Ďalšie skvelé dobrodružstvo zo sveta Odvážneho srdca!
Už niekoľko rokov píšem o svojich zážitkoch na osobnom facebookovom profile. O bežných životných situáciách, stretnutiach s ľuďmi, ktoré isto sami zažívate. Vo výťahu, na ulici, v škole, obchode či autobusom cestou do práce. Po prečítaní týchto príbehov ma mnohí povzbudzovali vydať ich aj knižne. A tak vznikla kniha s názvom Niekedy stačí preskočiť plot.
Píše se rok 2058, svět zdevastovaly přírodní katastrofy. Obyvatelům Helsinek, kde po občanské válce vládne totalitní režim, se už dlouho nerodí děti, život postrádá smysl. Jedinou útěchu poskytuje virtuální realita. Přístup do Nebe je ale jen pro ty, kteří si to můžou dovolit. Mladý vědec Akseli dostane od svého nadřízeného na univerzitě výzkumný úkol.
Toto je soubor šesti próz, přesněji hodně divokých, syrových až šílených příběhů, jejichž hrdinům se tak snad ani nehodí říkat, a přesto jimi jsou. Ve světě, který je punkově balkánsky postkomunistický (už takto navrstvená charakteristika může odrazovat, ale taky lákat.
Skupinka mileniálov sa rozhodne zarábať si na živobytie v duchu hesla ako lepšie žiť a nič nerobiť. S nápadom príde atraktívna Mia, ktorá rozbehne biznis, aký dosiaľ nikto nepoznal. Zapojí doň aj svojho bývalého priateľa Richarda, ten k nej však stále prechováva city. Nenáročná práca nevyžaduje veľa úsilia ani vedomostí, preto čoskoro priláka stovky nadšencov.
Každého z nás raz prepadne pocit, že život je iný, ako sme si ho predstavovali. Ale iba niektorí majú odvahu predstaviť si ho nanovo. Milovi ťahá na štyridsať a cíti nutkanie svoj život manžela a otca obrátiť naruby. Do cesty sa mu pripletie dávna priateľka Žaneta, ktorá si nevie dať rady s vyšetrovaním jednej nepravdepodobnej vraždy.
Peter Frankl (1947) je autorom viacerých publikácií so židovskou tematikou. V knihe Tikot židovských hodín alebo po holokauste k dnešku sa zaoberá históriou židovskej komunity v nemenovanom meste na Slovensku po druhej svetovej vojne. Zobrazuje neľahký návrat zvyšku jej členov domov a pokusy o obnovu obce.
Až aké komplikácie a zúfalstvo doženú človeka k posadnutosti dostať sa silou-mocou na vyšetrenie k profesorovi na Klinike. Napínavá nová kniha majstra otvorených koncov Pavla Rankova, ktorá sa nedá prestať čítať odzadu aj spredu.
Hoci si Ema myslela, že uväznením Martina sa problémy upokoja, osud už rozhodol za ňu. Z agentúry, kde pracuje Adam, uniknú dôležité informácie. Vedenie sa rozhodne situáciu preveriť. Adam dostane príkaz na pár dní „upratať“ Emu. Využije príležitosť a unesie ju ďalej, než bolo v pláne. Chce získať čas a zabojovať o jej srdce...
Mladé dievča, 15-ročná Kveta v roku 1947 napísala a ilustrovala kroniku svojho detstva, prežitého v medzivojnovom období. Venovala ju mame, Marii Zavadilovej, ktorej fotografie dcéry knižku sprevádzajú.
Minulosť už nie je, čím bývala. Dystopický román o roku 1958, kedy Slovensko patrí do Euro-Ázijskej únie a v Novej Bratislave sa začala svetová výstava EXPO 58. Na území Slovenska sa ťaží Márnosť - novo objavený prvok „nihílium“, ktorý v pôde vygenerovali generácie našich predkov a ktorý dal krajine súčasný názov Nihília.
Aký je život, ktorý vám neustále hádže pod nohy polená? Dokedy je človek ochotný to znášať? Aká situácia musí nastať, aby ste sa vzopreli vlastnému osudu?
Zbierka postrehov, glos, fejtónov a krátkych próz Milky Zimkovej je ako uvitý modravý barvinkový veniec na Veľkú noc za čias jej mladosti. Reaguje v nich na aktuálnu situáciu, pričom reflektuje vlastné skúsenosti, spomienky, vracia sa do detstva a mladších čias v rodnom kraji, no spracúva aj zážitky v novom domove a z cestovania s divadlom jedného herca.
Ona je v tom divokom banskom mestečku nová. On patrí medzi jeho najvplyvnejších obyvateľov. Ani jeden nechce mať s tým druhým nič spoločné. Spočiatku. Rok 1875. Keď Kathryn Walshová prichádza do Calvady, banského mestečka v pohorí Sierra Nevada, posledné, s čím počíta, je, že by sa mohla zamilovať.
Keď sa Olívia rozhodla hodiť na plecia ruksak a v lese si prevetrať hlavu a urovnať rozbúrené myšlienky, ani len netušila, čo ju na tejto ceste čaká. Tak napríklad: zvláštny chlapík v hnedej bunde s lienkou vo vrecku, kvôli ktorému sa stratila, ale v konečnom dôsledku vlastne našla.
V Česku mimořádně oblíbený spisovatel přichází se zbrusu novou knihou a rovnou ve světové premiéře. Tuvia Tenenbom tentokrát nemusel procestovat cizí zemi křížem krážem a najezdit tisíce kilometrů nebo mil. Přestože mu na rozdíl od jiných cest nešlo o zdraví či rovnou život, byla to zatím jeho nejtěžší cesta. Vydal se totiž do světa, kde sám vyrůstal.
Procedurou Pavel Novotný volně navazuje na "autobiografické" poemy Zápisky z garsonky a Dědek. Hrdina je dospělý a pracuje na své disertační práci - existenciální děs se střídá s groteskou. Novotného práce se zvukem a rytmem slov opět okouzluje svou neokázalou přesností a vybroušeností.
Nekropole je jedna z nepřekládanějších knih slovinského prozaika a esejisty Borise Pahora z italského Terstu. Podává v úplnosti obraz života (neživota, smrti) v lágru.
Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát.
Náhorní Karabach je od nás vzdálen tisíce kilometrů, a přesto ho dnes všichni známe. Stal se totiž obětí mocenských machinací zemí bývalého Sovětského svazu, válečnou zónou, ze které si hned několik silných států udělalo cvičnou střelnici svých zbraní.