Séria publikácií v edícii Poznávajme remeslá umožní deťom vo veku 9-12 rokov spoznávať tradičné remeselné techniky s možnosťou zhotovenia svojho konkrétneho výrobku. Autorky vyberali také remeselné techniky a domácke postupy výrob, ktoré zvládnu aj deti, prípadne deti za pomoci starších súrodencov alebo rodičov.
Nová séria publikácií v edícii Poznávajme remeslá umožní deťom vo veku 9-12 rokov spoznávať tradičné remeselné techniky s možnosťou zhotovenia svojho konkrétneho výrobku. Autorky vyberali také remeselné techniky a domácke postupy výrob, ktoré zvládnu aj deti, prípadne deti za pomoci starších súrodencov alebo rodičov.
V súčasnosti vychádza v edícii Škola tradičnej výroby a remesiel publikácia s názvom Tradičné medovníky od autorky Diany Némethovej. Táto brožúra prináša čitateľom ucelenejší obraz o tradícii pečenia medovníkov na Slovensku, vrátane pečenia tlačených medovníkov. Medovníky boli niekoľko storočí produktom výhradne remeselnej činnosti.
Nová séria publikácií v edícii Poznávajme remeslá umožní deťom vo veku 9-12 rokov spoznávať tradičné remeselné techniky s možnosťou zhotovenia svojho konkrétneho výrobku. Autori vyberali také remeselné techniky a domácke postupy výrob, ktoré zvládnu aj deti, prípadne deti za pomoci starších súrodencov alebo rodičov.
Publikácia z edície Tradícia dnes predstavuje jedinečné dielo profesora Oskára Elscheka, ktorý patrí k najvýznamnejším slovenským etnomuzikológom a etnoorganológom.
V poslednej zo série knižočiek pod názvom Ako sa kedysi oslavovalo od autorka Rastislavy Stoličnej sa detský čitateľ oboznámi so sviatkami, ktoré boli prirodzenou súčasťou života ľudí aj pred sto rokmi. Tieto sviatky však nesúviseli iba s oslavou významných životných udalostí ako bola svadba alebo narodenie dieťaťa.
V diely Ako sa kedysi obliekalo, v edícii ÚĽUV deťom, od autorky Rastislavy Stoličnej sa mladí čitatelia môžu dozvedieť ako vyzeral odev na vidieku a v mestách a jeho základné odlišnosti.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby prichádza s novou publikáciou Krpce autoriek Petry Jarošovej a Nory Čechmánkovej. Publikácia vychádza v edícii Pramene, ktorá je doplnkovou literatúrou k praktickým príručkám z edície Škola tradičnej výroby a remesiel.
Publikácia prináša obraz o osobitej oblasti výtvarnej tradície na Slovensku označovanej ako ľudové umenie. Tradície, ktorej gro bolo ukotvené predovšetkým v roľnícko-pastierskej kultúre, ale vzťahovala sa aj k vidieckemu prostrediu malých mestečiek.
Domácke spracovanie vlny v priebehu 20. storočia takmer zaniklo. So zánikom domácej produkcie vlny zanikli aj zručnosti predávané z generácie na generáciu. V súčasnom trende návratu k prírodným materiálom a zdravšiemu spôsobu života pozvoľne dochádza k obnove záujmu aj o chov oviec, hlavne v menších stádach.
Publikácia Ako sa kedysi ľudia živili, približuje deťom prístupnou formou informácie o tom, ako si kedysi museli ľudia zarábať na živobytie. Nakoľko bolo Slovensko poľnohospodárskou krajinou väčšinu ľudí živila zem.
Publikácia Ako sa kedysi bývalo, približuje deťom prístupnou formou informácie o tom, akým spôsobom ľudia v minulosti asi pred sto rokmi bývali. Autorka rozlišuje život v meste a na vidieku.
Z publikácie Ako sa kedysi stravovalo, sa deti dozvedia, na čom sa pred sto rokmi varilo a pieklo, aké sa užívalo kuchynské náradie, ktoré potraviny sa jedli a ako sa pripravovali, čo ľudia pili a ako jedlá konzumovali. Dozvedia sa aj o remeslách, bez ktorých by kuchyňa kedysi nemohla fungovať.
Publikácia, Ako sa kedysi hospodárilo, približuje deťom prístupnou formou informácie o tom, ako kedysi vyzeralo roľnícke gazdovstvo, aké práce na ňom ľudia vykonávali, aké náradie sa používalo, aké rastliny sa pestovali, ako sa chovali zvieratá. Zároveň sa deti dozvedia o remeslách, ktoré s hospodárením súviseli.
V edícii Škola tradičnej výroby a remesiel vydavateľstvo ÚĽUV predstavuje novú publikáciu autorky Silvie Geringovej: Vlnené tkané kapsy. Táto edícia zaznamenáva predovšetkým techniky tradičných remesiel, ktoré sú v súčasnosti na ústupe alebo sa na ne úplne zabudlo.
Nová publikácia z edície Tradícia dnes prináša celistvý, doteraz nepublikovaný pohľad na kováčstvo Rómov na Slovensku v kontexte ich etnokultúrneho vývoja s reflektovaním podôb a špecifík materiálnej zložky (pracovné postupy, výrobky) i spoločenskej stránky (postavenie kováčov v spoločenstvách Rómov i z pohľadu nerómskych obyvateľov) tohto zamestnania.
Pracovný zošit pre najmenších školákov. Zábavno-náučnou formou predstavuje deťom tradičnú ľudovú kultúru regiónu. Na príklade typických tradičných predmetov sa deti môžu oboznamovať so vzormi, tvarmi či materiálmi charakteristickými pre daný región.
Pracovný zošit pre najmenších školákov. Zábavno-náučnou formou predstavuje deťom tradičnú ľudovú kultúru regiónu. Na príklade typických tradičných predmetov sa deti môžu oboznamovať so vzormi, tvarmi či materiálmi charakteristickými pre daný región.
V populárnej edícii Škola tradičnej výroby a remesiel vydavateľstvo ÚĽUV vydalo dlho očakávanú publikáciu od autorky Simony Kožuchovej: Uši si svoj kroj, Návod a strihová príloha na ušitie ženského tradičného odevu z Liptovských Sliačov.
V populárnej edícii Škola tradičnej výroby a remesiel vydavateľstvo ÚĽUV vydalo dlho očakávanú publikáciu od autorky Simony Kožuchovej: Uši si svoj kroj, Návod a strihová príloha na ušitie mužského tradičného odevu z Liptovských Sliačov.