Táto užitočná publikácia je určená rodičom a pedagógom v materských školách. Autorka v nej objasňuje otázky, ktoré súvisia s pripravenosťou rodičov a pedagógov v rôznych situáciách, ktoré súvisia so školou.
Monografia štúdií, ktorú práve predkladáme čitateľovi má za cieľ preniknúť do oblasti inkluzívnej edukácie, ktorej teoretici i praktici doteraz často nevenovali patričnú pozornosť.
Slavomír Gálik vytvoril monografiu, ktorá pokrýva širokú oblasť teoretického štúdia nových prvkov života v sociálnom prostredí a poznávania kultúry modernej spoločnosti. Monografia predstavuje úspešný pokus o zaplnenie medzery v priestore filozoficko-ontologického výkladu pôsobenia médií.
Publikácia je určená pedagógom v materských školách. Autorka v nej prináša množstvo inšpirácií pre tvorivú výtvarnú činnosť v materskej škole s ohľadom na napĺňanie vzdelávacích štandardov podľa ISCED 0. Jednotlivé úlohy sa zameriavajú na rozvoj jemnej motoriky, prácu s rôznym materiálom a využívanie rôznych pracovných techník.
Vedecká monografia obahuje analýzu významných aspektov a priesečníkov spoločných dejinných a kultúrnych udalostí Rumunska a Slovenska resp. Česko-Slovenska v 20. storočí. Prezentácia konkrétnych medzníkov a udalostí dovoľuje autorovi zvýrazniť vzájomné historické, politické, diplomatické a kultúrne interferencie medzi oboma krajinami.
Tretie doplnené vydanie vypĺňa medzeru v nedostatku univerzitných učebníc základného kurzu fyziky. Je určené nielen študentom a pedagógom základného kurzu fyziky prednášaného na matematicko-fyzikálnych, prírodovedeckých a technických fakultách, ale tiež všetkým záujemcom o elektromagnetické javy – fyzikom, inžinierskym a technickým pracovníkom...
Autorovi sa podarilo na priestore ohraničenom rozsahom jednej monografie zachytiť počiatky a rozvoj jednej z pomáhajúcich disciplín – sociálnej práce. Predkladá nám obraz pomoci a pomáhania, ktoré sa prirodzene zrodilo na počiatku vývoja ľudskej spoločnosti ako jej sprievodný jav a jeho metamorfózy od pomoci subjektívnej a náhodnej až po profesionálnu pomoc.
Dostáva sa Vám do rúk publikácia, ktorá je jednak logickým pokračovaním, syntézou a doplnení mojich predchádzajúcich publikácii: "Geopolitika... Metodologia. Zdroje. Prax. História" (2004), " Geopolitika pre 21. storočie?
Autor poskytuje nový pohľad na pozitivizmus Augusta Comta. Sústredil sa na problém Comtovho náboženského pozitivizmu, úročenie jeho základných stanovísk a dôsledkov. Pracuje s pôvodnými dielami a vhodne vybranou pomocnou literatúrou, ktorou svoju prácu dopĺňa a syntetizuje do nového interpretačného celku. Vhodne využil doxografický prístup.
Publikácia Smrť a vedomie smrteľnosti je ojedinelá tematickou orientáciou v kontexte domácej filozofickej tvorby. Je napísaná na vysokej odbornej úrovni, má kultivovaný jazykový prejav a predstavuje významný filozofický počin.
Monografia reaguje na potreby knižného trhu, na ktorom absentujú alebo sú výrazne obmedzené zdroje v oblasti supervízie v sociálnej práci a konktrétne začínajúcich sociálnych pracovníkov a jej špecifík. Kniha má dve časti. V prvej autor približuje históriu supervízie v sociálnej práci vo svete, jej teoretické vymedzenia a ďalej prístupy a modely v supervízii.
Publikácia je určená predovšetkým študentom spoločenskovedných vysokých škôl, odborníkom v oblasti teórie bezpečnosti, medzinárodných vzťahov a politológie, pracovníkom decíznej sféry v oblasti bezpečnosti a obrany. Niektoré témy a problémy, s ktorými sa čitateľ stretne v predloženej publikácii, už boli publikované.
Slovník obsahuje přes tři tisíce hesel ze všech oblastí ekonomie i souvisejících oborů. Je výsledkem práce desítek odborníků, a to jak z vysokých škol, tak z praxe, pod vedením profesorů z Vysoké školy ekonomické v Praze. Text vychází z nejnovějších poznatků ekonomické teorie i z aktuálního vývoje světové ekonomiky, nepomíjí ani českou ekonomickou realitu.
Kniha je analýzou postupov a metód, ako rozvíjať osobnosť, ako ju meniť, ako ju robiť lepšou a dokonalejšou. Vieme veľa o svete okolo nás, ale málo vieme o sebe, o svete pre nás. Kniha sa snaží o zreálnenie a uzemnenie snov o dobrom človeku na výstavbe takých síl v človeku, ktoré by boli zárukou jeho sebazdokonaľovania.
O tom, že 21. storočie bude storočím vzdelávania nás presviedča dianie okolo nás. V súvislosti s týmto konštatovaním a predpokladmi súčasne rezonuje aj mnohé ďalšie otázky a pohľady na edukáciu.
Táto kniha pojednáva o modernej logike. Jej predmete, metódach a problémoch. Dodajme, že nie o všetkých, iba o tých základných. Nájdeme len ozaj málo vedných disciplín, ktoré sa od konca 19. storočia až podnes rozvíjali takým tempom a v takom zábere, ako práve moderná logika.
V rokoch 1989 - 1990 vznikol rozsiahly rukopis (pre vlastné potreby a nepublikovaný) ,,Úvod do metodológie spoločenských vied". Bol pokusom o systematický a vlastný výklad problematiky v danom období.
Publikácia ako celok poskytuje čitateľovi istý exkurz do problematiky výcviku (tréningu) sociálnych spôsobilostí a sociálnej kompetencie pomáhajúcej profesie vychádzajúci z teórií učenia. Je tiež zhrnutím niekoľkoročných skúseností vo vedení výcviku (tréningu) so zameraním na rozvíjanie sociálnych spôsobilostí v pomáhajúcich profesiách.
Dejiny morálnej filozofie predstavujú permanentné hľadačstvo správneho života, naplneného a sprevádzaného života, naplneného a sprevádzaného správnymi morálnymi hodnotami. Aktuálna sa javí otázka: či to, čo dnes považujeme a označujeme za morálne, takým aj skutočne je?