Životopis prekrásneho lesa v oregonských „Cascade Mountains“ od jeho narodenia v roku 988 až do jeho dnešnej nádhery. Rozprávanie o lese a jeho obyvateľoch je popretkávané udalosťami z ľudských dejín aj z autorovho života. Slávne objavy, významné osobnosti, nešťastia, choroby a vojny, to všetko počas života jednej tisícročnej jedle.
Hypotéza Gaie vysvětluje, že podmínky pro život na Zemi jsou výsledkem působení jednoduchého organizmu, snad živé bytosti-Gaia. V této knize se Lovelock, britsý organických chemik, pokouší demonstrovat jak byla Gaia zformovaná samoregulačním způsobem, přitom udržujíce optimální podmínky pro život na naší planetě.
Autor, švajčiarsky biológ, prezentuje v knihe svojich 50 pastelov namaľovaných v rôznych kútoch sveta. Upozorňuje nimi na to, že ľudia stratili vedomie pre prírodu a izolujú sa od nej. Dôsledkom je katastrofálne odlesnenie, premnožení škodcovia v umelých lesoch a zničená poľnohospodárska krajina.
Celé moderné ochranárske hnutie začína práve Leopoldovým almanachom - knihou, ktorú recenzenti právom označujú ako najdôležitejšiu, najkrajšiu a najmúdrejšiu knihu, aká kedy bola napísaná. Klasické a nenapodobiteľné opisy prírody, jej postupné ničenie človekom a začiatky snáh o jej ochranu sú ilustrované nádhernými kresbami Charlesa Schwartza.
Rozprávanie o štyroch obrancoch kaňonov amerického severozápadu bolo inšpirované vznikom sabotovania ako spôsobu boja niektorých ochranárov. Hoci sabotážne praktiky neboli nikdy ekofilozofmi oficiálne schválené, stali sa bežnými u takých ochranárskych skupín ako Earth First!
Sociológ Bill Devall a filozof George Sessions sú stúpencami hlbokej ekológie Arne Naessa. Riešenie ekologickej krízy vidia v zmene myslenia a postojov ľudí, čo sa nutne odráža v názoroch na usporiadanie spoločnosti, na politiku i verejnú správu.
Autor vysvetľuje význam názvu knihy takto: „Ak vyrúbeme les a sadíme ho znovu, tak ho vlastne prerábame na plantáž. Ako sa tak pozerám na svet okolo nás, je zrejmé, že takto prerábame celý svet, a že sme odvrhli plány a návrhy Prírody. Ak už chceme niečo prerábať, musíme tomu dobre rozumieť, a my tomu, čo teraz robíme, nerozumieme.
Kniha popisuje pôsobenie štátu na ochranu životného prostredia, činnosť občanov pre jeho ochranu a činnosť výrobcov pri ochrane životného prostredia. K všetkým týmto oblastiam sú uvedené platné právne úpravy.
Vo svojej knihe sa pýta na príčiny ekologickej krízy a formuluje istý návod na chovanie v podobe noriem. Za dve najvyššie normy pokladá biocentrickú rovnosť a sebarealizáciu v širšom zmysle stotožnenia sa s ďalšími ľuďmi aj mimoľudským svetom.