Predslov Druhá reedícia tejto bezpochyby vzácnej knihy prichádza presne po dvasiatich rokoch. Zdalo sa nám totiž, že je to už dosť dlhý čas na to, aby do sveta za poznaním vstúpila nová generácia ľudí so záujmom o našu históriu a tradície.
Čitateľ sa dozvie stručnú charakteristiku krajinnej oblasti Zamagurie, do ktorého je pojatá aj časť trinástich obcí na poľskej strane a charakteristiku Pienin. Reportáže z rôznych kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré sa udiali za posledných dvadsať rokov.
Naši predkovia – Slovanské korene – Samo - Pribina – Mojmír – Rastislav – Konštantín - Cyril a Metod – Činnosť byzantskej misie – Konštantín a Metod v Ríme –Slavomír – Kráľ Svätopluk.
Spiš, Orava a Kysuce v politických, vojenských a diplomatických aktivitách po roku 1918. Práca je rozdelená do štyroch okruhov: l. Obdobie rokov 1918 - 1920 (1924). Prvé styky slovensko-poľské. Slováci takmer neznámy. Spor o Javorinu. 2. Obdobie rokov 1920 - 1938. Problémy vo vzťahoch medzi Československom a Poľskom.
Publikácia je významným obrazovým dokumentom o genéze a súčasnosti národnej a štátnej symboliky, ktorá zapĺňa veľkú medzeru v povedomí o slovenskej faleristike (pomocná historická veda, zaoberajúca sa radmi a vyznamenaniami).
Publikácia je venovaná histórii Solivaru. Od charakteristiky geologických pochodov, ktoré viedli k vzniku ložiska kamennej soli, cez soľný monopol, ktorý umožnil vytvoriť prosperujúci soľný závod, až po ukončenie výroby soli v novom solivare v Prešove.
Táto kniha je skrátenou verziou monografie Średniowieczny Bardiów i jego kontakty z Małopolską, ktorá vyšla v Krakove v roku 2010. Autor sa rozhodol ponúknuť slovenskému čitateľovi niektoré kapitoly v jeho rodnom jazyku, predovšetkým týkajúce sa mesta Bardejov v XV. storočí.
Publikácia je zameraná na vojenskú situáciu v Bratislave v deň príletu Ministra vojny generála Śtefánika a haváriu lietadla Ca.33.Na základe dobových dokumentov Policajného prezídia a Zemského vojenského veliteľstva pre Slovensko je urobená rekonštrukcia udalostí a postup politických a vojenských činiteľov v meste.
Gréckokatolícka cirkev ako taká pred rokom 1968 oficiálne takmer dvadsať rokov neexistovala, čo bolo dielom komunistického režimu a jeho prisluhovačov.
Kniha Milan Rastislav Štefánik – Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami je prvá vedecká biografia tejto významnej osobnosti slovenských dejín. Historik Michal Kšiňan v nej pútavo približuje Štefánikov život na základe dlhodobého výskumu v archívoch deviatich krajín.
V minulosti novinár, spoluzakladateľ a prvý generálny riaditeľ televízie Markíza, zakladateľ a predseda politickej strany Aliancia nového občana, podpredseda národnej rady, neskôr podpredseda vlády a minister hospodárstva. Dnes?
Druhé vydanie Kultúrneho atlasu Slovenska má mierne pozmenené a aktualizované vydanie. Jeho štruktúra vychádza z existencie historicko-geografických regiónov, v ktorých sú zakreslené jednotlivé kultúrno-historické pamiatky. Najvýznamnejšie pamiatky sú zvýraznené červenou farbou, žltá farba označuje mestá a dediny, v ktorých sa nachádzajú.
Národnostný atlas Slovenska vypĺňa medzeru v poznaní rozmiestnenia príslušníkov národnostných menšín na území Slovenska v širších, najmä historických súvislostiach a v časovo vymedzených väčších obdobiach. Národnostný atlas Slovenska je rozdelený na štyri časti.
V aktualizovanom vydaní Prírodného atlasu Slovenska je územie Slovenska rozdelené na jednotlivé mapové listy, na ktorých sú zakreslené najzaujímavejšie prírodné lokality a chránené územia od rozľahlých národných parkov po najmenšie prírodné rezervácie či prírodné pamiatky.
Hľadáte konkrétny titul?
Použite vyhľadávacie pole na vrchu stránky!