Dvojjazyčná slovensko-anglická publikácia encyklopedického charakteru ponúka podrobné informácie o 68-ich slovenských režiséroch hraných dlhometrážnych filmov. Texty jednotlivých profilov pozostávajú z krátkej biografie, kompletnej filmografie a výberovej bibliografie. Obrazovo ich dopĺňajú portrétne fotografie tvorcov a zábery z vybraných filmových diel.
Publikácia sa pokúša reprezentatívne predstaviť tvorivý prínos jedného z najznámejších kameramanov v dejinách slovenskej kinematografie.
Kniha venovaná jednému z najvýraznejších tvorcov súčasnej európskej kinematografie je ďalším pokračovaním série publikácií v edícii Camera obscura, ktoré mapujú filmovú tvorbu kľúčových európskych režisérov (vydaný Kusturica, pripravovaný Wenders).
Šeť rokov po publikácii Straty a nálezy 1948 – 1998 prichádza na pulty kníhkupectiev druhý výber z tvorby známeho slovenského filmového kritika a publicistu Pavla Branka. Tentokrát je zameraný na oblasť non-fiction produkcie. Texty viac-menej súmerne pokrývajú obdobie od 60.
Tiitul z edície monografií tvorcov, ktorí zásadným spôsobom vstúpili do dejín slovenskej kinematografie, prináša pohľad na život a dielo jedného z jej najoriginálnejších a súčasne najvýznamnejších predstaviteľov.
Druhý titul edície Studium – primárne určenej študentom umeleckých a humanitných odborov vysokých škôl – prináša súbor filmový esejí, ktoré Juraj Mojžiš v priebehu uplynulých rokov prezentoval formou prednášok v rámci vlastného interpretačného seminára na Katedre filmovej vedy FTF VŠMU.
Nové, prepracované a doplnené vydanie katalógu klubotéky poskytuje prehľadnú orientáciu v aktuálnom klubovom fonde ASFK. Publikácia je rozdelená do dvoch hlavných kapitol. Klubotéka ASFK , obsahuje abecedne (podľa distribučného názvu) radené filmové heslá so základnými filmografickými údajmi, stručným obsahom, oceneniami a bibliografiou článkov.
O zrode nápadu nakrútiť film, o jeho realizácii i ďalšom osude po jeho objavení po päťdesiatich rokoch, jeho rekonštrukcii, ozvučení a uvádzaní sa dočítate v historickej analýze jánošíkovskej témy v slovenskej kinematografii a okrajovo aj v ostatných druhoch umenia. Jánošík je výsostne slovenská národná téma.
Brožúra, ktorá je súčasťou edície k storočnici filmu aj na Slovensku (po brožúre Slovenské dlhometrážne filmy) mapuje slovenskú animovanú tvorbu od jej prvopočiatkov, po roky rozkvetu. Zverejňuje tituly slovenských animovaných filmov nakrútených pre kiná, ku ktorým má aj SFÚ - NKC autorské práva na ich predaj. Zverejňuje aj prehľad ocenených filmov.
V roku 1992 Slovenský filmový ústav - Národné kinematografické centrum vydal zborník štúdií o slovenskom hranom filme v rokoch 1946 až 1969. Ukončením projektu kontinuálneho výskumu povojnovej hranej tvorby je súčasný zborník venovaný produkcii rokov 1970 až 1990. V metóde prístupu sa v zásade nič nezmenilo.
Táto štúdia bola napísaná v roku 1988 pre seminár a zborník zo seminára o živote a diele Ela Havettu, usporiadaného Zväzom slovenských dramatických umelcov a Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti nedožitých päťdesiatych Havettových narodennín.