Kniha Pastierik na zlatom voze ponúka súbor dvadsiatich rozprávok - už publikovanú rozprávku Viktora Majerika Pastierik na zlatom voze a deväť doteraz nepublikovaných rozprávok z jeho pozostalosti, ako aj desať rozprávok pochádzajúcich z výskumnej činnosti Mariána Servátku na území zamagurských obcí, ktoré v roku 1920 pripadli Poľsku.
Boľševické Rusko - od roku 1922 Sovietsky zväz - o sebe šírilo, že ako prvý štát vo svete odstránilo vykorisťovanie a že tu nik netrpí biedu. Mnohým obyvateľom vtedajších kapitalistických štátov postihnutých povojnovými hospodárskymi a sociálnymi krízami táto predstava imponovala.
Prvé rozprávky sa na Zamagurí zrodili iste dávno pradávno. Človek si ešte vtedy vážil prírodu, ktorá ho obklopovala, pretože si omnoho bytostnejšie ako dnes uvedomoval svoje korene, cítil sa byť jej súčasťou.
V príbehu prichádzajú maličkí mužíčkovia – Heurékovia, na našu planétu až spoza hraníc vesmíru. Úlohou každého Heuréka je odovzdať magickú silu a vrátiť sa späť. Každý, kto túto silu od Heuréka získa, nadobudne výnimočnosť. Na Zemi zostane už len posledný Heurék menom Chris. Ten sa rozhodne pre neľahkú úlohu.
Nevideli ste myšiaka Bafa hrať na pikole?
Stredná škola v období I. ČSR zohrávala dôležitú úlohu pri presadzovaní štátnej ideológie o jednotnom československom národe. Pri analýze metód, prostriedkov a priebehu tohto procesu sa publikácia sústreďuje na tri okruhy, ktoré možno považovať za kľúčové.
Lingvistická analýza slovenských ľudových rozprávok a ich modernizácií obohatená o dobové reálie ako aj slovensko-slovanské súvislosti a súbežnosti.
Na začiatku ľudského poznania, v rannom veku ľudstva, potreboval človek odpovede na niekoľko základných bytostných otázok, aby dospel k predstave jedinečného, systematického, kozmického poriadku. Pravda, odpovede na základné otázky jeho vlastnej existencie mohli byť len také, aký bol stupeň jeho poznania sveta rozprestrierajúceho sa okolo neho. A tak vznikli mýty.
Kniha o nálezisku slovanských pokladov v Bojnej.
O výsledky výskumov v tých oblastiach slovenských dejín, jazyka a kultúry, ktoré sa v našej súčasnosti stali predmetom politického záujmu a s ním spojených „odborných“ a publicistických interpretácií a politických, ba aj tzv. občianskych aktivít.
Táto kniha je skrátenou verziou monografie Średniowieczny Bardiów i jego kontakty z Małopolską, ktorá vyšla v Krakove v roku 2010. Autor sa rozhodol ponúknuť slovenskému čitateľovi niektoré kapitoly v jeho rodnom jazyku, predovšetkým týkajúce sa mesta Bardejov v XV. storočí.
Kniha, ktorú práve držíte v rukách, prináša zaujímavý pohľad spoza poľskej hranice na jednu z veľkých postáv slovenskej histórie – zbojníka Juraja Jánošíka. Kým mnohí Poliaci ho dodnes vnímajú predovšetkým ako legendárnu postavu, v slovenskom prostredí sa vníma ako symbol boja proti sociálnemu, a v istých obdobiach aj národnostnému útlaku.
Táto kniha nie je ani tak výsledkom dlhého a namáhavého putovania dejinami ako skôr zápisníkom písaným na úteku. Hlavným dôvodom cesty, ktorú sme spoločne podnikli, bola celkom nepochybne túžba utiecť pred skutočnosťou, v ktorej sme si tak podobní našim predchodcom.
Po stopách templárov na Slovensku je po desaťročiach trvajúcom mlčaní, aké sprevádzalo záhadu histórie a pôsobenia legendárnych rádových rytierov u nás priekopnícka kniha mapujúca všetky dôležité indície svedčiace o ich prítomnosti na Slovensku.