Koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia sa vo Formule 1 odohrával strhujúci súboj. Stáli proti sebe dvaja veľkí šampióni – Alain Prost a Ayrton Senna. Prost bol inteligentný, uhladený jazdec s prezývkou Profesor, temperamentný Brazílčan Senna húževnatý a bezohľadný pretekár. Senna nechcel Prosta iba zdolať. Chcel ho zničiť.
Zošit na 36 stranách prináša množstvo zaujímavých úloh, ktoré podporujú pamäť, myslenie, pozornosť a postreh, cibria slovnú zásobu a rečové schopnosti. Tréning pamäti obsahuje zábavné rébusy, hádanky, hlavolamy, doplňovačky, kvíz a ešte oveľa viac. Zoradený je do logických celkov, pričom sa sústredí na precvičovanie rôznych kognitívnych funkcií čitateľa.
Zbohatli rýchlo a v podstate nepozorovane. Raz im pomohla privatizácia, inokedy kamarátske linky či pochybné kroky, ktorými balansovali na hrane zákona. Kniha Oligarchovia mapuje príbehy dvadsiatich vplyvných slovenských podnikateľov, približuje ich kauzy a spája súvislosti, ktoré im pomohli v ceste nahor. Odkiaľ sa vzali? Ako zbohatli?
V mladosti si vypočul, že z neho futbalista nikdy nebude. S rodičmi a bratom sa museli pre exekúciu z večera do rána vysťahovať z bytu. Nemal čo do úst a jednu horalku si rozdeľoval na sedem dní. Bývalý slovenský futbalový reprezentant Ján Ďurica sa však nevzdal svojho veľkého sna. A postupne sa všetko zlomilo.
Kniha Rivali približuje najikonickejšie súboje v histórii formuly 1, dramatické kolízie, konflikty medzi jazdcami, ale aj férové súperenie a veľkorysé gestá. Šestnásť strhujúcich súbojov, ktoré namiešavajú rivalitu v F1 vo všetkých jej podobách.
Kniha prináša príbehy najlepších slovenských futbalistov v histórii. Získavali trofeje, slávu i uznanie, fanúšikovia ich milovali. Na trávniku udivovali futbalovým kumštom, boli lídrami svojich klubov i reprezentácie, viacerí hrávali v popredných európskych tímoch. Marek Hamšík, Peter Dubovský, Ján Popluhár, Martin Škrtel, Ľubomír Moravčík a ďalší.
Bolo raz jedno milé dievčatko, ktoré sa veľmi rado naháňalo s kamarátmi po lúkach a neušlo mu žiadne huncútstvo. Čím bolo zvláštne?
Spôsobujú ovsené vločky autizmus? Dokáže viagra stoporiť zvädnuté kvety? Môžem zomrieť od bolesti? Musíme pre vakcíny zabíjať žraloky?
Akí sú slávni herci a herečky, keď nemusia hrať? Akú charizmu vyžarujú pri osobnom stretnutí? Čo čaká na novinárku pri rozhovoroch s najväčšími filmovými hviezdami? Ako sa správajú Leonardo DiCaprio, Johnny Depp či Catherine Deneuve?
Petra Vlhová a ľudia, ktorí stáli pri nej, opisujú cestu na lyžiarsky vrchol. V súčasnosti najúspešnejšia slovenská športovkyňa vydáva oficiálnu autobiografiu. Hovorí, ako sa zo skromného dievčaťa z Liptova nadovšetko milujúceho lyžovanie stala športová hviezda svetového formátu. Vlhová rozpráva o detstve, dospievaní, prvých úspechoch i sklamaniach.
Stojíme na prahu zmeny a uprostred najzávažnejšej krízy, akú ľudstvo zažilo. Ešte dnes máme šancu ju ovplyvniť, ale nesmieme strácať čas. Čo mám urobiť? Ako sa mám zapojiť? Ako môžem pomôcť pri riešení klimatickej krízy?
Kniha Fenomény dejín je pútavou výpravou do minulosti. Trinásť historikov mapuje v rozhovoroch s Jaroslavom Valentom rôzne epochy ľudských dejín. Viaceré majú vplyv na to, ako dnes žijeme a akými pravidlami sa riadime. Nahliadnite do života Rimanov a Sparťanov, stojte pri zrode historických osobností či vzniku hrozivej epidémie, ktorá vyľudnila mnohé časti Európy.
Za posledné roky sme doma aj vo svete svedkami udalostí, ktoré znamenajú pre každého humanistu veľkú výzvu. Matúš Ritomský sa vo svojich textoch publikovaných v denníku SME vrhá do prúdu otázok, ktorý nás denne unáša, a my sa snažíme nájsť svoje ukotvenie. K viacerým témam sa vracia po rokoch a jeho odpovede sú konfrontované s novou realitou.
Existuje rýchla cesta ako schudnúť? Ako sa môžem ochrániť pred rakovinou? Dokážem zvrátiť následky starnutia? Viem zabrániť tomu, aby sa zo vzťahu vytratila vášeň?
Zvláštny rok ten dvetisícdvadsať - tridsať rokov po zmene režimu, pandémia COVID-19, ktorá presvetlila mnohé prezreté spoločenské problémy nanovo. Do toho osobné "zlomy", najmä vedomie staroby a konca života. Zaznamenával som si aktuálne dianie od januára 2020. Koncom mája som mal pocit, že je toho tak akurát.
Ktorú sliepku by ste darmo hľadali v kuríne? Ktorá ryba smrdí bahnom a nechceli by ste ju na tanieri? Je drozofila príbuznou drozda? Aké čudo vám môže doma vyliezť z nábytku?
Ani dve desaťročia nestačili Slovensku na to, aby sa vyrovnalo s kauzou únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča z augusta 1995. Ako únos zasiahol do životov konkrétnych ľudí, ktorí sa k nemu zrazu priplietli, hoci o to vôbec nestáli?
Príbehy sú všade naokolo. Niekedy čakajú na svojho rozprávača roky a len máloktoré sa dostanú do kníh alebo do novín. Šéfredaktorka denníka SME ich pre Knihu plnú ľudí nachádza v záhradách starých mám, na nemocničných chodbách, na cintorínoch, na revolučných námestiach, v školách, na uliciach.
Historici, novinári aj priami účastníci revolúcie prinášajú príbeh roku 1989. Je to kompletná mozaika udalostí nežnej revolúcie, ktorá by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Každý z aktérov vidí revolučné dianie trochu inak aj preto, že rozhodnutia sa nerodili po dlhých úvahách, ale spontánne a v rýchlom slede udalostí.
Prečo?