Publikácia je druhým pokračovaním série učebníc zameraných na východiská pre výskum v sociálnej práci určených pre univerzitných študentov a študentky, ktorí a ktoré študujú nielen odbor sociálna práca, ale i príbuzné spoločenské vedy.
Vo svete, v ktorom sa informácie rýchlo menia a naše chápanie reality sa neustále vyvíja, je kľúčovým faktorom rozumieť základným princípom, na ktorých je postavený proces poznania. V prípade univerzitného vzdelávania je týmto procesom systém vedeckého poznávania.
Ochrana zdravia patrí medzi tri základné piliere verejného zdravotníctva. Okrem prevencie ochorení a podpory zdravia patrí neodmysliteľne, historicky, ku komplexu zdravotníckych opatrení, ktoré zvyšujú úroveň verejného zdravia.
Názov vysokoškolskej učebnice doc. PhDr. Jany Boroňovej, PhD. a kolektívu Vybrané témy z ošetrovateľskej problematiky. II. časť plne vystihuje obsah problematiky, ktorá v jednotlivých kapitolách podáva zaujímavý a poučný pohľad autoriek na predmetnú problematiku.
Výchovu k zdraviu je možné realizovať rôznym spôsobom a vnímať z rôznych hľadísk. V minulosti sa lekári a zdravotníci pozerali na predmet výchovy k zdraviu z hľadiska medicíny so zameraním na chorobu.
Zdravie je stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody a nielen neprítomnosť choroby alebo postihnutia (WHO, 1948). Je ovplyvnené pozitívnymi a rizikovými faktormi.
Obyvatelia Českej a Slovenskej republiky dnes žijú podstatne dlhšie a s lepšou kvalitou života, ako to bolo pred niekoľkými dekádami. Predĺženie celkovej dĺžky života, ktoré súvisí so zmenou životného štýlu, so zmenou prostredia, prístupom k zdravotným službám a mnohým iným faktorom však nesprevádza až taký nárast rokov života v zdraví, ako by sme si priali.
Publikácia obsahuje dvanásť kapitol, v ktorých nájdete najmä informácie o histórii transkultúrneho ošetrovateľstva, základné pojmy, etické princípy, zásady komunikácie a špecifiká ošetrovateľskej starostlivosti vo vybraných etnických kultúrach.
Staphylococcus aureus je súčasťou normálnej mikrobioty. Často sa vyskytuje asymtomaticky na koži a slizniciach zdravých ľudí a zvierat. Zaurčitých okolností - napr. pri poranení alebo zníženej obranyschopnosti, však môže byť príčinou širokej škály infekčných ochorení. S.
Vysokoškolská učebnica vizuálne veľmi zrozumiteľným spôsobom (vo forme nákresov, obrázkov a schém) prehľadne približuje najnovšie poznatky z lekárskej genetiky v klinickej praxi.
Vysokoškolská učebnica Vyšetrovacie metódy v lekárskej genetike v powerpointovej forme zoznamuje poslucháčov so špecifickosťou predmetu oproti iným odborom, ktorý má základ v laboratórnych vyšetrovacích metódach a používa i ďalšie špecifické metódy: genealógiu štúdium rodín, gemelológiu štúdium dvojčiat, kvantitatívnu genetiku polygénna dedičnosť a
Bošák Vladimír: Biológia človeka pre nelekárske študijné programy - vysokoškolská učebnica Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
Ďalšia vysokoškolská učebnica, ktorá pomocou powerpointových okien zoznamuje poslucháčov tohto predmetu zo základnými poznatkami z genetiky, z genetiky človeka a ich využitia pre odbor verejného zdravotníctva.
Literatúra o jednotlivých laboratórnych analytických metódach v študijných odboroch chémia, farmácia, prírodoveda a pod. je aj v slovenských podmienkach relatívne dobre dostupná. O niečo odlišná je situácia v nemedicínskych zdravotníckych odboroch zavedených po r. 1989, medzi ktoré patrí aj odbor Laboratórne vyšetrovacie metódy v zdravotníctve.
V slovníkoch slovenského jazyka sa pod pojmom ošetrovateľstvo chápe odborná starostlivosť o chorých. Ošetrovateľstvo by však malo zahrňovať nielen odbornú starostlivosť o pacientov, ale aj komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť v zdraví i počas choroby o všetky vekové skupiny.
Publikácia sa pokúša ponúknuť komplexný pohľad na problematiku zdravia, podpory zdravia a prevencie vo všetkých etapách ontogenetického vývoja človeka.
Intenzívna medicína je medicínsky odbor so špecializáciou , ktorého predmetom a náplňou je komplexná diagnostika, liečba a starostlivosť o kriticky chorých pacientov, u ktorých z rôznych príčin môže dôjsť alebo už došlo k ohrozeniu základných životných funkcií (vedomie, dýchanie, krvný obeh) a následne k ohrozeniu funkcie životne dôležitých orgánov, prípadne
Základné učebne texty pre študentov verejného zdravotníctva
učebnica pre študentov Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Obsah I.Všeobecná časť -Z histórie po súčasnú problematiku infekčného lekárstva -Charakteristika a patogenéza infekčného ochorenia -Najčastejšie klinické príznaky a diagnózy Antiinfekčná liečba Imunita a možnosti prevencie infekčných ochorení II.