Publikácia je prvou tlačenou knižnou publikáciou na Slovensku, predstavujúcou komplexne vzdelávaciu politiku v jej psychologickom, pedagogickom, sociologickom, politologickom, ekonomickom a právnom rámci.
Zobliekanie očami je štvrtá básnická zbierka Jany Šimulčíkovej. Básne spisovateľka popri publicistike, prózach a knihách pre deti a mládež píše od mladosti, ale prevažne len z vnútornej potreby v citovo vypätých chvíľach. Aj preto sú medzi jej zbierkami /Brnkanie na city (1999), Pred zrkadlom (2013), Lyrika do kufríka (2019)/ viacročné prestávky.
V najnovšej zbierke básní Krajinou tichého srdca od Blanky Poliakovej (Vydavateľstvo Mayor, s. r. o., Bratislava 2023), nájde čitateľ svojskú bilanciu partnerského života, prežitých okamihov lásky, snívania, lúčenia i nesmrteľnosti.
Aj na Slovensku sa píše dobrá young adult fantasy!
Tretie vydanie nárečového slovníčka JAK ME HUTOREĽI bolo motivované pretrvávajúcim záujmom a priazňou čitateľskej verejnosti aj po dvadsiatich rokoch od prvého vydania (rok 2002). To dokazuje, že nárečia a ľudová reč sú stále aktuálne a neraz sú ako zdroj slovesnej tvorivosti významným doplnením či obohatením spisovného jazyka.
Spisovateľka Jana Šimulčíková je autorkou 23 pôvodných kníh - veršov aj próz pre deti, dospievajúcu mládež (za ktoré získala cenu Trojruža) i dospelých. Názov jej novej knihy Na peknej vyhliadke (Vydavateľstvo Mayor, Bratislava 2021) napovedá, že ide o pohľad na všetky strany - do minulosti, prítomnosti aj budúcnosti.
Verejný záujem je frekventovaný, no pritom neurčitý a preto aj zneužívaný pojem v politike i publicistike. Z vedeckého hľadiska prekračuje jeho vymedzenie filozofické, právne, sociologické, politologické či ekonomické prístupy.
Neprestávam veriť snu", vyznáva sa vo svojej najnovšej zbierke veršov Rozviaž slovám krídla (Vydavateľstvo Mayor, Bratislava 2021), slovenská poetka a tohtotočná jubilantka, Blanka Poliaková. Ponecháva na čitateľovi, aby sa sám rozhodol, kde je v jej veršoch tá krehká hranica medzi realitou a snom. Lebo duša aj bez krídel lieta a srdce zostáva na zemi".
Básnický dialóg dvoch autorov, ktorých spája priateľstvo a láska k moru i spoločné spomienky na pobyt pri ňom. Z ich tvorivej kooperácie vzišla zbierka poézie, ktorá je svojou koncepciou v kontexte slovenskej literatúry raritnou.
Každú báseň vnímam ako štvorlístok pre šťastie, o ktoré sa chcem podeliť, hovorievala spisovateľka, autorka poézie pre deti a dlhoročná redaktorka časopisu Slovenka Dagmar Wagnerová-Škamlová (1939 - 2020). Nečudo, že tak znie aj názov jej poslednej zbierky veršov pre deti, ktorá práve vyšla vo vydavateľstve Mayor ako darček od jej priateľov a kolegov.
Výtvarník Ivan Hrčka vládne štetcom, ale rovnako blízke sú mu aj verše. Do vienka dostal veľký dar umenia, predstavivosť fantázie a pracovitosti. Svetobežník Ivan Hrčka, napriek tomu pevne zakotvený vo svojej rodine, rodisku a obci Martinček, si vždy hľadal vlastný štýl a zvolenú cestu si zakaždým poctivo odšliapal.
Najnovšia zbierka poetky Blanky Poliakovej s názvom Stretneme sa v básni prináša zaujímavú koncepciu, kde jednotlivé básne striedajú krátke prozaické reflexie. Je to monológ, ktorý autorka vedie so svojimi milovanými, so svojím srdcom a večnosťou. Aj keď ide o intímnu poéziu, čitateľ je vrúcne prizvaný, aby sa spolu s autorkou pýtal a aby odpovedal.
Dva básnické hlasy prehovorili jedným hlasom. Dva hlasy sa zliali do jedného, dve srdcia sa naladili na rovnaký tón a začali biť súčasne. Blanka Poliaková a Goran Lenčo. Skúsená poetka a mladý básnik sa chcú s čitateľom podeliť o tajomstvo pravého priateľstva, ktorému sa neodváži postaviť ani vekový rozdiel, ba nedokáže mu vzdorovať ani sám čas.
Známa slovenská poetka Blanka Poliaková znova a znova pátra po podstate lásky vo všetkých jej podobách. V zbierke básní Viem, kde sídli láska, ktorá práve uzrela svetlo sveta, sa láska skrýva doslova v každom slove.
"Keď som vošla do kráľovstva stáročných dubov, bola som ako vo vytržení. Prihovárali sa mi z každej strany, šepkali lístím v korunách, poddávali sa nežnému vetríku. A mne sa zdalo, že som tu len preto, aby som zapísala všetko, čo mi hovoria," povedala autorka Blanka Poliaková o svojej novej knižke veršov Tam, kde počuť srdce stromu.
Keď siahnete po zbierke veršov Cesta za Horizont mladého autora Gorana Lenča a začítate sa do nej, po chvíli si poviete - narodil sa básnik. Nielenže sa narodil, ale i našiel prameň čistej vody a nechce z neho piť sám. Pozýva všetkých, ktorí sú nablízku a sú smädní... Knižka veršov Cesta za horizont je druhou zbierkou básní Gorana Lenča.
V knižke Verš na notovej osnove predkladá poetka Blanka Poliaková milovníkom poézie verše, ktoré vznikli z očarenia piesňami, poéziou a osobnosťou Leonarda Cohena, kanadského básnika, pesničkára a maliara. "Mnohí si piesne Leonarda Cohena pohmkávajú. Patrím k nim. Pokúsila som sa cez slovo nazrieť do duše tejto mimoriadne zaujímavej osobností,“ povedala autorka.
Jediná publikácia za posledné desaťročie na slovenskom i českom knižnom trhu, ktorá podáva stručný ale systematický a ucelený prehľad o súčasnom stave, štruktúre a organizácii verejnej správy (štátnej správy i samosprávy) ale i ostatných súčastí verejnej moci (zákonodarnej a súdnej) vo všetkých členských štátoch Európskej únie.
Dielo predstavuje výber básní zo siedmich básnických zbierok Blanky Poliakovej.