Rozprávky zo Sezamu sú prerozprávaním známych príbehov z tisíc a jednej noci. Pre detského čitateľa ich upravil významný poľský básnik Bolesław Leśmian. Prvý raz vyšli v roku 1912, kedy vyšla aj Leśmianova prvá básnická zbierka. Aj v nej sa javí očarenie zázračnosťou, ktorou sú preniknuté Rozprávky zo Sezamu.
Osvedčená dvojica Janovic aforista, Cipár ilustrátor prichádza s ďalšou knihou bonmotov známeho židovského mudrlanta Jajkeleho. Žijeme čas, ktorý dvojici autorov poskytuje skutočne neúrekom námetov a možností vtipne, humorne, ale najmä nemilosrdne nastaviť zrkadlo súčasnému Slovensku a jeho obyvateľstvu.
Autor je historik antického myslenia. Sústreďuje sa na sókratovskú tradíciu, ale venuje sa aj moderným interpretáciám starovekého myslenia (Nietzsche, Heidegger, Patočka, Foucault). Táto kniha sa zaoberá myslením neskorého Foucaulta, ktorý patrí k hlavným predstaviteľom francúzskej intelektuálnej avantgardy 2. polovice 20. storočia.
Oblaky na nebi ponášajúce sa na živé bytosti, konáre namiesto rúk a kôra stromu podobná ľudskej tvári, tiene evokujúce fantastické postavy či steblá tráv ako pramene vlasov a mnohé ďalšie situácie, ktoré sa zdajú byť hrou fantázie, plnia vo výtvarnom umení veľmi dôležitú úlohu.
Palo Macho (1965) patrí k výrazným predstaviteľom súčasného umeleckého skla. Jeho špecifická pozícia v tejto disciplíne je v tom, že sa dlhoročne venuje maľbe na sklo. Prepája farby so sklom (jeho povrchom) na podobných princípoch, ako je tomu v klasickej maľbe.
Monografia predstavuje prierez autorskou tvorbou Igora Minárika, jedinečného predstaviteľa analytických tendencií, ktorý je na výtvarnej scéne aktívny viac ako 45 rokov. Prostredníctvom hlavného textu Daniely Čarnej a hlavne bohatého obrazového materiálu ponúka čitateľovi a divákovi vizuálny zážitok z objavovania rôznych vrstiev obrazu.
Knihu možno čítať ako hociktorý spomedzi autorových preslávených historických románov. Ako strhujúci príbeh a pestrofarebnú fresku konkrétneho historického obdobia. Pozornejší čitateľ však nájde niekedy až veľmi priliehavé a na zamyslenie nútiace paralely s časmi, v ktorých žila Waltariho generácia nielen vo Fínsku, ale aj v celej Európe.
Goetheho majstrovská miniatúra, tajuplná Rozprávka, po prvý raz vyšla v Schillerovom časopise Hóry v roku 1795. Ihneď vyvolala intenzívnu odozvu vtedajšieho náročného literárneho publika.
V roku 2016 zverejnil pápež František dokument Amoris laetitia čiže Radosť lásky, venovaný naliehavým otázkam manželstva a rodiny. Mnohí ľudia ho s vďakou privítali, ale súčasne sa tento text stal predmetom tvrdých sporov a kritiky.
Tridsať fejtónov, z ktorých viaceré majú povahu väčších glos či krátkych poviedok. Zbierka každodenných vecí, situácií a epizód, ktoré Marián Hatala svojím videním sveta a literárnym remeslom povyšuje do stavu sviatočných okamihov. Predslov napísal Joe Palaščák, autorom fotografií na frontispice je Jaro Jelenek.
Básnik Erik Ondrejička až vo svojej desiatej zbierke poézie pristúpil ku knižnému publikovaniu básní, v ktorých nepoužil klasickú zvukovú výstavbu verša. Rýmy sa v nej vyskytujú iba výnimočne, na zdôraznenie cyklickosti niektorých procesov.
Minimax nie je len hasiaci prístroj, Minimax je aj názov novej básnickej zbierky, v ktorej minibásne Jána Štrassera našli maximálne adekvátne výtvarné stvárnenie z ruky karikaturistu Boba Perneckého. Kľúčovým slovo pre spojenie týchto dvoch umelcov je humor. Skúste zároveň čítať a pozerať sa nielenže sa to dá, ale poskytuje to aj zdvojený estetický zážitok.
Poviedka KLINGSOROVO POSLEDNÉ LETO vyšla prvý raz v roku 1920 a Hesse ju napísal pod dojmom udalostí leta 1919, kedy sa zoznámil zo svojou druhou manželkou Ruth Wengerovou (objavuje sa v knihe ako Kráľovná hôr). Táto maliarska poviedka je jedným z najfarbistejších Hesseho textov a je plná jeho priateľov i lások.
Román začal písať Hesse ešte v roku 1907, ale nebol stále s výsledkom spokojný, nedokončil dve verzie a až tretiu považoval vhodnú a publikoval ju v roku 1910. Poslednú verziu označujú literárni vedci ako Hesseho hudobný román, ale je to hlavne ľúbostný príbeh samotného autora a jeho nenaplnenej lásky k Elisabeth.
Kniha je výberom mýtov a legiend Indiánov žijúcich v kultúrnej oblasti, ktorá sa nazýva Veľká Amazónia, teda územia rieky Amazonky a jej prítokov (predovšetkým krajín Brazílie, Peru, Ekvádoru, Venezuely a severnej Bolívie). Príbehy boli šetrne upravené do podoby, ktorá je v našom kultúrnom prostredí prijateľná aj pre detského čitateľa.
Na kúrenie je najlepšie staré drevo, na pitie staré víno, na čítanie starí autori a na dôverné rozhovory starí priatelia, povedal raz filozof Francis Bacon. Ako vnímajú a cítia priateľstvo dnešní významní Slováci a Česi?
Karl Jaspers, jeden z najvplyvnejších mysliteľov 20. storočia, pokladal dielo Friedricha Nietzscheho za najvýznamnejšiu filozofickú udalosť, aká sa v Nemecku odohrala po zavŕšení klasickej etapy vývinu nemeckej filozofie. Okrem rozsiahlej monografie venovanej Nietzschemu sa jeho myslením zaoberal v rade ďalších prác.
Kniha plná humoru. Reprezentatívny výber z toho najlepšieho, čo sa na Slovensku v oblasti humoru a satiry napísalo a nakreslilo. 25 párov slovenských osobností žijúcich aj tých, ktorí žijú už len v našich spomienkach a vo svojom diele. Antológiu edične pripravili Peter Chalupa a Tomáš Janovic.
Monografia Petra Michaloviča Ivan Csudai: Vita circulus est prezentuje kresby a grafiky významného slovenského výtvarného umelca.