Námetmi prozaickej knihy sú skutočné príbehy, ktorým však autor jemnou iróniou, kafkovským paradoxom a zmyslom pre duchovné rozmery dodáva osobité poetické čaro. Svojrázne postavičky sa v konfrontácii s mocou a totalitou pohybujú nanajvýš slobodne, pretože, ako hovorí jedna postava, "moc je geniálna práve v ohrození moci".
Mišo Kováč (nar. 1981), účastník viacerých literárnych súťaží pre mladých autorov publikoval časopisecky z Dotykoch a Literárnom týždenníku. Knižkou Čo sa nás týka sa zúčastnil aj literárnej súťaže RUBATO 2000. Ide o poviedky a krátke zamyslenia zo života bratislavského adolescenta.
Výber z pozostalosti nezvyčajne talentovaného spisovateľa (tragicky zahynul r.
Ako sme už u Ľ. Svetoňa zvyknutí, každým dielom, v tomto prípade zbierkou próz História obce Ngowa Wgowo, prezentuje nový pohľad na súčasnú realitu, otvára pred nami nový úžasný svet, ktorý priamo nevnímame, hoci v ňom žijeme. V každodennom zhone si ho však obyčajne nemáme čas uvedomovať. Tak je to aj v tejto knižke.
Ľ. Svetoň (nar. 1962) vydal knihy próz Utekáš - neunikneš, Labyrint zo spálenísk, História obce Ngowa Wgowo. Balans pána S. je pútavý román zo súčasnosti. Nevšedne pravdivo zobrazený príbeh muža, ktorý vstupuje do stredného veku, je zároveň hmatateľným osudom človeka žijúceho na Slovensku po zmene režimu v roku 1989.
Zbierka próz Pokoj noci (2000) je prozaickým debutom publicitu a literárneho kritika Bohuša Bodacza. Autor v nej nemilosrdne, ale presvedčivo zobrazuje zlo a absurditu sveta súčasného človeka.
Najnovšia kniha spisovateľa, scenáristu, publicistu a hudobníka v jednej osobe Máriusa Kopcsaya Veselé príhody z prázdnin už svojím zdanlivo naivným titulom naznačuje odstup od valcujúcej reality, s akou sa stretávame v tomto štádiu nepretržitej reklamnej kampane na budúcnosť.
Kniha známeho slovenského spisovateľa Bystríka Šikulu. Ide o rozsiahly román zo slovenského prostredia. Je plný napätia, vnútorných bojov, ale aj erotiky, rozchodov, ale aj pevného priateľstva a dôvery. Je to po dlhom čase na slovenskom knižnom trhu najrozsiahlejší román za posledných 5 rokov.
Debut Janka Mička Ako ustrážiť prítomnosť obsahuje osem poviedok, ktoré majú existenciálny a sčasti autobiografický charakter a vypovedajú o vnútornom prežívaní človeka. Snažia sa preniknúť do jeho intimity a pritom odkryť nahotu ľudskej duše. Všetkých osem príbehov spája ústredná téma možnosti (či nemožnosti) uchopenia prchavých okamihov prítomnosti.
Pútnik z Compostely (Mágov denník) je prvý Coelhov bestseller. Rok pred jeho vydaním absolvoval autor trojmesačnú iniciačnú púť po preslávenej a zároveň magickej ceste z južného Francúzska do galícijského Santiaga de Compostela. Tu sa nachádza hrob svätého Jakuba, ktorý podľa legendy priniesol kresťanstvo obyvateľom Pyrenejského polostrova.
Debut vo veku starších dám nie je až taký častý a príbehy starých osamelých žien takisto nebývajú stredobodom pozornosti autorov - rovnako ako v našej spoločnosti. Poviedky, ktoré čitateľom predkladáme, napísala autorka s veľkým zaujatím, roky sledujúc problém starých ľudí a najmä starých žien.
Známy spisovateľ, ktorý rovnako ako Paulo Coelho píše o spiritualite a tiež prešiel Cestu svätého Jakuba, zistí, že jeho manželka, vojnová korešpondentka, zmizla nevedno kam. Pri jej hľadaní musí prejsť mnohými cestami a sledovať veľa stôp.
Idiot je podľa predstáv väčšiny ľudí človek s mentálnou retardáciou najvyššieho stupňa, hraničiacou s imbecilitou. Idio však v starej gréčtine značí prvú časť zložených slov s významom odlišný, zvláštny. Idióm je zvláštny, svojrázny gramatický zvrat a pojmom idiot sa označuje zvláštna, odlišná osoba.
Athena je adoptívna dcéra libanonských emigrantov, ktorých z Bejrútu vyhnala vojna. V Londýne sa počas univerzitných štúdií zoznámi s mužom, s ktorým privedú na svet dieťa. Vzťah však nemá dlhú životnosť.
Najnovšia zbierka poviedok renomovaného slovenského autora prináša trpké spomienky na nedávnu minulosť v dejinách nášho národa - 2. svetová vojna, deportácie židovského obyvateľstva do koncentračných táborov, Slovenské národné povstanie, či dôsledky okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968 - témy, na ktoré by sa nemalo zabúdať.
Prázdno rodiny je zbierka deviatich poviedok významného írskeho spisovateľa Colma Tóibina. Sú ovplyvnené autorovými zážitkami a spomienkami z Írska, Španielska či Spojených štátov. Suverénne napísané príbehy, nežné, ale i kruté, neobyčajne citlivo vyrozprávané. Hovoria o skrytých túžbach ľudí, ktorí sa často nechtiac ocitli v cudzom, ďalekom svete.
Novela Richarda Brautigana V melónovom cukre je pretransformovaným obrazom Ameriky druhej polovice 60-tych rokov, ktorá bola poznamenaná najmä hnutím hippies. Jej príbeh-nepríbeh sa odohráva v surrealistickej krajine, na území nazvanom jaZMAR. V súznení s prírodou tu žije uzavretá komúna v obklopená hmotnou i nehmotnou substanciou, ktorou je melónový cukor.
Textúra i atmosféra diela vychádza z rovnomenného piesňového cyklu Franza Schuberta. Básne Wilhelma Müllera, ktoré sú zašifrovaným politickým pamfletom i súborom veľkých metafor pre neradostný osud vyhnanca v nehostinnej spoločnosti, Schubert použil ako substrát pre vlastnú precítenú a zároveň zaangažovanú výpoveď.
Deník dokumentuje - dost možná bezprostředněji než jiné prameny -, jaké to bývalo jezdit na motocyklu čistě pro radost (a pocit volnosti) v dobách, kdy se závodníci dosud neurčitě prolínali s diváky a kdy dojet v sobotu po práci z Prahy do Plzně bylo dobrodružství podmíněné štěstím a schopností ještě za světla spravit cestou vzniklé závady.
Autor svým vytříbeným literárním jazykem líčí potíže dospívání a četné šťavnaté milostné příhody mladého Františka z Brna, kterak prochází krajem venkovským kolem hradu Buchlova.