Lexikón približuje na 128 stranách osudy 262 osobností, podľa ktorých boli pomenované štíty, sedlá, doliny, plesá a ďalšie geografické objekty Vysokých a Belianskych Tatier.
Cvičebnica o Vysokých Tatrách, ktorá obsahuje prvky klasickej učebnice i pracovných listov. Obsahuje zaujímavosti o Vysokých tatrách - o pohorí, ako aj o rovnomennom meste na úbočí tohto najvyššieho slovenského pohoria. Získané vedomosti si môžete precvičiť v úlohách rôznej náročnosti.
Obrazová poblikácia o histórii dopravy vo Vysokých Tatrách a pod Tatrami. Autori, Ivan Bohuš starší a Ivan Bohuš mladší, opísali prvé hospodárske cesty do tatranských osád, rozvoj automobilizmu, koľajovú dopravu v podhorí - Košicko- Bohumínsku železnicu s odbočkami až po dnešný stav dôležitej dopravnej tepny medzi Žilinou a Košicami.
Príbehy zemepisných názvov ponúkajú iný pohľad na dobre známe i odľahlé kúty Vysokých Tatier. Spočiatku boli názvy odvodzované najmä podľa vlastníckych vzťahov, neskôr zanechali v tatranskej toponymii svoju pečať lovci, bylinkári, hľadači pokladov, pastieri, baníci, drevorubači, uhliari Ich názvy vznikali najmä v 17. a 18.
Dlhoročný pracovník horskej služby Dr. Jaroslav Švorc zozbieral tragické príbehy z Vysokých Tatier, ktoré sú doplnené fotografiami zo záchranných akcií Horskej služby. Druhé vydanie úspešnej publikácie doplnil o udalosti po roku 2004. Druhé, doplnené vydanie.
Kniha Expedícia Vysoké Tatry 1955 približuje prostredníctvom brilantných čiernobielych fotografií Vladimíra Koštiala Prvý kolektívny prechod hlavného hrebeňa Vysokých Tatier v zimnom období, ktorý zorganizovali slovenskí horolezci pod vedením Arna Puškáša na prelome februára a marca roku 1955.
Publikácia opisuje vysokotatranské doliny s ich odvetviami v historickom kontexte, od ich poznávania prvými lovcami, hľadačmi pokladov, baníkmi a nakoniec vedcami a turistami. Autor, známy tatranský historik, tu opisuje výstavbu starých hospodárskych ciest, turistických chodníkov, chát a množstvo iných zaujímavostí.
Vysoké Tatry vďaka členitému terénu na malej ploche ponúkajú množstvo atraktívnych výstupových možnosí. Na svoje si prídu horolezci, vyhľadávajúci čo najobtiažnejšie trasy, ako aj vysokohorskí turisti, ktorým ide predovšetkým o spoznávanie krajiny, a ktorí radi vyhľadávajú miesta s veľkolepými výhľadmi.
Publikácia podáva stručný obraz o dejinách a miestopise tatranských dolín v slovenskej časti Vysokých Tatier. Hlavným zámerom autora bolo vzbudiť záujem čitateľa o ďalšie spoznávanie vysokotatranských dolín zo značených turistických chodníkov. Slovenský a anglický text.
Autorka Katarína Slobodová Nováková chce čitateľom v tejto knihe priblížiť históriu i súčasnosť nosičského remesla na území Vysokých Tatier, kde sa profesia horských nosičov zachovala až do súčasnosti. Slovenský a anglický text.
Obsah: Pôvod a erb Szontaghovcov - Krátke životopisy - Zakladateľ klimatickej liečby - Szontaghovci a Nový Smokovec - Kostol, krypta, hroby - Turisti a turistickí pracovníci - Prvý tatranský časopis - Bádatelia, publicisti - Úvaha nad kúrlistami - Kúpele Nový Smokovec v súčasnosti - Viditeľné stopy lásky - Pramene - Životopisy M. Szontagha staršieho - Źivotopisy M.
Knižka o histórii a súčasnosti chát vo Vysokých Tatrách. Autor stručne opisuje aj zaniknuté chaty a chaty v Poľskej časti Vysokých Tatier. Publikácia je bohato ilustrovaná, doplnená schematickými mapami. Dobové aj súčasné fotografie tatranských chát a chodníkov, stručná história, popis trás a odporúčané túry.
Publikácia formou encyklopédie podáva obraz o dôvodoch vzniku, výstavbe a osudoch tatranských chát. V úvodných kapitolách autor opisuje spôsoby núdzového nocľahu prvých návštevníkov Tatier a venuje sa loveckým chatám, ktoré sa neskôr stali základom niektorých z tatranských osád.
Stručná história turistiky a kúpeľníctva vo Vysokých Tatrách, dobové aj súčasné fotografie, prvé pohľadnice, dopravné prostriedky, horské športy a Tatry po prvej svetovej vojne.
Ivan Gálfy (1933 - 2011) sa po úspešnom horolezeckom „štarte“ vo Vysokých Tatrách zameral na výškové horolezectvo. Bol prvý v bývalom Československu, kto zorganizoval (roku 1969) expedíciu na himalájsku osemtisícovku. Potom nasledovalo sedem ďalších. Fragmenty jeho autentických spomienok poskladala Mira Kováčiková do uceleného, veľmi pútavého literárneho diela.
Dr. Edmund Téry (1856 – 1917) sa vypracoval z lekára baníckej chudoby v Banskej Štiavnici až na ministerského radcu pre zdravotníctvo v Budapešti. Autor publikácie sa zameral na Téryho ako na turistu, horolezca a mimoriadne aktívneho funkcionára turistických spolkov (Uhorského karpatského a Maďarského turistického spolku).
Z obsahu: Curriculum vitae - Nájomca (Starého) Smokovca - Svedectvá pamätnej knihy - Rainer v tvorbe ľudového veršotepca - Utajovaná kráľostká návšteva - Milovník prírody a propagátor turistiky - Rainerova chata - Čo nasledovalo - Pocta Rainerovi - Pramene a literatúra Obrazový materiál. Slovenský text
Pútavo, beletristicky písané príbehy „vtiahnu“ čitateľa do čias, keď prenikali do Vysokých Tatier prví návštevníci. Autor sa zameral najmä na životné príbehy vodcov, na pozadí ktorých sa odohrávali spoločenské zmeny, ktoré mali za následok vzostup i pokles záujmu o vodcovské služby.
Štefan Zamkovský prišiel do Tatier roku 1926 ako devätnásťročný mladík, prakticky s prázdnymi rukami. Začínal ako nosič na Zbojníckej a na Téryho chate. Neskôr sa vypracoval na chatára a v rokoch 1942-43 postavil vlastnú turistickú chatu v ústí Malej Studenej doliny. Počas SNP v nej ukrýval ľudí prenasledovaných gestapom.