Sborník textů z 5. českého platónského symposia, konaného v Praze ve dnech 10.11. 11. 2006.
Teolog a bývalý politický vězeň Josef Zvěřina (19131990) žil na začátku 70. let v Praskolesích, nadále ale psal různé texty, setkával se s přáteli a pastoračně působil daleko za hranicemi venkovské farnosti, kam byl po roce 1970 po vyhazovu z bohoslovecké fakulty státními úřady uklizen.
Scholastická teologie jako svébytný způsob zpracování a tradování teologické látky ovládala univerzity od jejich vzniku až na práh moderní doby.
Východiskem Lévinasova myšlení je Husserlova fenomenologie a Heideggerova ontologie, s nimiž vede polemnický dialog. Kriticky se staví proti chápání dějin, společnosti a člověka jako celku či totality, které hledisko nekonečnosti dává do pozadí.
V Bibli je mnoho pasáží, které dnes nechápeme, jsou nám cizí nebo neodpovídají tomu, co od Písma svatého očekáváme. Nad mnohými se nejen zarazíme, ale vnímáme je jako pohoršlivé. Na potřebu dobrat se při četbě Bible nefalšovaného smyslu i záměru autora odpovídá další svazek Obtížných oddílů, věnovaný tentokrát biblické poezii a moudrosti.
Ranní promluvy papeže Františka z Domu sv. Marty jsou pojem. Obsahují silné myšlenky, konkrétní příměry a krátká duchovní povzbuzení, která se člověku dostanou pod kůži. Papež se nebojí žádného tématu. Uvažuje o smrti, hříchu a ďáblu. O korupci, vzájemném pomlouvání i duchu tohoto světa.
Kňaz a mních benediktín. Napísal viac ako 200 kníh. Anselm Grün prináša prostredníctvom svojich kníh nádej a povzbudenie čitateľom na celom svete. Je to azda najznámejší súčasný autor duchovnej literatúry, jeho spisovateľské portfólio tvorí vyše 15 miliónov predaných kníh.
František Trstenský (l97ä) pochádza z Tvrdošína na Orave. Je kňazom Spišskej diecézy. V súčasnosti je farárom dekanom vo farnosti Kežmarok. Prednáša Nový zákon a biblickú gréčtinu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule - Spišskom Podhradí. Pre veriaceho človeka je najčastejším kontaktom s Božím slovom nedeľná svätá omša.
ÚVOD Naše stretnutie s Ježišom prináša veľa radosti, ktorá pramení práve z kríža, ktorý sa musíme z lásky učiť niesť a prijímať. Táto kniha je viac presiaknutá ukrižovanou láskou. Práve k nej sa približujeme, aby sme boli svätí a neoblomní vo viere.
Toto dielo je napísané s obrovským zápalom a evanjeliovou jednoduchosťou. Je to podnetná štúdia na tému našej kresťanskej identity milovaných Božích detí a nemilosrdných útokov satana, ktorý sa tisícorakými spôsobmi usiluje zničiť našu identitu Božích synov a dcér.
Rozjímania krížovej cesty nám umožňujú v plnej miere prežívať umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Pros Matku Božiu, aby spolu s tebou prešla krížovú cestu svojho syna, aby si sa pri každom zastavení z celého srdca zjednotil s Ježišom a získal konkrétny dar uzdravenia a oslobodenia od toho všetkého, čo ťa ešte od neho akýmkoľvek spôsobom oddeľuje.
Vychádza v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity. 8. zväzok dlhodobého projektu Kniha žalmov patrí medzi najobľúbenejšie kresťanské a židovské spisy. Po tisícročia učí a povzbudzuje veriaceho človeka komunikovať s Bohom, volať k nemu, prosiť či chváliť ho, a to najmä v náročných životných situáciách.
Zošit s 52 katechézkami na nedele a veľké sviatky v liturgickom roku B. Stránky sú perforované a umožňujú vytrhávanie listov.
V kresťanských spoločenstvách a školách sa učíme, že modlitba je najmocnejší spôsob, ako zažiť Boha. Málokto z nás však dostáva inštrukcie a vedenie, ako urobiť z modlitby skutočne zmysluplnú činnosť. Práve na tieto veci sa v knihe Modlitba pozerá uznávaný pastor Timothy Keller.
Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj špatných životních návyků, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí nový přístup k vlastnímu vnitru, abychom dokázali proměnit svůj život v prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.
Stavba hradu Karlštejna i jeho malířská výzdoba vycházejí z templářské tradice, křesťanského hermetismu a svobodných umění kvadrivia, zde zastoupených posvátnou geometrií, alchymií, astrologií a hudbou ve smyslu kosmologickém.
„Krátké druhé století“, tedy éra pěti „dobrých císařů“ od Nervy po Marka Aurelia (96-180), představuje cosi jako římský biedermeier. Říše je „hotova“ a stabilizována, kultura se obrací k soukromému životu a k idealizované minulosti. Athény, dávno politicky bezvýznamné, se stávají hlavním městem vzdělanosti, antickým Oxfordem.
V 15. století vznikl nepříliš známý, nicméně myšlenkově hodnotný "Dopis proti filosofii", sepsaný anonymním židovským autorem, patrně v některém aškenázském filosofickém centru ve střední Evropě. Jde o kritiku zvnitřku, která přispívá k řešení otázky co je to židovská filosofie.
Putovanie do Svätej zeme ma ohromilo. Bolo takmer neuveriteľné ocitnúť sa na miestach, kde kedysi žil Ježiš. Keď som pod páliacim slnkom prvýkrát zazrel Galilejské jazero a ligotanie jeho hladiny, bolo to ako sen. Pár dní predtým sme v Jeruzaleme natrafili na rybník Betsata.