Výbor z literárního díla Radomila Uhlíře (10. 4. 1957 - 15. 4. 2019), herce, režiséra, hudebníka, malíře, dramatika a také bohéma a spisovatele.
Maeve je šestnásťročná stredoškoláčka, ktorej sa v škole veľmi nedarí. Nič ju nebaví, pre nič sa nedokáže nadchnúť a v porovnaní so svojimi úspešnými súrodencami sa cíti ako sivá myška. Jedného dňa nájde balíček tarotových kariet, a hoci o tarote nič nevie, objav ju okamžite zaujme. Len jedna karta akoby nepatrila medzi ostatné – Správkyňa.
Hudebník David Stypka publikoval v období od února 2019 do listopadu 2020 na Instagramu básně, jimiž reagoval, obvykle s ilustrací nebo fotografií, na různé okamžiky a vytvářel jakýsi deník ve formě postřehů, komentářů, pocitů. Plánoval je vydat formou sbírky, pro kterou měl i název: Kráky.
Stíšená a intímna poézia A. Ondrejkovej pozostáva z neopakovateľných (imaginatívnych) záznamov s ambíciou na malom priestore, minimalisticky sprostredkovať dramatickú vnútornú situáciu ženského lyrického subjektu. Jej obraznosť v sebe nesie surrealistickú auru, postupy však smerujú k introspektívnej, hĺbavej reflexii.
Jurolek je mysliteľský typ básnika, ale ani filozofia jeho textu nie je výkladová, nevystavuje sa na obdiv. Prekvapuje a udivuje jednoduchosťou vyjadrenia niekedy zložitých obsahov, čím sa približuje kóanu, stavom osvietenia, keď čitateľ pocíti najskôr radosť z objavu a vzápätí aj akési očisťujúce až katarzné povznesenie.
Proslulý brazilský spisovatel Paulo Coelho vyznává jedno krédo: mluvit o tom, co ho znepokojuje, nikoliv o tom, co chtějí lidé slyšet. Autor se ve svém románu inspiroval příběhem mladé Brazilky.
Záverečný diel 12-dielnej experimentálnej série, ktorá vychádzala vo vydavateľstve Drewo a Srd od roku 2014 do roku 2021. Majster nepísania radikálne prehodnocuje ustálené predstavy o tom, čo je to kniha a literatúra. Nepísanie vníma ako fenomén magického myslenia. Svojej experimentálnej sérii dal autor názov Magická séria.
Proč francouzští intelektuálové kritizují elity ve své zemi, zatímco v zemích střední a východní Evropy právě elity chybí? Léta čekáme na to, kdy konečně nejlepší studenti budou řídit naši zemi. Silné a kvalitní školství je u nás zatím jen snem, ale elitní studenty už máme. Jak je využít? Jak to dělají v Paříži, Londýně a zbytku světa?
Buď vodou, příteli je nepostradatelnou knihou nejen pro všechny obdivovatele Bruce Leeho, ale také pro ty, kteří chtějí uplatňovat jeho filozofii a učení ve svém každodenním životě. Je pro všechny, kteří potřebují trochu inspirace a sebereflexe.
Dvanáct autorů a jejich svědectví o tíze svobody. Jak události přelomových devadesátých let minulého století zasáhly do životů dvanácti romských autorů, jejich blízkých a tehdejší romské společnosti vůbec?
Perly nie sú pre ľudí. Muž s leopardom tie slová už počul. Nie raz. A bude ich počuť znova. Kým na niektoré otázky bude hľadať odpovede, iné sa zodpovedajú samy. Pochybnosti a výčitky ho však tentoraz zasiahnu v samom strede jeho srdca.
Biblia je plná inšpiratívnych príbehov obyčajných ľudí, ktorých si Boh nečakane použil na to, aby zmenil svet. Medzi nich patria aj Tamara, Rachab, Rút, Betsabe a Mária – ženy v rodokmeni Ježiša Krista. Súbor románov inšpirovaných biblickými postavami od autorky Vykúpenej lásky a Posledného pojedača hriechov. Tamara. Rachab. Rút. Betsabe. Mária.
Úspešná slovenská spisovateľka Lucia Sasková sa vo svojom najnovšom desiatom románe opäť vracia k téme ľudskej psychiky, ktorou zaujala čitateľov už v románoch Nebezpečná a Rozpoltená. Napínavý príbeh s detektívnou zápletkou poukazuje na tajomné zákutia ľudskej duše a krehkosť duševného zdravia.
Do Sto Slov vzniklo ako nápad zachytávať pominuteľné myšlienky formou akýchsi slovných obrazov. Sú to fotografie momentov, nevypovedané vyznania, ťaživé pocity či výsledky pozorovania. Vznikajú spájaním pätice navzájom nesúvisiacich slov, ktoré autor dostáva od priaznivcov svojej tvorby na sociálnych sieťach alebo živých čítaniach.
Může jediná porce trusu divoké kachny v obličeji spolehlivě nahradit pleťovou masku od L‘Oréal Paris? Může zkušený rybář ulovit namísto ryby netopýra? Kolik pravdy je na tvrzení starého kapraře Klímy: „Když rostou hřiby, berou i ryby!
Knižní vydání hudebního alba debutující Petra Hlouška st. (1946!
Etela Farkašová je oceňovaná slovenská autorka, jejíž dílo začínají čeští čtenáři teprve objevovat. Vlastní příběh, tedy osud hlavní hrdinky Miriam, není nijak výjimečný, nevybočuje ze statistiky podobně zasažených osudů, formovaných krutou dobou druhé poloviny dvacátého století a překotnou dobou prvního desetiletí věku jednadvacátého.
Príbeh Dídžeja sa začína na dedinských diskotékach reálneho socializmu osemdesiatych rokov minulého storočia. Autor sa s čitateľmi delí o často neuveriteľné príhody z vtedajších diskoték aj z nástupu divokého nočného života v našom hlavnom meste po nežnej revolúcii.
Sbírka povídek Devátá vlna, která přináší osmnáct příběhů inspirovaných Islandem, odehrávajících se na pomezí fantazie a reality, volně navazuje na předchozí dvě knížky - Setkání a Ryby v soli. Autor pokračuje ve stejném duchu - zdánlivě obyčejné události leckdy překvapí náhlým obratem děje nebo nečekaným vyústěním.
Dílo Leonida Ivanoviče Dobyčina (1894-1936?