Publikácia mapuje históriu vzniku Stálej expozície múzea holokaustu v Seredi pobočky Múzea židovskej kultúry v Bratislave. Čitateľovi poskytuje náhľad do minulosti a prechádza jednotlivými dobovými barakmi a v nich vybudovanými expozíciami.
Encyklopédia Spravodlivých medzi národmi je dielom pripravovaným Múzeom židovskej kultúry v Bratislave v spolupráci s izraelským múzeom Jad Vašem niekoľko rokov. Prvý krát prináša slovenskému čitateľovi príbehy ocenených Slovákov, ktorí zachraňovali Židov počas druhej svetovej vojny, v období Holokaustu.
Táto mimoriadna publikácia ideovo nadväzuje na sériu kníh Jozefa Sulačeka, ktoré vyšli v edícii Judaica Slovaca: Biele plášte (I. a II.) , sleduje životné príbehy perzekuovaných židovských lekárov a Právnici práva zbavení (I. a II.) o pohnutých osudoch židovských právnikov na Slovensku v období holokaustu.
Encyklopédia Spravodlivých medzi národmi je dielom pripravovaným Múzeom židovskej kultúry v Bratislave v spolupráci s izraelským múzeom Jad Vašem niekoľko rokov. Prvý krát prináša slovenskému čitateľovi príbehy ocenených Slovákov, ktorí zachraňovali Židov počas druhej svetovej vojny, v období Holokaustu.
Poviedka Nevesta vyšla v rovnomennom súbore poviedok Ladislava Grosmana najskôr v československom nakladateľstve Mladá fronta v roku 1968. Krátko nato bola kniha stiahnutá z trhu a zvyšný, nepredaný náklad zlikvidovali.
Slovenské národné múzeum-Múzeum židovskej kultúry prináša pre slovenského čitateľa knižnú novinku: Osudy židovských inžinierov na Slovensku v rokoch 1938 1945 od Jozefa Sulačeka. Táto mimoriadna publikácia ideovo nadväzuje na sériu kníh Jozefa Sulačeka, ktoré vyšli v edícii Judaica Slovaca: Biele plášte (I. a II.
Pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia vydalo Slovenské národné múzeum Múzeum židovskej kultúry v týchto dňoch reprezentatívnu publikáciu Sereď Stála expozícia Múzea holokaustu, ktorá zachytáva otvorenie Múzea holokaustu a fotografický materiál je dokumentáciou priebehu rekonštrukčných prác a budovania expozície.
Historicky a ľudsky cenné dielo Jozefa Sulačeka Právnici práva zbavení spĺňa cieľ: zachovať pamiatku židovských právnikov, ktorí v oblasti práva a právneho poriadku hrali rozhodujúcu a významnú úlohu.
DEJEPISNÁ ČÍTANKA Po doplnkových učebných textoch Riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1937 - 1945 vydáva SNM Múzeum židovskej kultúry ďalšiu publikáciu, tentoraz určenú predovšetkým pre žiakov stredných škôl.
Štvrtý zväzok Encyklopédie židovských náboženských obcí na Slovensku. "Encyklopédia židovských náboženských obcí na Slovensku" - Pinkas Hakehillot Slovakia vyšla v edícií múzea holokaustu JAD VAŠEM v Jerazaleme v roku 2003. Zostavovateľom je jeden z popredných izraelských historikov slovenského pôvodu Róbert J. Büchler.
Vedecko-výskumná publikácia o perzekúciách židovských právnikov na Slovensku v rokoch 1938 - 1945. 1. diel Historicky a ľudsky hodnotné dielo na pamietku židovských právnikov, ktorí zohrali významnú úlohu v oblasti práva a právneho poriadku.
Tretí zväzok Encyklopédie židovských náboženských obcí na Slovensku. "Encyklopédia židovských náboženských obcí na Slovensku" - Pinkas Hakehillot Slovakia vyšla v edícií múzea holokaustu JAD VAŠEM v Jerazaleme v roku 2003. Zostavovateľom je jeden z popredných izraelských historikov slovenského pôvodu Róbert J. Büchler.
Mešťanov prístup je neobyčajný tým, že hoci metodologicky vychádza z racionalistického, pozitivistického hľadiska, podarilo sa mu práve touto cestou ukázať a dokázať výnimočný význam duchovných hodnôt, ktoré sa vytvárali v kontexte udalostí spojených s históriou Jeruzalema.
Kniha sa skladá z 11 poviedok. Rozprávajú príbehy Židov v koncentračných táboroch , v transportoch smrti a v priebehu májového povstania. Hoci sú hrdinovia ohrození na živote , v krízových situáciách sa ešte dokážu zachovať ľudsky , pomôcť jeden druhému , byť si navzájom oporou.
Druhý zväzok Encyklopédie židovských náboženských obci.
"Encyklopédia židovských náboženských obcí na Slovensku" - Pinkas Hakehillot Slovakia vyšla v edícií múzea holokaustu JAD VAŠEM v Jerazaleme v roku 2003. Zostavovateľom je jeden z popredných izraelských historikov slovenského pôvodu Róbert J. Büchler.
Lustigová novela je inšpirovaná skutočnými udalosťami. Roku 1943 zajali Nemci na Sicílii skupinu židovských podnikateľov a pod zámienkou, že ich vymení za svoje zajatých dôstojníkov, od nich získali všetok ich majetok a ako nepotrebné je potom zabili.
Z úvodu ku knihe: "Vzrastali sme vedľa seba traja bratia - synovia židovských rodičov. Naši rodičia mali to šťastie a silu, že prežili holokaust. Veľká väčšina židovskej komunity u nás ani v Európe neprižila...
Gila Fatranová sa narodila v roku 1929 a do roku 1944 žila v Michaloviciach. Za záchranu života vďačí rodine Hrošíkovej. Až do roku 1949, kedy emigrovala do Izraela, bola aktívnou členkou sionistického mládežníckeho hnutia Hašomer Hacair. "Boj o prežitie" je doplnená a prepracovaná verzia jej doktorandskej práce, ktorá vyšla knižne v Izraeli v roku 1992.
Preložené z českého originálu, ktorý na počesť 800. výročia narodenia Mojžiša Maimonidesa napísal Dr. Isidor Hirsch. J.S.Machar: "...Aby ste uviedli do našej literatúry všetko, čím Židia prispeli k osvete ľudstava vôbec, počínajúc Josephom Flaviom, cez veľkých rabínov stredoveku, cez Maimonida, Abarbanela, Spinozu a tak ďalej až k najnovším..."