Monografia je výsledkom práce v rámci projektu Medzi východom a západom, hodnotová integrácia alebo divergencia? Slovensko v medzinárodných komparatívnych výskumoch podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja ako projekt APVV-14-0527. Poďakovanie: Ďakujeme RNDr. Anne Hrabovskej, CSc. za konzultácie pri štatistickom spracovaní dát.
Kniha sa zameriava na rekonštrukciu existencie a zániku inštitucionálneho sociologického skúmania svetonázoru a náboženstva na Slovensku, ktoré bolo v rokoch 1960 1990 spojené s existenciou Ústavu vedeckého ateizmu SAV a jeho predchodcov.
Kniha je sprievodcom parlamentnými voľbami 2016 na Slovensku. Nájdete v nej ako sa vyvíjali postoje verejnosti počas celého obdobia medzi voľbami 2012 až 2016. Mnohé z tých postojov vysvetľujú neskoršie výsledky samotných volieb.
Monografia ponúka analýzu každodenných podôb vzdelávania v triedach základných škôl, ktoré navštevujú aj deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a deti patriace k viditeľným menšinám. Je založená na etnografickom pozorovaní v triedach a rozhovoroch so žiakmi, učiteľmi, rodičmi a ďalšími osobami, ktorých sa týka vzdelávanie.
Autori príspevkov rozoberajú témy, ktoré sa viažu na problematiku každodennosti, konania, interakcií, verejnej mienky a odcudzenia.
Modernizácia, ktorej sa venuje monografia, patrí k tým sociologickým témam, o ktorých sa už viac ako polstoročie vedú spory o ich analytickom prínose pre výskum sociálnych zmien. Okrem vymedzenia základných pojmov prezentuje a kriticky hodnotí klasické teórie z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov 20. storočia, ako aj najnovšie modernizačné teórie.
Kniha nepredstavuje učebnicu ani jednoliaty monografický text. Je výberom štúdií a esejí o každodennosti. Spôsob výberu sa však usiluje o podobu učebnicovej alebo monografickej štruktúry. Kniha je rozdelená do piatich kapitol, v rámci ktorých sú umiestnené tematicky príbuzné príspevky. Niektoré predstavujú mnohostránkové štúdie, iné zas pomerne krátke eseje.
Kniha je venovaná kritickej reflexii možností využitia teórie Pierra Bourdieua pri skúmaní nie len slovenskej spoločnosti. Rozdelená je na štyri samostatné časti, doplnené o záverečnú prehľadovú štúdiu o stopách diela P. Bourdieua v Česku a na Slovensku.
Kniha obsahuje deväť autorských štúdií, zameraných na reflexiu využitia kritickej teórie J. Habermasa pri špecifických témach alebo v kontexte slovenskej či stredoeurópskych spoločností. Kniha je uvedená prekladom viedenskej prednášky J. Habermasa z roku 2006 o verejnej úlohe intelektuála.
Kolektív autorov preskúmal niekoľko oblastí spoločenského života na Slovensku: sociálnu stratifikáciu, demografický vývoj a životné dráhy mladých dospelých, sociálne zmeny v území, religiozitu, voličské správanie a pracovnú migráciu smerujúcu z krajiny.
Kniha, ktorú držíte v rukách je prvým celistvým sprievodcom parlamentnými voľbami 2012. Venuje sa tomu, čo sa dialo v období od volieb 2010, pozrie sa na politické strany a stranícku politiku. Spoločenská klíma už pred voľbami naznačovala mnoho, (ne)dôveryhodnosť politikov ešte viac. Po volebnej kampani prišli samotné voľby.
Náboženstvo vo verejnom živote na Slovensku. Zápasy o ideový charakter štátu a spoločnosti Religion in Public Life in Slovakia. Struggles for the Ideological Character of the State and Society
Osobnosť Antona Štefánka, o ktorej sa v zahraničí píšu monografie, nie je u nás doma vzhľadom na význam jeho verejnej činnosti i celého jeho vedeckého diela dostatočne známa. Vlastne stále vie o ňom iba hŕstka ľudí, ktorí sa zaoberajú našimi dejinami a históriou slovenskej politiky, žurnalistiky, školstva a vedy, hlavne sociológie.
Publikácia stavia na poznatkoch získaných v rámci riešenia projektu VEGA 2/0116/08 Suburbanizácia – jej sociálno- priestorové a sociokultúrne kontexty a prejavy na Slovensku a projektu VEGA 2/0102/11 Analýza sociálnych zmien v sídlach na Slovensku v období 1991 – 2011, ktoré sa riešili v Sociologickom ústave SAV v Bratislave.
Desaťročia premien slovenskej spoločnosti - konferencia pri príležitosti 45. výročia založenia Sociologického ústavu SAV a 20. výročia jeho obnovenia
O B S A H Úvod.................................................................................................. 5 Magdalena Piscová: Ženy a rod vo vede (a vzdelávaní)...................... 7 Veda ako mužská dominancia?
Po vstupe Slovenska a ďalších krajín do Európskej únie sa dostávajú národné problematiky regionálnych nerovností (inequalities), regionálnych rozdielov (disparities) a ich vyrovnávania (equalize) do ďalších súvislostí. Súčasné trendy globalizácie nastoľujú navyše problematiku regionálnych rôzností, rozmanitostí (diversities) a ich ďalšieho vývoja.
OBSAH ÚVOD 7 1. Metodologické problémy skúmania histórie slovenskej sociológie11 1.1. Špecifiká slovenských dejín11 1.1.1Hľadanie národa, hľadanie začiatkov11 1.1.2Agraristický liberalizmus: oxymorická spoločnosť?
OBSAH ÚVOD 7 1. Metodologické problémy skúmania histórie slovenskej sociológie11 1.1. Špecifiká slovenských dejín11 1.1.1Hľadanie národa, hľadanie začiatkov11 1.1.2Agraristický liberalizmus: oxymorická spoločnosť?