Malý sprievodca nielen pre malých návštevníkov
Zborník obsahuje výber príspevkov z konferencie Nové poznatky z dejín cestnej dopravy na Slovensku, ktorá sa konala 26. – 27. apríla v Žiline. Prináša teda nové informácie a zaujímavosti viažuce sa k dejinám ciest a dopravných prostriedkov na Slovensku.
Zbierali sme staré fotografie, rôzne písomnosti, uskutočnili sme výskum v archívoch a múzeách nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku, Rakúsku a Česku. Košicko-bohumínska železnica bola významným inovačným projektom podnikateľských osobností 2. polovice 19. storočia.
Kniha je spracovaná formou dvojjazyčného katalógu (slovensko-anglického), pričom kompletizuje a podáva prehľad základných informácií a nových poznatkov o archeologickej lokalite, získaných vedeckým bádaním v minulosti, no predovšetkým v posledných rokoch.
Na začiatku bola snaha vydať katalóg exponátov v múzeu dopravy v Rajeckých Tepliciach. Ale keďže expozícia návštevníkov stručne oboznamuje s celými dejinami dopravy na Slovensku, bolo treba ich prehľadne spísať. A doplniť fotografiami zo zbierky múzea a ďalších majiteľov.
Kniha Foto Rek Žilina, tajomstvo jedného kufra sa zaoberá dejinami ateliéru Rekovcov v Žiline, ktorý fungoval v rokoch 1889 1933 na ulici Jána Reka v Žiline, na mieste, kde sa dnes nachádza Mestský úrad.
Publikácia nie je len sprievodným katalógom putovnej výstavy o severozápadnom Slovensku v dobe bronzovej a železnej, ktorá je v rokoch 2019 a 2020 prezentovaná v rôznych múzeách (SNM-Martin, Považské múzeum, Oravské múzeum), ale aj stručným prehľadom tejto problematiky pre laického čitateľa.
Obsah: Cestné komunikácie a nálezy mincí (Ján Hunka) Nález stredovekej cesty v katastri obce Nededza, okres Žilina (Peter Bednár Marek Vojteček Klaudia Daňová) Porta regni.
Publikácia Budatínsky hrad prináša výsledky systematického archeologického výskumu významnej fortifikácie na sútoku Váhu a Kysuce a podrobne mapuje dejiny hradu od jeho vzniku v 13.storoči až po súčasnosť. Kniha vychádza k 75. výročiu vzniku Považského múzea v Žiline.
Zborník odborných príspevkov k problematike vývoja cestnej dopravy na Slovensku.
Projekt Keď fajka zhasla je zavŕšením vedecko-výskumnej úlohy zacielenej na doteraz nespracovanú tému využitia drotárstva pri opravách fajok a výrobe fajčiarskych potrieb. Výstupom je publikácia s celoslovenským záberom, ktorá po prvýkrát otvorí danú problematiku z hľadiska histórie, materiálnych prejavov i terminológie.
V poradí deviata publikácia venovaná drotárskej problematike z edície Malá knižnica drotára. Zameriava sa na tematiku vandrovného drotára na zaujímavých artefaktoch dobových pohľadniciach prevažne z prvej polovice 20. storočia.
V poradí ôsma publikácia z edície Malá knižnica drotára venovaná drotárskej problematike textom i bohatými ilustráciami približuje námet vandrovného drotára v tvorbe českých maliarov a sochárov od začiatku 19. do polovice 20. storočia. Vychádza z výskumu v umeleckých zbierok slovenských a českých múzeí, galérií a súkromných kolekcií.