Kniha Joan Didion osciluje na pomedzí eseje, autobiografie a románu. Autorka v nej mapuje jeden rok od smrti svojho muža Johna Gregoryho Dunnea. Vťahuje nás do svojho „magického“ myslenia, ktoré sa pre jeho stratu stalo myslením vychýleným, odkloneným od reality.
Advent ve starém domě je kniha krásná a neobyčejná. Proč?
Nový výnimočný román Fernanda Aramburu, ktorý nadväzuje na medzinárodný úspech románu Vlasť, je literárnou udalosťou roka. „Skvelý román o ľudskosti, dôstojnosti a nádeji.“ Domingo Ródenas, Periódico Toni, stredoškolský učiteľ filozofie nahnevaný na svet, sa rozhodne skoncovať so svojím životom: do roka a do dňa.
Život vo Filištínsku nie je ľahký, najmä nie pre ženu, ktorá je ponechaná sama na seba. Krásnej Dalile ublíži nevlastný brat, musí utiecť a žobrať o jedlo, aby prežila, a tak sa rozhodne, že nájde spôsob, ako sa pomstiť za krivdy, ktorých sa na nej život dopustil.
Úspešná séria, ktorá očarila čitateľov na celom svete Kniha prvá Na prelome 19. a 20. storočia odchádza ohnivá Marta Schneiderová zo Švajčiarska za lepším životom. V snahe uskutočniť nádej svojej matky a vlastné sny putuje po rôznych miestach Európy a napokon až do Kanady, kde sa zoznamuje s príťažlivým Niclasom Waltertom.
Z dědictví prastarých keltských lesů a slovanských hájů se u nás vždy rodily výjimečné ženy – bylinkářky a čarodějky. Na konci 19. století už sice nekončily na hranici, ale jistý cejch si nesly neustále. Ovšem kdo měl tehdy život lehký… Když si sirotka Katku vezme do učení a pod vlastní střechu svérázná bylinkářka Bábule, doslova jí zachrání život.
Román Kůže mladé ruské spisovatelky Jevgeniji Někrasovové je příběhem dvou žen, černošské otrokyně z amerického Jihu a ruské nevolnice, jejichž osudy se prolnou. Na americkém Jihu se narodí otrokyně Hope, kterou se její matka snaží ochránit před stejným osudem, jaký potkal ji. Jsou od sebe ale odtrženy a nový majitel Hope odváží z kontinentu.
Debutová zbierka poviedok Jany Varcholovej Len trochu v poriadku ukazuje komunitný život prevažne mladšej strednej generácie, ktorá sa tlačí na kope, a predsa sa cíti osamelo.
Zbierka textov Príbehy o kvír vzťahoch voľne nadväzuje na minuloročné Príbehy o coming-oute. Autorstvo magazínu QYS prináša trinásť rôznych pohľadov na vzťahy v rámci rôznych písmeniek LGBTI+ abecedy, ktoré zasiahli do ich životov. V jednom z nich sa autorka počas tranzície lúči so svojou starou rodovou identitou – aký s ňou mala vzťah?
Služka je emocionálně drsná, mistrně napsaná výpověď o autentických letech, které autorka přežila jako uklízečka ve službách pro americkou vyšší střední vrstvu.
Na statku v štáte Rio Grande do Sul sa v rodine židovských emigrantov narodí malý kentaur Guedali a obráti ich svet hore nohami. V jeho obyčajno-neobyčajnom živote nie je núdza o bizarné situácie a nevšedné postavy: čudácky mohel, nenásytná krotiteľka, liliputáni, Indiáni, svojrázny marocký lekár, frustrovaná sfinga či okrídlený kôň.
V Lukostrelcovi sa stretávame s Tetsujom, mužom, ktorý sa kedysi preslávil ako výnimočný lukostrelec. Na staré kolená sa však utiahol do odľahlého údolia, kde ho vyhľadá chlapec z dediny. Chlapec má veľa otázok a Tetsujove odpovede mu postupne približujú cestu luku v duchu tradičného japonského umenia lukostreľby kjudo, a odhaľujú tak zásady zmysluplného života.
Keď sa svet v panike uzavrie, Lucy Bartonová a jej bývalý manžel a priateľ William odchádzajú z Manhattanu do mestečka v Maine. Niekoľko nasledujúcich mesiacov žijú v domčeku pri mori len oni dvaja a ich spoločná zložitá minulosť.
V jej byte žije muž, ktorého nikdy nestretla. Úspešná finančníčka Liana sa po získaní lukratívnej ponuky rozhodne odísť do hlavného mesta a prenajať svoj byt na niekoľko dní v týždni podnájomníkovi. Keď sa ona po celom týždni vracia domov, on z bytu na víkend odchádza. Žijú na jednom mieste, ale nikdy sa nestretnú.
Deväťdesiate roky, malomestské sídlisko. Detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička. Piata kniha Ivany Gibovej vychádza v novej edícii Ivana G.
Románová trilógia Bratislavská rapsódia nám približuje život bratislavskej rodiny Telekyovcov od 30. rokov minulého storočia až po súčasnosť, vždy z pohľadu rôznych členov rodiny v inom časovom období. Jednotliví členovia rodiny a ich priatelia prežívajú v zložitom politickom a spoločenskom období turbulentné životy a osudy ich privedú do rôznych kútov sveta.
Už první kniha Vzpomínkování šéfredaktora Jihlavských listů Petra Klukana (1961) se setkala s velkým ohlasem čtenářů. Jeho druhá kniha, novela Húlava nad buzerplacem – inspirovaná Klukanovými zážitky ze základní vojenské služby – vychází v grafické úpravě a s vynikajícími kolážemi Bohuslava Šíra.
Bohumil je málomluvný stařík, toho času správce hřbitova. Narodil se do světa, kterému ještě bylo možné rozumět. Který bylo možné rozebrat, opravit a zase složit. Než aby o svých kvalitách dlouze plkal a chvástal se, raději jde a udělá, co je zrovna třeba. Funkčnost a trvanlivost preferuje před líbivostí.