„SYMBOL JE NEODDELITEĽNOU SÚČASŤOU NAŠEJ STAREJ KULTÚRY A DUCHOVNA, ZÁROVEŇ JE KĽÚČOM K POCHOPENIU DUCHOVNÉHO SVETA NAŠICH DÁVNYCH PREDKOV“ Symbol niesol v sebe posolstvo magického umenia Volchvov a Žrecov. Nebol len obyčajným dekorom, ale obsahoval súhrn posvätných významov a magických účinkov niekoľko tisícročného diela našich starých mysliteľov.
Staroruský hrdinský epos Slovo o pluku Igorom z 12. storočia nie je len ruskou literárnou pamiatkou, ale patrí celému slovanskému svetu ako svojbytnému kultúrno-historickému spoločenstvu a zároveň mu patrí pevné miesto v dejinách svetovej literatúry. Z rozhodnutia UNESCO si celý kultúrny svet v roku 1987 pripomenul 800.
Staroslovienska omaľovánka prináša okrem tvorivosti aj možnosť nahliadnuť do našej staroslávnej minulosti. Séria krásnych obrázkov na vymaľovanie zobrazuje postavy a postavičky, ktoré sa tradovaním po stáročia a generácie dostali cez rozprávky a rôzne legendy až do súčasnosti.
O našom národnom obrodení, jeho osobnostiach a jednotlivých obdobiach obrodenia vyšiel celý rad publikácií, ktoré sa usilovali postihnúť tému z určitého hľadiska a prístupu, zväčša podľa presvedčenia autora.
„…z tých, ktorí ľudí vešali a prebodávali dýkami, z podpaľačov sa stávajú hrdinovia, akonáhle sa ich odporné skutky obracajú proti Rusku“. J. Danilevskij Citátom z geniálneho diela Rusko a Európa uvádzame jej vôbec prvý slovenský preklad, hoci originál tejto pre Rusov i všetkých Slovanov prelomovej knihy uzrel svetlo sveta pred viac ako 150 rokmi.
Podľa medzinárodného práva je genocída nepremlčateľný medzinárodný zločin a zároveň je aj tým najťažším zločinom proti ľudskosti. Je dosť nepochopiteľné, že do dnešného dňa nemajú Slovania, vyše 350-miliónové celosvetové spoločenstvo, svoj pamätný deň genocídy.
NEZNÁME DEJINY?
Bohužiaľ, súčasné kozáctvo sa opiera o falošný (samoderžavno-kresťanský) ideologický základ, nanútený donskému kozáctvu v roku 1837. Nariadením Nikolaja I. vtedy kozáctvo podrobili cárovi a cirkvi.
Kniha Kráľovstvo Slovanov je preklad om diela Maura Orbiniho (súčasťou tohto diela je aj kniha Letopis popa Dukljanina), o ktorom sa diskutuje na Slovensku už niekoľko rokov. Slovenskému čitateľovi sa dostáva do rúk preklad Ratka Sudeckého, rodáka z chorvátskeho Iloku. Nami predkladaná kniha Kráľovstvo Slovanov je zložená z troch historických diel.
Slovo ornament sa objavilo v našom jazyku oveľa neskôr ako slová vzor, okrasa alebo ozdoba. Je to lexikálna výpožička z latinského jazyka a jeho význam sa vysvetľuje ako umelecky zhotovená ozdoba na predmetoch alebo druh okrasy ľudového rázu.
Začiatky arktickej teórie nášho pôvodu sú na prelome 18. a 19. storočia. Ako prvá práca, ktorá začala úvahu na túto tému, vyšla diskutabilná kniha amerického historika, profesora V. Warrena pod názvom Nájdený raj alebo kolíska ľudstva na severnom póle (Boston 1893).
Kniha ponúka záujemcom o našu dávnu minulosť unikátny dokument Pavla Križka, objaviteľa runových znakov v Kremnickom pohorí. Toto dielo bolo prvý krát publikované v roku 1868 v Letopise Matice slovenskej. Po 152 rokoch ho sprístupňujeme v pôvodnej podobe slovenskej kultúrnej verejnosti, avšak doplnené o rôzne zaujímavé dokumenty a fotografie v prílohe. ...
Autor sa v monografii dotýka problému minulých i súčasných ruských historických škôl (historiografické, antropologické, archeologické, etnografické, lingvistické, genetické, geografické) a rozličných teoretických koncepcii o pôvode a začiatkoch Slovanov a formovaní slovanských národov (dunajskej, balkánskej, maloázijskej, severskej-arktickej, ázijskej
Stará slavianska symbolika alebo prastará solárna kultová symbolika Slovanov je spoločným kultúrnym majetkom a dedičstvom všetkých slovanských Rodov a preto patrí aj Slovienom, Moravanom a Čechom. Uchovávanie starej múdrosti, viery a kultúry bolo vždy prvoradým záujmom našich predkov a je aj našou prirodzenou povinnosťou chrániť ju a odovzdávať ju svojím potomkom.
Slovanské symboly to sú vzory tradičnej výšivky, predmetov ľudovo umeleckej výroby a výzdoby domov, ako aj predmety, spojené so slovanskými bohmi. Chápanie symboliky zázračných predmetov pomáha porozumieť slovanskej mytológii, zvykom, tradíciám a znameniam. Načo potrebujeme poznať slovanské symboly?
Pri príležitosti 220. výročia narodenia Alexandra Sergejeviča Puškina sme v týchto dňoch vydali krásnu dvojjazyčnú knihu Rozprávky Alexandra Sergejeviča Puškina. Diela tohto geniálneho ruského básnika a spisovateľa sú na Slovensku dostatočne známe a obľúbené. Doteraz bolo do slovenčiny preložených niekoľko jeho najznámejších titulov.
V tretej knihe BYSTVOR- OD TARTARIE K MOSKOVSKEJ RUSI autor opisuje udalosti, spojené so vznikom a rozvojom Moskovskej Rusi. Je logickým pokračovaním diela Bytie a tvorba Slavianov a Árijov a prezentuje našu minulosť inak ako oficiálna historická veda. Oficiálni vedci sú zaškatuľkovaní do určitého, prísneho rámca výskumu minulosti.
Autor sa v diele zaoberá pohanským náboženstvom Slovanov . Publikácia je rozdelená na 9 kapitol: 1. Náboženstvo starých Slovákov vo všeobecnosti 2. Okruh Bohov staroslovenských 3. Viera v dušu 4. Modly 5. Sväté miesta starých Slovákov 6. Obety 7. Kňazstvo 8. Staroslovenské sviatky 9. Staroslovenské pohraby I. vydanie bolo v roku 1925
Práca po novom vymedzuje miesto a význam generácie Všeslávie (P. J. Šafárika, J. Kollára, F, Palackého a K. Kuzmányho) pri formovaní národného povedomia na Slovensku spolu s všeslovanskou myšlienkou a vývoj názorov na slovensko-českú spolupatričnosť, koexistenciu a problémy, ktoré ich sprevádzali.
Objaviť najzložitejšie tajomstvá stalinského obdobia z poznania dobových dokumentov je cesta ako pochopiť dejinné udalosti tejto éry. Autor knihy Michail Ošlakov niekoľko rokov z odborných dôvodov pri príprave knihy podrobne preštudoval archívne dokumenty okolo politiky spomínaného obdobia.