Borka je celkom obyčajné dievčatko, ktoré má neobyčajnú vášeň pre kúzla a čary. Milovaná starká ju preto volá Borka čarodejka. V domčeku v horách, kde starká býva, trávi malá Borka všetky prázdniny a voľné chvíle. Je jej tam tak dobre, že si nevie ani predstaviť chvíľu, keď starká navždy odíde, keď tu už nebude. Tá chvíľa však príde.
Pre Pavla Dinku, skalického rodáka, podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov, je rodné mesto inšpirujúcou živou vodou. Autorsky sa podpísal pod knihy Skalica a Skaličania v literatúre, František Buchta – Skalica a Záhorie, Skalické búdy – príbehy o vinohradníkoch a víne (VSSS, 2015) – najmä tá posledná sa stretla u čitateľov s veľkým ohlasom.
Cestopisné poznámky Sándora Petöfiho (vlastným menom Alexandra Petroviča) z roku 1845 a jeho Listy z ciest z roku 1847 vyšli v Maďarsku v mnohých vydaniach, na Slovensku doteraz iba v maďarskom jazyku v roku 1987.
Giovanni Domenico Tommaso Campanella (1568 - 1639) bol taliansky filozof, dominikánsky mních a teológ, astrológ, básnik a autor utopického diela Slnečný štát (lat. Civitas Solis, 1602). V slovenčine vychádza preložené z latinčiny ako kompletné dielo po prvý raz.
Spisovateľka a redaktorka Viera Švenková vydala dvadsaťpäť prozaických kníh a preložila tridsať titulov, zväčša z oblasti literatúry pre deti a mládež. V zahraničí reprezentujú autorkinu tvorbu predovšetkým poviedky, ktoré boli preložené do jedenástich jazykov.
Americké poznámky sú spolu s románom o Martinovi Chuzzlewitovi plodom Dickensovho prvého amerického pobytu v roku 1842. Spoločný obom týmto prácam je kritický pohľad: autor vidí nedostatky amerických pomerov v dobe pred občianskou vojnou a citlivo vystihuje, kde a ako je americký život pokrivený.
Autor tejto zbierky prvé kroky absolvoval v rôznych časopisoch. Debutoval zbierkou poézie Chvíľa zblíženia (1991), ocenenou prémiou Literárneho fondu, po ktorej nasledovali zbierky Jaspis a karneol (1997), Zľutovnica (2003), Čerešne v hanebnej ulici (2014) a Biela osnova (2019). V najnovšej zbierke M.
Tento historický, dobrodružný aj strhujúci protivojnový román, ktorý je štvrtou Majerníkovou knihou, sa začal rodiť už v jeho detstve, keď často počúval rozprávanie starého otca a jeho rovesníkov o zážitkoch z prvej svetovej vojny.
Bojan Angelov, riaditeľ vydavateľstva Bulharský spisovateľ, predseda Zväzu bulharských spisovateľov a mimoriadny člen Spolku slovenských spisovateľov, okrem vyše dvadsiatky básnických zbierok je autorom aj niekoľkých vedeckých monografií, publicistických a literárnokritických kníh. Charakterizujú ho uvažovanie, kontemplácia, stlmenie citov.
Vladikov výber šesťdesiatich básní potvrdzuje, že jeho poetické videnie, jeho básnický svet a on ako básnik vo svete, nie je v optike umenia pre umenie, ale pre človeka. Jeho poézia sa vynára "na pokyn bytia".
Univ. prof. JUDr. Ján Lazar, DrSc.
Kniha Ars vivendi sa zaoberá vybranými postavami antického, renesančného a moderného myslenia, ktoré spájajú filozofiu s umením (lat. ars) a životom (lat. vita) či žitím (lat. vivo). Výsledné spojenie "umenie žiť" (lat. ars vivendi) alebo umenie života (gr.
Po výbere z poézie Krehké z kameňa (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016) sa Miroslav Daniš tentoraz prezentuje básnickou zbierkou Naboso, ktorá zachytáva veci a situácie emóciami. Prebúdzajú sa v priam nevysloviteľnom poznaní a poetickej subjektivite. Aj táto zbierka dokumentuje, že poézia má silu spájať ľudí s rôznymi životnými osudmi.
Švajčiarsky spisovateľ, dramatik a prekladateľ Urs Widmer (21. 5. 1938 - 2. 4. 2014) je považovaný za jedného z najuniverzálnejších švajčiarskych autorov. Písal romány, poviedky, eseje, divadelné a rozhlasové hry a za svoju tvorbu získal veľa významných ocenení.
Erich Kästner (1899 - 1974) patrí k najčítanejším autorom detských kníh. Za diela bol vyznamenaný početnými oceneniami, okrem iného Cenou Hansa Christiana Andersena a Cenou Georga Büchnera. Jeho príbehy milujú deti na celom svete a aj sfilmovanie jeho literárnej tvorby prijíma publikum s nadšením. "V tejto knihe chcem deťom porozprávať niečo o mojom detstve.
Najnovšia publikácia Zuzany Cigánovej nie je knihou v klasickom zmysle slova... Knihou, ktorú si prečítame a odložíme bokom. Je to akýsi zápisník zaujímavých, zvláštnych, vážených aj smiešnych... nájdených, odpozorovaných, odpočúvaných, ale aj vlastných myšlienok... Zápisník, ktorý by si mal ďalej žiť svojím životom... zápisník, ktorý možno doplňovať...
V novej zbierke úvah a súdnych príbehov Anton Blaha sprostredkúva osudy bežných ľudí v rôznych kritických, ale aj zábavných životných situáciách. Nadväzuje na predchádzajúcu knižku z advokátskeho prostredia pod názvom Manderla a Modrý Maurícius, ktorá sa stretla s mimoriadnym záujmom čitateľskej verejnosti. Obsahuje jedenásť samostatných celkov.
Dielo Henryka Sienkiewicza, poľského autora svetového formátu, je čitateľskej verejnosti dobre známe. Rozprávky z Ameriky patria k autorovej ranej tvorbe, napísal ich bezprostredne po svojom pobyte v Amerike. V 19. storočí boli v Severnej Amerike ešte rozsiahle miesta nedotknuté civilizáciou a USA sa stále rozrastali.
Básnická zbierka Záznam Martina Vlada je v poradí jeho desiatou. Autor, zdá sa, opustil experimentálne pokusy s básnickým textom, ktoré boli príznačné pre jeho dve ostatné zbierky a v tejto knihe sa opäť vrátil k poetike, ktorú čitatelia poznajú z jeho prvých básnických zbierok.
Lena Riečanská píše knihy pre deti, mládež aj dospelých. Príbehy opisujú radosti aj starosti reálneho života. Citlivo sa dotýkajú aktuálnych problémov a smerujú k možnosti riešenia. A o čom je jej nová knižka? ?