Publikace se zabývá základními aspekty lidské psychiky. Vychází z vymezení obecné psychologie a jejího postavení v systému psychologických věd, uvádí i základní metody, které slouží k poznání a hodnocení jednotlivých psychických projevů a funkcí.
Publikace přináší základní i nejnovější poznatky z oblasti klinické neuropsychologie a klinické psychologie. Autory příspěvků jsou především neuropsychologové, kliničtí psychologové a neurovědci, ale také kolegové z experimentálních a vědeckých pracovišť majících vztah k neurovědám. Kniha je členěna do tří částí.
V tejto knihe autor pútavou formou ponúka informácie o medziľudských vzťahoch, pričom sa zameriava najmä na verbálnu komunikáciu. Popri populárne podávaných teoretických poznatkoch ukazuje na množstve príkladov z každodenného života aj možnosti praktického využívania poznatkov psychológie a psychoterapie. Kniha má štyri kapitoly, ktoré na seba voľne nadväzujú.
Kniha Cesta z deprese nabízí sepsané promluvy terapeuta Jana Zahradníka Havelky, které původně publikoval na stejnojmenném videoblogu na Youtube v letech 2013–2014. Je určena hledačům pravdy, spirituality i duševního zdraví, tedy především všem těm, kteří už vědí, že největším problémem si jsou oni sami.
Kniha známeho detského psychológa profesora Ivana Štúra Zázraky života vychádza, aby ostali s nami jeho originálne a hlboko ľudské, psychologicko-filozofické myšlienky podčiarknuté životnou skúsenosťou a klinickou odbornou praxou. Eseje o láske, živote a smrti sú zostavené z dosiaľ publikovaných i nepublikovaných článkov.
V súčasnosti neustále narastá počet ľudí (hlavne detí a mládeže), ktorých vývin sa odlišuje od normy a ktorí majú rôzne problémy v oblasti emocionálneho prežívania, v oblasti osobnostného vývinu i v oblasti správania.
„... potrat nie je určený na to, aby vyliečil zlomené srdce alebo dodal silu bezmocnému. Potrat nikdy nič nevytvoril. On dokáže iba ničiť. A tak ako mnoho iných nástrojov ničenia aj potrat často zničí oveľa viac, ako máme v úmysle“ (str. 195).
Monografie o vývojové psychologii dítěte v předškolním věku završuje desetiletou spolupráci katedry psychologie FF UK a skupiny dětských psychologů z Univerzity Le Mirail v Toulouse. Význam personálních vztahů pro dítě je popsán ve dvou odlišných věkových etapách 0?3 roky a 3?
Obľúbený český psychiater a diakon sa tentoraz venuje téme, ktorá zamestnáva ľudstvo od nepamäti a v súčasnosti azda ešte o čosi viac – ľudským vzťahom. Znalec ľudskej duše opäť v krátkych príbehoch z vlastnej lekárskej praxe analyzuje vzťahy v ich najrôznejších podobách.
Kniha je praktickým sprievodcom efektívnej komunikácie s ukážkami viac ako 18 dialógov medzi lekárom a pacientom v rôznych fázach liečby. Autori na nich ilustrujú základný prístup, komunikačné postupy a techniky, ktoré pomáhajú lekárom konštruktívne zvládnuť náročné rozhovory s pacientmi.
Obľúbený autor učí, ako si poradiť so strachom. V prvom rade – ako strach rozpoznať, uvedomiť si ho, pochopiť jeho príčiny aj úlohu, ktorú možno v našom živote zohráva. A ďalej – ako sa ho zbaviť, premeniť zaužívané negatívne pocity a predstavy na nové, ktoré nás už viac nebudú oslabovať, ale posilňovať.
Kniha zaujme všetkých, ktorí sú otvorení pre hľadanie pravdy o svojom živote. Je totiž plná podnetných (neraz provokujúcich) myšlienok smerujúcich k najpodstatnejším otázkam človeka a tie určite stoja za našu pozornosť. Autor ponúka predovšetkým nové pohľady na jedno z najhlbších tajomstiev života: ako sa pád môže stať základom pre duchovný rast.
Kniha věnovaná attachmentu, poruchám citového pouta a vztahů mezi dítětem a rodičem a léčení. Je první takto zaměřenou a specializovanou knihou, která vychází v českém jazyce. Zejména je potřebná pro odbornou veřejnost, která se zabývá péčí o děti s raným traumatem, zkušeností s ústavní péčí a životem v zanedbávající či týrající rodině.
V knihe Nádej Vám chce autorka predstaviť rôzne osudy ľudí-klientov, ktorí ju v ordinácií navštívili, ktorým pomohla usmerniť a lepšie pochopiť ich život, rodinu, samých seba. Nasmerovať ich na správnu životnú cestu. Hlavne však vyliečiť z psychických a zdravotných problémov, kde si už ani lekári, či psychológovia nevedeli rady.
Publikace nabízí celou řadu relaxačních technik využitelných nejen pro děti s ADHD. Rozšířena je i o psychrelaxační hry a barevnou obrazovou přílohu (foto: Ing. Daniel Sekyra, Ivana Růžičková).
Kniha Lenky Šulové se věnuje ranému vývoji dítěte, s důrazem na raný kontakt a základní vztahy s rodiči. Autorka se postupně věnuje vývoji dítěte od prenatálního období do předškolního období, vývoji dětské řeči a dětské motoriky, sociálnímu vývoji dítěte.
Možno je to vaša kamarátka, susedka, sestra či spolužiačka. A možno ste to vy sama. Žena, ktorá ide naplno vo svojich povinnostiach a v starostlivosti o ostatných, ale keď sa pozrie na svoju vnútornú spokojnosť, šťastie, prosperitu a na svoj potenciál – tam jej život celkom naplnený nie je, zaslúžila by si viac.
Cesta za nalezením vlastního potenciálu a větší spokojenosti je zároveň ilustrována pohádkou, v níž můžeme znovu objevit nejen tyto poznatky, ale i sebe samotné. Proč využíváme jen malou část našich schopností a kapacit? Jak ovládnout zákonitosti, kterými se řídí kolísání naší energie, výkonnosti a spokojenosti?
Autorka, známá také pod jménem babička Hansi, napsala tuto knížku ve svých 86 letech na základě dlouhodobých zkušeností s péčí o osobu postiženou progresivní demencí. Její spolupracovnice a nejlepší kamarádka v jedné osobě, Betty Pershing, se jí před očima postupně měnila v umíněné děcko.
Kniha o problematice paměti a jejího fungování. O paměti z hlediska psychologického. O paměti historické, literární, rodinné, kolektivní... Kniha shrnuje sérii textů o paměti z let 1998-2007, které byly zčásti publikovány porůznu v časopisech, zčásti zůstaly ineditní.