Temná romantika přichází... Nečekané setkání s dávnou kamarádkou přinese Saše pozitivní vlnu změn a vyplnění jejích snů je na dosah - upřímné přátelství, skvělý muž a vyhlídky na společnou budoucnost... Když Saša u hrobu své matky narazí na záhadného Hanse, probudí se v ní zvědavost. Byla to opravdu nehoda?
Alexander Halvoník (1945) je literárny kritik, prozaik, publicista, autor literatúry pre deti a mládež, prekladateľ. Výbery z jeho literárnej publicistiky vyšli roku 2004 a 2014 pod názvom Premeny I a Premeny II. V autorskom prerozprávaní vydal orientálne Rozprávky z tisíc a jednej noci (1994).
Daj, Bože, nech sa nezbláznim sprístupňuje slovenskému knižnému publiku preklad jedného z najväčších básnikov všetkých čias, Alexandra Sergejeviča Puškina. Kniha je dvojjazyčná, pričom výber diela obsahuje celý rad básní, preložených do slovenčiny po prvý raz.
Román poľského rodáka Josepha Conrada Srdce temnoty vyšiel po anglicky knižne v roku 1902 a rýchlo sa stal jedným z najzásadnejších literárnych diel 20. storočia.
Očarujúci román o dvoch priateľkách, ktoré v zrelom veku naberú odvahu začať odznova. Lena a Olivia sa po tridsiatich rokoch náhodou stretnú v letiskovom salóniku. Dajú sa do reči a zistia, že obidve utekajú z domu, lebo sú nespokojné s tým, akým smerom sa uberá ich život.
Na prvý pohľad je to útla a skromná zbieročka voľnoveršových básní, ktoré sú však na prasknutie naplnené mohutným obsahom a hĺbkou myšlienky, podčiarknutej nečakanou pointou. To svedčí aj o autorkinej schopnosti obrazného videnia a nachádzania prekvapujúcich sklíčok metafor.
Chtěli byste někdy vyhrát v tombole třeba… dítě? Vyplácí se být radikálně upřímný? Co se skrývá za záhadnými nápisy v modlitební knížce a jak se český vesničan ocitl na úpatí posvátné čínské hory? Dávají si vaše děti zoubky pod polštář pro zoubkovou vílu?
Když Siervu Maríi pokousal v den jejích dvanáctých narozenin pes nakažený vzteklinou, a ona přežila, byla označena za posedlou. Církev zná jediný prostředek proti všem představitelným nemocem: vyhánění ďábla neboli exorcismus.
Kniha Plameň je básnickým testamentom básnika a speváka Leonarda Cohena (1934 2016) a autor ju pripravoval s vedomím, že to bude posledná kniha, ktorou sa prihovorí svojim čitateľom. Cohen do nej zaradil najnovšie a nepublikované básne a texty piesní, ktoré doplnil výberom básnických a obrazových skíc zo svojich zápisníkov.
Univerzitní profesor literatury se stěhuje i s rodinou na venkov, kde se chystá věnovat chovu ovcí. Opouští svůj život mladého městského intelektuála, aby se ponořil do úplně jiného světa – toho ovčího – a zjišťuje, že vytvořit si vztah s ovcemi může být stejně složité jako číst Prousta.
Príbehy zo Spiša v 20. storočí.
Muzikantské příběhy, které se mezi muzikanty dlouhá léta tradovaly, ale až na malé výjimky nebyly nikdy zaznamenány, tudíž ani publikovány. Příběhy z domova i z daleké ciziny, v níž se šumavští muzikanti často uplatňovali u cirkusů zvučných jmen. Mnohé z nich se udály před více než sto lety.
"Láskavé slovo, slovo dobrej, múdrej rady, slovo správneho poznania v mnohorakých formách výpovede, ale aj slová táravé, uvoľňujúce emócie a prehlbujúce priateľstvá také nemôžu byť navyše.
Texty autorky sa mi javia poeticky vyzreté, obsahom aj formou. Svojou koncíznosťou výrazu a občasnou viazanosťou sa mi javia ako vyzreté klenoty. Nájdeme tu i básne v próze. Je to autorka s výraznými umeleckými kvalitami, ktorá pracuje s peknými obrazmi, osobnou fantáziou, hudobnosťou a vlastnou ľudskou a duchovnou vnímavosťou.
Je to již osmdesát let, co vyslal radista pučisty generála Franka do éteru smluvený signál ke vzpouře: Obloha nad celým Španělskem je čistá. Povstání proti demokratické vládě se záhy změnilo nejenom v občanskou válku, ale i v předehru druhé světové války.
Nová básnická zbierka poeta, hudobníka a textára Róberta Pospiša. Po zbierkach Sme to my?
19 príbehov z karantény je zbierka jedinečných výpovedí o tom, ako sa známe osobnosti i obyčajní ľudia vyrovnávali s jarným lockdownom. Všetky naše plány na ten rok sa razom ocitli v domácej izolácii spolu s nami. Hoci politici vypli krajiny, naše životy sa nezastavili. Matka sa naďalej pripravovala na príchod druhého dieťaťa.
Prozaická prvotina předního hlasu tuzemské slam poetry Dr. Filipitche své slamové kořeny nezapře. V tomto sumáři mikropovídek je však autor oproti pódiu mnohem otevřenější. Falknov Calling můžeme brát jako silně dokumentární bedekr po osobní paměti rodného města, literární selfie nebo zpětný statusový deník.
Keď sa svet okolo vás zmení na dav, kam sa dá postaviť tak, aby ste prežili?
Martin Gerboc (1971), významný maliar s celým zástupom aktivít najmä na slovenskej a českej výtvarnej scéne. Doteraz publikované knihy filozofických esejí a textov o súčasnej maľbe: Myslením ku kríze. Nihilizmus je pragmatizmus (1998), Dôverovať unavuje (2001), Kvapky krvi. Štruktúry sadomasochizmu (2005), Maľba ako politický akt neototalizmu!