Sociolog Alexander Gideon a jeho bývalá žena Ilana začínají s odstupem sedmi let luštit obsah „černé skříňky" svého rozpadlého manželství. Chtějí zjistit, proč ztroskotal jejich kdysi vášnivý, ale nevyrovnaný vztah.
Tragický milostný příběh prostoupený autorovou osobitou satirou vypráví o neobvyklém poměru pětadvacetileté dívky a padesátiletého muže, kteří nemohou najít sílu změnit svůj život.
Piata básnická zbierka Jany Bodnárovej Terče je výpravou, ktorá približuje ženu v mnohorakých historických a kultúrnych kontextoch. Dôležité miesto v tomto básnickom putovaní zohráva umenie.
Musíš nechať zomrieť svoje slávne ja. Slobodná vôľa alebo feministický mind-fuck?
Elias Canetti sa narodil v roku 1905 v bulharskom meste Ruse na brehu Dunaja, kde sa usadila židovská komunita vyhnaná zo stredovekého Španielska. Jeho rodičia sa neskôr presťahovali do Viedne, kde si vybral aj literárny jazyk, v ktorom napísal všetky svoje opusy, hoci nemčina nebola jeho materinským jazykom. Vo Viedni študoval prírodné vedy a dosiahol titul doktora.
Ďalšia kniha básnika a esejistu a hudobníka, priekopníka blues na Slovensku je čarovnou symbiózou aforistických definícií a kresleného humoru, s akou sa na Slovensku nestretávame často. Autor podáva svoje myšlienky vo forme výkladového slovníka súčasných pojmov či slovných spojení, ale aj obyčajných slov, na ktorých sa vyvŕšila politická korektnosť.
Zbierka básní "Spod Poludnice" je určená ako pre deti, tak aj pre ich rodičov. Ide o básne s tradičnými témami ako je láska, domov, príroda... Detské túžby, myšlienky a pocity vyjadrené veršom sú určené na chvíle voľna, pre potešenie, na povzbudenie a možno aj na pookriatie detskej duše a rozozvučanie detských spomienok u dospelých...
Popri kunsthistorických štúdiách, výtvarných monografiách či esejistike reflektujúcej aktuálne filmové či výtvarné dianie sa Juraj Mojžiš od konca šesťdesiatych rokov venoval - zdanlivo úchytkom aj písaniu prózy.
Básně prostřídané s básnickými prózami jsou postaveny na snové obraznosti, kterou však velmi netypicky provází slovní askeze a nechuť k bájení i zbytečným dekoracím. Autora nezajímá, zda něco zní hezky, banálně nebo trapně, nemilosrdně sleduje své vize až do nejhlubšího podloží.
"Mount Anne je nebezpečné stvoření. Hraje si s iluzemi. Je křivým zrcadlem a nekonečnou studní. Saje brčkem z méněcennosti. Vráží pletací jehlice do hlavy. Přejíždí kůži šmirglem. Patří do rukou odborníka. Nemá co dělat u malých holčiček. Nemá se kolem nich co vometat. Manon je růže hozená do kostela. Mount Anne je spolknutý granát.
Babi Badalov je básnik a umelec, ktorý zbavuje jazyk štatútu exkluzívnej komodity a mení ho na dar, na krádež, na exkrement, na odpad. Používaním výlučne nájdených vecí, na ktoré zaznamenáva svoju orna-mentálnu poéziu sníma z jazyka auru posvätnosti a glorifikácie.
Štvrtá básnická zbierka autora Jána Badáňa dopĺňa predchádzajúce zbierky o nové motívy a témy často reflektujúce aktuálne dianie.
Sbírka básní Oty Karse, se skládá z pěti kratších oddílů (Ro_zmlácená krajina, Má láska je kurva, Jardins, Cesta z Čech a Milenci noci), z nichž každý obsahuje několik básní, doplněných o autorovy lakoniky. Básnický samolepkový soubor lakonika (lakonika, laskonky a epitafy) byl řadu let vylepován na veřejných a restauračních záchodcích.
Básnická zbierka pre mladšie i staršie deti na tému Láska. Láska ako všade prítomná a potrebná pre každodenný život. Autor literatúry pre deti a mládež Valentín Šefčík je už známy svojou jazykovou hravosťou súčasnej detskej poézie, ktorú používa ale uvážene a veľmi funkčne.
Sbírka Rozhraní nás vtáhne do neuchopitelného světa na pomezí snu a reality, kde hoří vítr a déšť se za nás tiše modlí. V tomto místě mnoha tajemství neviditelné hýbe vším.
Václav Maxmilián stejně jako v prvotině Meziměstí (Host, 2016) i ve druhé sbírce Pobřeží tematizuje rytmus města, jeho zvuky i jeho vůně. Zdánlivá reálnost obrazů přechází do snění, vybízí k putování po jiných krajinách, místech kdy se třeba z jednoho pohledu do zahrady dostáváme k prvotnímu poznávání světa či ke vzdálené vzpomínce.
Sbírka Černý vesmírný popel představuje autorovy básně z let 20082018. Ve všech textech se ukazuje nahá přítomnost, jakási vivisekce okamžiku, doba mezi cíděním hrobů a promluvami o budoucnosti.
Kniha čtenáře seznamuje s příběhem soudce Viléma Šustra. Děj románu se rozehrává od počátku 90. let minulého století. Na pozadí společenských poměrů autor s důvěrnou znalostí soudcovského prostředí líčí atmosféru, charaktery soudců i zapisovatelek i jazyk, jímž spolu hovoří. Vzniká tak výpověď příslušníka generace hledajícího nové pevné body.
Výber z Novakovićovej poézie vychádza v preklade významného prekladateľa Karola Chmela s ilustráciami Mateja Fabiana. Tak ako v nejakom spletitom spoločenskom románe spoznávame vo veršoch pôsobivý obraz sociálnej reality našich čias, píše v doslove k jednej zo zbierok Novakovića básnik a redaktor časopisu Reč Gojko Božović.