Črty a príbehy zo starej Bratislavy, spomínanie na množstvo typických figuriek, bohémov, udalostí, 168 strán, ilustrácie Milan Stano. V knihe známeho spisovateľa a publicistu Ľuboša Juríka nájdeme starú Bratislavu, kde autor prežil detstvo a dôverne ju pozná. Je to pestrá mozaika života bratislavčanov prevažne od päťdesiatych rokov po deväťdesiate.
V najnovšej knihe známeho spisovateľa a publicistu Ivana Szabóa nájdete príbehy ľudových hudobníkov - primášoch. Literárne spracoval osudy slávnych primášov od 17. storočia až po dnešok.
1. “Zvolenský” stíhací letecký pluk díky svým historickým tradicím svázaným s bojovým nasazením na východní frontě byl v dobách lidově demokratického a později socialistického Československa prestižním útvarem a sloužit u něj bylo vysněným cílem ne-li každého, pak téměř každého stíhače.
Okolo chronologickej príručky Dejiny Slovenska a Slovákov autora Milana S. Ďuricu už bolo veľa rozruchu a kritici popísali veľa, aby sa im podarilo odstrániť ju zo škôl. Jej 5. vydanie však svedčí o tom, že slovenskí čitatelia, ktorí majú záujem o dejiny svojho národa, dali najpresvedčivejšiu odpoveď tým, ktorí chceli, aby dielo zmizlo z povrchu zeme.
V edícii plánovaných šiestich zväzkov Heraldického registra prvý zväzok v poradí, ktorý obsahuje farebné zobrazenia používaných heraldických znakov a vlajok slovenských miest, obcí, krajov, inštitúcií a rodov. Súčasťou diela je aj úvod do heraldickej terminológie, vecný register a anglické resumé.
Táto výnimočná a atraktívna publikácia prezentuje kľúčové ikonické dokumenty histórie krajiny. Historické archívy príslušnej krajiny predstavujú najvzácnejšie národné vlastníctvo a ako také by sa mali aj chrániť. Nemožno ich však chápať ako inštitúcie slúžiace výlučne záujmom úzkeho okruhu historikov či amatérskych bádateľov.
Najnovšia kniha profesora Matúša Kučeru Slováci a Chorváti patrí medzi tie diela, ktoré môžeme nazvať prelomovými v slovenskej historiografii, keďže na Slovensku doteraz nevznikla práca podobného charakteru a záberu.
Kniha netradičným grafickým spracovaním približuje zrúcaniny 22 hradov na západnom a strednom Slovensku. Zdanlivo "rozmazané" fotografie po nasadení dvojfarebných okuliarov získavajú tretí rozmer a pred očami doslova vyskakujú nádvoria, komnaty, zvyšky bášt, výhľady do krajiny a hradné múry.
Bratislava - Pozsony - Pressburg bola multietnickým, multikultúrnym, multilingválnym a multireligióznym mestom. Žili v ňom svojho času vedľa seba maďarská, nemecká, jidiš, slovenská a česká jazyková kultúrna komunita, ako aj kresťanské náboženstvá a judaizmus. V priebehu 20.
Tematickým usporiadaním podľa samosprávnych krajov umožňuje jednoduchú orientáciu a vyhľadávanie subjektov cestovného ruchu.
Pozoruhodná monografia z pera nášho popredného odborníka. Autor, vedecký pracovník Arboréta Mlyňany, venoval celú svoju profesionálnu dráhu záhradnej a krajinnej architektúre. Kniha sa zaoberá históriou vybraných parkov a záhrad jednotlivých slovenských regiónov, lokalizáciou a kategorizáciou vzácnej zelene, ale aj jej architektúrou a spôsobom obnovy.
Región Oravy, rozkladajúci sa na území troch slovenských okresov, ktorého časť dnes patrí Poľsku, dlhé stáročia tvoril jeden teritoriálny samosprávny celok - Oravskú stolicu. V jej obvode môžeme nájsť viaceré prírodné a kultúrne pamiatky, ktoré tejto časti územia Slovenska dodávajú nezameniteľný ráz.
UNIKÁTNA PUBLIKÁCIA S VIAC NEŽ 400 VYOBRAZENIAMI SLOVENSKÝCH HRADOV NA DOBOVÝCH POHĽADNICIACH, DOPLNENÝMI SPRIEVODNÝMI TEXTAMI POPREDNÝCH ODBORNÍKOV NA HISTÓRIU A HRADNÚ ARCHITEKTÚRU!
Predslov Druhá reedícia tejto bezpochyby vzácnej knihy prichádza presne po dvasiatich rokoch. Zdalo sa nám totiž, že je to už dosť dlhý čas na to, aby do sveta za poznaním vstúpila nová generácia ľudí so záujmom o našu históriu a tradície.
Čitateľ sa dozvie stručnú charakteristiku krajinnej oblasti Zamagurie, do ktorého je pojatá aj časť trinástich obcí na poľskej strane a charakteristiku Pienin. Reportáže z rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov.
Naši predkovia – Slovanské korene – Samo - Pribina – Mojmír – Rastislav – Konštantín - Cyril a Metod – Činnosť byzantskej misie – Konštantín a Metod v Ríme –Slavomír – Kráľ Svätopluk.
Spiš, Orava a Kysuce v politických, vojenských a diplomatických aktivitách po roku 1918. Práca je rozdelená do štyroch okruhov: l. Obdobie rokov 1918 - 1920 (1924). Prvé styky slovensko-poľské. Slováci takmer neznámy. Spor o Javorinu. 2. Obdobie rokov 1920 - 1938. Problémy vo vzťahoch medzi Československom a Poľskom.