Prenasledovanie židovskej komunity na Slovensku v rokoch 1939-1945, vychádzajúce z presvedčenia vtedajšieho vládnuceho režimu, že jej príslušníci sú nepriateľmi slovenského národa, vyústilo do obludného systému zákonov a nariadení. Na jeho konci stála pauperizovaná masa ľudí zbavená politických, sociálnych, občianskych i základných ľudských práv.
Mocenský monopol komunistickej strany Pod kontrolou štátnej bezpečnosti Komunistická moc a cirkvi Najbrutálnejšie obdobie komunistického režimu (1948 - 1953)
Vzdelávanie a školstvo sú významnou súčasťou kultúry každého národa a dosiahnutá úroveň je priamym ukazovateľom vyspelosti každej spoločnosti. Vo vzdelávaní a v školskom systéme sa v koncentrovanej podobe prejavila väčšina problémov, s ktorými zápasila, resp. sa nyrovnávala spoločnosť v rokoch 1918-1945.
Práca sa usiluje podať ucelený obraz o základných otázkach súvisiacich so zahraničnou politikou a diplomaciou Slovenskej republiky v rokoch 1939-1945, ako aj o okolnostiach, príčinách a dôsledkoch jej vzniku.
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie "Orbis Helveticorum" (s účasťou nemeckých, poľských, slovenských, švajčiarskych, českých a maďarských historikov) , ktorá sa konala v apríli 2007 v Smoleniciach na tému "Švajčiarska kniha v strednej Európe".
V najnovšej publikácii, na pozadí snáh o ekonomické reformy, s ktorými sa komunistický režim v Československu prichádzal v 50. a 60. rokoch 20. storočia, autor prináša príbeh slovenskej ekonomiky, ktorý nebol ani zďaleka taký optimálny, za aký ho režim s obľubou vyhlasoval.
Adam Hudek, PhD, (1979), od roku 2003 pracuje v Oddelení dejín vied a techniky Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa predovšetkým dejinám a teórií historiografie so zameraním na český a slovenský vývoj v 20. storočí.
..."jednotlivé kapitoly knihy predstavujú samostatné štúdie, ktoré vznikli v rôznych situáciách a v rôznych časových intervaloch po roku 1989. Je to vlastne pojednanie o dejinách, historiografii, myslení o dejinách ako aj o témach a úlohách, ktoré stáli a vo veľkej väčšine prípadov ešte stále stoja pred slovenskou historickou vedou." Autor.
Dejinám stredovekých miest patrí v slovenskej historiografii čestné miesto. Túto pozíciu si mestá vydobyli celkom spontánne svojím zástojom v hospodárskom a kultúrnom vývoji. Pritom sa privilegované mestá v stredoeurópskom priestore objavujú pomerne neskoro, až v samom závere 12. a v priebehu 13. storočia.
Z autorovho úvodu: "Témy, na ktoré sa v tomto výbere sústreďujem, prinášajú veľké množstvo najrozličnnejších rozporných otázok, načrtávajú prístup vedúcich politikov ČSR, Slovenska, Maďarska a Ruska k formovaniu zahraničnej politiky, vrátane vzťahov, v mimoriadne zložitom období.
Kniha autorského kolektívu má ambíciu zachytiť problematiku Slovenska v prvej Československej republike z netradičných, nových pohľadov.
Vznik Československej republiky (ČSR) bol oficiálne potvrdený 28. a 30. októbra 1918 dvomi štátoprávnymi aktmi - prijatím vyhlásenia národného výboru Československého v Prahe a Deklaráciou slovenského národa v Turčianskom Sv. Martine.