Kniha o neznámej prítomnosti a budúcnosti Slovenska v čase globalizácie, pred ktorou niet úniku, v čase, keď sa schyľuje k svetovláde. Je Slovenská republika projektovo-konštruovaným štátom? Alebo vznikla ako výsledok historického úsilia Slovákov?
Guatemala, Kuba, Panama, Vietnam, Líbya, Irak, Afganistan, Sýria, To sú trpké plody vojenských aktivít NATO, ktoré sú úplne v rozpore s pôvodným zameraním Charty OSN z roku 1945, podľa ktorej vojnu môže viesť iba krajina, ktorá je napadnutá, a vojnu proti inému štátu možno viesť iba s mandátom OSN.
The Czech philosopher Jan Patocka not only witnessed some of the most turbulent politics of twentieth-century Central Europe, but shaped his philosophy in response to that tumult.
Monografie s předmluvou profesorky sociologie a bývalé slovenské premiérky Ivety Radičové přináší v českém prostředí unikátní syntetický přehled a také analýzu různých modelů a teorií demokracie především z 20. a počátku 21. století, a to zejména z pohledu politické teorie.
Migračná skúsenosť sa stala bežnou súčasťou života pre mnohých obyvateľov Slovenska po vstupe do EÚ a rastie aj počet prisťahovalcov na Slovensku. Cieľom migračných pohybov sú krajiny a mestá, pričom dopady na krajinu, z ktorej migranti odchádzajú a do ktorej prichádzajú, sú rozdielne.
Korupce patří mezi klíčová témata politické diskuze. Protikorupční rétorika pomáhá politikům nejen zvyšovat vlastní symbolický kapitál, ale v mnoha případech též útočit na politické oponenty. Podobné jevy je možné pozorovat i v české politice.
Čo vznikne, ak spojíme politickú moc, finančné prostriedky a vágne pravidlá?
Giovanni Sartori (19242017) byl ikonou světové politologie. Zařadil se mezi zakladatele soudobé politické vědy, zejména pokud jde o její teoretické a konceptuální fundamenty. Bez jeho díla si nelze představit výzkum demokracie, diktatury, politických institucí, stran a stranických systémů, demokratických režimů apod. Sartori znal politiku jako málokdo.
Publikácia prehľadným spôsobom predstavuje metodológiu kvalitatívneho výskumu na konkrétnych príkladoch zo sociálneho sveta umenia.
Dňa 17. novembra 2019 sme si pripomenuli tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Pri príležitosti tohto okrúhleho výročia Fakulta masmédií PEVŠ a Ústav štátu a práva SAV usporiadali konferenciu pod názvom Pravda, lož a sloboda slova: 30 rokov po páde totality. Konferenciu slávnostne otvorila prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Ako covid-19 zrýchľuje beh dejín? Aká bude povaha práve sa rodiaceho sveta?
Co znamená být konzervativec v době, která je ke konzervatismu tak skeptická? Jak žít po boku našich kanonizovaných předků, když je dnes tak běžné odmítat jejich kulturní, náboženský a politický odkaz?
Nikolaj Viktorovič Starikov. O čo ide vo svetovej politike? Prevziať kontrolu nad zdrojmi a zastaviť súpera. V akomkoľvek spoločenskom systéme, na všetkých kontinentoch vždy hovoríme o tej istej veci. Politici, diplomati aj konštruktéri kvôli tomu v noci nespia. A čo je to vojna?
Mimoriadne poučné čítanie o ničivých silách (najmä amerického) západného imperializmu za posledných 50 rokov. Teroristi sú dnes označovaní ako ´bojovníci za slobodu´ a vojenské zásahy imperializmu sa nazývajú ´národná bezpečnosť´. Parenti odhaľuje, ako USA pod zámienkou demokracie a šírenia slobody propagujú nespravodlivú politiku.
Najúčinnejším spôsobom riadenia, ktorý bol vyvinutý v západných laboratóriách myslenia, je vyvolať u ľudí pocity strachu. To sa dosahuje pomocou rôznych nástrojov mentálnej kontroly a psy-teroru, traumatizovaním vedomia. Potom je ľahšie akceptovať scenár, ktorý poskytnú vládcovia tohto sveta. Prečo učenie pomocou tabletu vedie dieťa k mentálnej degradácii?
Kniha sa pokúša dať odpoveď na otázku, čo podnecuje niektorých slovenských politikov k tomu, aby namiesto ustáleného spojenectva so Západom, prinášajúceho Slovensku dlhodobú politickú stabilitu, ekonomickú prosperitu a solídne bezpečnostné záruky, presadzovali zväzky s upadajúcou veľmocou s agresívnou zahraničnou politikou a nedemokratickým politickým režimom.
O nacismu a fašismu ročně vychází desítky publikací, ale kniha, jež by se věnovala teorii fašismu v diachronní perspektivě a kritické analýze jednotlivých historiografických proudů fascist studies dosud česky nebyla vydána.
Od práce k zábavě. Volný čas v české kultuře 19. století. Sociální a ekonomický vývoj a zejména postupující urbanizace přinášely po celé dlouhé 19. století podstatnou proměnu životního stylu. Jedním z projevů těchto změn bylo zřetelné oddělení pracovního a volného času.
V prvních dvou svazcích rozpracovaného šestidílného projektu někdejších tajných cirkulárních instrukcí a informací ministerstva zahraničních věcí ČSSR z let komunistického režimu (19561989) jsou prakticky vesměs poprvé publikovány relevantní dokumenty, reprezentativně ilustrující vnější vztahy a aktivity československého státu od událostí bouřlivého a