svet a intímne prežívanie. Voľne plynúci pramienok presne volených slov zrkadlí dramatické momenty vzťahov, udalostí, pocitov radostí i obáv... Ich múdra spontánnosť vyviera z autentického prežívania a zrkadlí múdrosť sebapoznania. „Moje srdce má prázdniny.
Publikácia je výsledkom vedeckovýskumného a popularizačného úsilia pracoviska MS pre výskum „život a dielo“ slovenského exilu po roku 1945. Predmetom záujmu boli najmä výročia našich exulantov a hodnotenie ich práce zameranej predovšetkým na opätovné získanie slobody náboženskej, politickej i národno-štátnej.