10. júna 2024 si pripomíname 350. výročie uvedenia prvých kapucínov do Pezinka, 350 rokov ich prítomnosti uprostred konkrétnej krajiny, na jednom mieste, v jednom z pôvabných miest na úpätí Malých Karpát. Autor knihy mapuje prvé stopy kapucínov na našom území od konca 16.
Štyri eseje významného nemeckého filozofa Josefa Piepera (1904 – 1997) Celistvé vzdelanie (1933/35), Je „hrdinstvo“ stále aktuálne? (1973), Aktuálnosť kardinálnych cností: rozumnosť, spravodlivosť, statočnosť, umiernenosť (1974) a Čo je to šťastie?
Pôvabná a jazykovo elegantná rozsiahla biblicko-teologická esej o Márii, Ježišovej matke. Z nemeckého originálu Die Mutter des Herrn. Ein Brief und darin ein Entwurf (Würzburg: 1956) preložil v roku 2024 Pavel Prihatný. O autorovi: Romano Guardini (1885 - 1968), nemecký katolícky teológ, filozof a kultúrny historik talianskeho pôvodu.
Čo znamená slovo „nádej“?
Biblické úvahy na všedné dni pôstu. Pôst je zo strany osoby, ktorá ho praktizuje, uznaním prázdna spôsobeného chýbaním toho, čo (alebo kto) je žiadané: Pôst je vyjadrením vnútornej prázdnoty, ktorú môže naplniť iba on. Táto skutočnosť – neprítomnosť Ženícha – je jediným motívom pravého pôstu. Pôst nie je osobný výkon.
Píšuc o pravom zmysle v umení Sallis prejavuje veľkú úctu k samotnému dielu: umelecké dielo nezastiera, ako to zvyknú robiť filozofi, ale upozorňuje na jeho povrch, na jeho farebnosť, na „farbu tela“, na jeho znelosť.
Slovenský preklad majstrovského diela flámskeho mystika Jana van Ruysbroecka (1293 – 1381) Vanden seven trappen (lat. De septem gradibus amoris), v ktorom autor rozoberá aktívny, vnútorný a kontemplatívny život na pozadí anjelskej hierarchie a metafory polyfónneho spevu.
„Východiskom pre túto knihu je jednoduché, hoci paradoxné zistenie, že naša éra sa vyznačuje bezprecedentným nárastom vedomostí a zároveň úpadkom kultúry.
Kým je pre Pavla Ježiš Kristus?
„Istotne je nemožné hovoriť o Bohu bez toho, aby sa do jeho svetla neprimiešalo mnoho z nášho tieňa. Je potrebné vedieť aspoň to, že limity nášho myslenia a reči v ňom nenájdeme. Vždy stojí pomimo aj tých najvznešenejších predstáv a toho najdokonalejšieho jazyka. Snažili sme sa teda ukázať, čím Boh nie je, aby sme aspoň niektorým pomohli vytušiť, čím je.
Novéna od Rema Lupiho, talianskeho kapucína, autora mnohých publikácií pastoračného a liturgického charakteru, o ochrane stvorenstva. František z Assisi nás učí rešpektovať všetky stvorenia, rozpoznať v nich bratov a sestry, pretože sprevádzajú náš život a otvárajú nám oči pre krásu Božích diel…
„… ak milujete maľbu, zaujímate sa o všetky jej formy, o všetky jej školy. Keď som však uvidel niektoré Kandinského obrazy, tie najťažšie, posledné, tie z parížskeho obdobia, bol som úplne fascinovaný a chcel som svoju skúsenosť pochopiť.
Pre komplexné pochopenie náboženskej skúsenosti antického Izraela, by nebol výklad opierajúci sa výlučne o Bibliu ani postačujúci, ani správny. Biblické narácie totiž sprevádza selektovanie prežitých a prerozprávaných udalostí a mnohé biblické normy boli s „prežívaným“ náboženstvom v pred-exilovom období prepojené len veľmi slabo.
STUDIA ET VARIA Michel Henry: Kresťanstvo. Fenomenologický prístup?
Ernst Jünger (1895-1998) je významným nemeckým autorom, ktorý bol veteránom 1. svetovej vojny a veľkým odporcom nacizmu, kvôli čomu prišiel o miesto v armáde a mal zakázané písať. Esej O bolesti vyšla prvýkrát v roku 1934. Život bez bolesti neexistuje, ale uvažovanie o nej nie je populárne. Bolesť prezrádza hodnotu človeka.
Ako dnes žiť podľa príkladu svätého Františka?
Kontemplácia nie je odmenou za čnosť. Je to nevyhnutnosť̌ pre čnosť. Vedie k skúsenosti Božej prítomnosti, prežívanej v čistej viere. Boh vtedy odníma svoju prítomnosť̌ a zdá́ sa, akoby nás ponechával v hrobe. On sa však vráti v správnom čase, aby nás zavolal von z našich temnôt, väzenia, samoty, opustenosti a smútku.
Systematický a zásadný príspevok venovaný problematike filozofie umenia a estetiky. Preklad diela významného nemeckého filozofa Güntera Figala „Ercheinungsdinge. Ästhetik als Phänomenologie“ z roku 2010. „Umelecké diela sú vecné, a preto je podstatnou súčasťou toho, že ich zakúšame aj to, že ich vnímame. Umelecké diela sú však iného druhu.
Kráľ veršov, ktorého príbeh budeš na nasledujúcich stranách čítať, miloval život a ako každý mladý túžil ho žiť naplno. Bol jedným z najslávnejších spevákov svojej doby a vo svojej búrlivej túžbe po plnosti, bez toho, aby si to uvedomoval, hľadal Toho, ktorý jediný môže naplniť ľudské srdce. Hľadal a bol nájdený.
Filozofia je odkázaná na myslenie. A myslieť znamená žiť ľudský život. Filozofia však zahŕňa aj myslenie o myslení – a o živote, z ktorého sa filozofie vynárajú. Táto kniha sa sústreďuje na rečový aspekt filozofického myslenia.