Popredný odborník prináša 3. vydanie praktickej jazykovej príručky a obsiahleho slovníka správnej výslovnosti. Dielo by malo byť dennou pomôckou najmä verejne činných osôb, moderátorov, rozhlasových redaktorov, ale i všetkých laických používateľov spisovnej slovenčiny.
Prvá básnická zbierka publicistu a spisovateľa, ktorá obsahuje 36 autorových básní a textov jeho pesničiek.
Mnohorozmerná kronika našej najvyššej sopky a charakteristickej dominanty stredného Slovenska opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody, pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov, ľudí Poľany – od pradávnych obyvateľov cez valašskú kolonizáciu, tradičnú kultúru, objaviteľov a bádateľov až
Nevšedné knižné dielo je pestrofarebným mostom medzi zdanlivo vzdialenými národmi, spojením tradičných indických bájok a ich vizuálneho stvárnenia rukami slovenských detí. Bájky sú plné múdrosti a ponaučenia.
Partia mladých tínedžerov si prišla užiť prázdniny na starú usadlosť neďaleko Trnavy, kam ich pozvala Kamila. Osada Tarma s niekoľkými nízkymi domami a polorozpadnutým kaštieľom nie je pre chalanov na prvý pohľad ničím zaujímavá. Počiatočná nuda ich však rýchlo opúšťa vo víre nečakaných udalostí, stretnutí a zistení.
Monografia prináša odpovede na viacero z dodnes nezodpovedaných otázok z oblastí formovania moderného slovenského národa a aktivít slovenského národného hnutia. Ponúka tiež niekoľko nových a pozoruhodných interpretácií slovenských dejín 19. storočia.
V roku 2015 sa konala konferencia Matice slovenskej v oblasti národnostných vzťahov a pod rovnomenným názvom jej organizátori zostavili, pripravili a predložili návrh na vydanie zborníka.
Gustáv Murín prichádza opäť s novou témou!
Uhorské kráľovstvo sa začiatkom 14. storočia dostalo pred jeden z rozhodujúcich medzníkov svojej histórie. Po smrti Ondreja III. roku 1301 prichádza do Ostrihomu na pozvanie časti uhorskej šľachty vtedy len 12-ročný Karol Róbert z Anjou.
Osudy piesne Nad Tatrou sa blýska sú podobne pohnuté ako osudy Slovenska od čias štúrovcov. Jej prvý dochovaný zápis pochádza z roku 1844. Kto je vlastne jej autorom? A ako sa stala slovenskou hymnou?
Edícia Slovenské vysťahovalectvo. Dokumenty. bola založená v roku 1969 ako programový začiatočný krok Slovenskej akadémie vied na štúdium dejín slovenského vysťahovalectva a života zahraničných Slovákov.
Kolektívna monografia je stmelením názorov odborníkov k prelomovej udalosti dejín 20. storočia - ukončeniu 2. svetovej vojny - do ucelenej syntézy. Dôvodom vydania tejto publikácie je aj absencia vedeckých prác k takto definovanej téme. Kolektívna monografia môže v slovenskej historiografii otvoriť diskusiu o stereotypoch hodnotenia dejín.
CHOĎ ZA SVOJÍM
V druhom diele Veľkého spevníka vám prinášame novú kolekciu 146 krásnych ľudových piesní - slovenských, moravských a českých - a 20 najznámejších vianočných kolied. Ľudová pieseň nás sprevádza celým životom a pri rôznych príležitostiach si každý rád zaspieva.
Javorníky boli Stredozemné a Baltické more, čiže z juhu na sever, ale aj Bytčianske panstvo s hornými Kysucami, o ktorých rozvoj sa zaslúžila hlavná postava Javorníkov - palatín Juraj Turzo. Historická spriaznenosť s palatínom len potvrdzuje javornícky patriarchálny charakter. Predstavuje ho i tunajší najvyšší vrch Veľký Javorník.
Kniha 101 rozhovorov so vzácnymi ľuďmi sa rodila niekoľko desaťročí počas reportérskeho pôsobenia autorky. Viacerí už odišli do panteónu nesmrteľných (Milan Rúfus, Ladislav Ťažký, Vojtech Zamarovský, Peter Karvaš, Vilma Jamnická, František Zvarík, Peter Danišovič, Andrej Chudoba, Jozef Bednárik, Milan Laluha, František Kele, Anton Srholec...
Univerzitný docent, literárny vedec, v štyroch tematických okruhoch reflektuje spoločenské, pedagogické, etické a estetické problémy súčasnosti. Skepticky nazerá na dobovo zakrivené demokratické princípy a na príval spoločenských pseudohodnôt. Ostro kritizuje zárodky nehumánnosti, preferovanú konzumnosť ovplyvňujúce vývoj mladej generácie.
Kniha Slováci a slová: Viete, že strom súvisí so slovom strmý, tráva so slovom strava a strava so slovom zdravá? Viete, že jed súvisí s jedlom, záhuba s hubou a že poduška sa preto volá poduška, lebo ju dávame pod ušká? Viete, že sopka je od slova sypať a vlak sa tak volá, lebo vláči za sebou vozne?
Brilantný esejista vťahuje čitateľa do ľudských rozmerov života pätnástich výnimočných, známych i menej známych, zavše až zabudnutých osobností slovenskej kultúry, akými boli a sú veselý bohém M. Pácalt, prvý slovenský literárny detektív I. Hron, literárny tulák Emo Bohúň, bohémsky gurmán R.
Štefan Janšák (1886 – 1972) zanechal výraznú stopu vo viacerých vedných a literárnych disciplínach. Jeho životopis A. Kmeťa (1941) bol niekoľkokrát reedovaný. V bohatej rukopisnej pozostalosti Janšáka sa však nachádzajú ďalšie životopisné eseje, ktoré dodnes neboli publikované: biografie J. Petrikovicha, A. Halašu a J. Bodnára.