Výroky múdrych ľudí, i po stáročiach aktuálne, koncentrujúce nesmiernu múdrosť a vtip do niekoľkých jednoduchých slov, nás často fascinujú. M. Dietrich to najlepšie vyjadril za nás všetkých: „Milujem citáty, pretože mi spôsobujú radosť spoznávať myšlienky nádherne vyjadrené niekým, kto je považovaný za múdrejšieho ako ostatní.
V románovej novele známy spisovateľ spracúva reálie zo spišských dejín, čriepky zo života Majstra Pavla z Levoče, Turzovcov, Zápoľských, Tököliovcov, Grossovcov, Ján Brokoffa, bratríckych nájazdov a pod), aby na osudoch vzácnych spišských krídlových oltárov vyjadril filozofické posolstvo o zmysle duchovna a morálky.
Temperamentná „jedenástka“ Uľa-Fuľa nemá príliš v láske poriadok, čipky a volány, skôr sa jej páčia staré, zaprášené veci, fľaky na tričku jej neprekážajú, ale najradšej má farby... Mama nemá na mladú slečnu a jej problémy veľa času, otec, zanietený speleológ, stále cestuje. I najlepšia kamarátka zavše zlyhá...
Kniha s názvom Slovenský rok s podtitulom Receptár na dni sviatočné, všedné a pôstne prináša mimoriadne zaujímavé čítanie o slovenskom zvykosloví. Je členená na jednotlivé obdobia roka a sviatočné cykly. V každej zo štyroch častí sú najskôr opísané ľudové zvyky, ktoré sa s daným obdobím spájali (napr. Veľká noc, pôst, žatva, hody, zabíjačky a pod.
Ďalší ročník populárneho magazínu prináša opäť množstvo zaujímavého čítania o našich dejinách a osobnostiach.
Grupačovu knihu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neocenia milovníci lacných príbehov, konvenčných postupov a šťastných koncov. Nejde o poviedky, po prečítaní ktorých sa nám budú snívať romantické či melodramatické sny.
Vinohradnícke remeslo je odpradávna súčasťou ľudskej histórie a kultúry. Vyšľachtiť vínnu révu, dopestovať zlatisté či rubínovočervené bobule hrozna a urobiť z nich dobré víno je skutočné umenie, ktoré ľudia stáročiami rozvíjajú do čoraz dokonalejších podôb.
Kniha Päť slovenských rodov je prvým zväzkom edície s názvom Slovenské príbehy.
Anton Bernolák – jeden z priekopníkov slovenského národného obrodenia a prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny – bol človekom s pozoruhodnými životnými osudmi.
Doterajšiu kompletnú prezentáciu literárneho diela Jozefa Cígera Hronského dopĺňa XII. zväzok Zobraných spisov, ktorý obsahuje jeho publicistické príspevky, ale aj referáty, oficiálne príhovory a iné dokumenty verejného charakteru.
V živote slovenského národa sa odohrávajú príbehy, ktoré spevňujú jeho historické vedomie, rozvíjajú dávnu tradíciu a nesú výraznú symboliku. Symboly nás pútajú k tradícii a volíme ich preto, aby sme nezišli zo správnej cesty. Príbeh vztýčenia Pamätníka kráľa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu je príbehom o nás Slovákoch.
Mgr. Monika Turočeková, PhD., patrí do mladšej generácie slovenských jazykovedcov. Je absolventkou študijného odboru slovenský jazyk a literatúra – nemecký jazyk a literatúra na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium.
Keď mohutná osmanská armáda po dlhých rokoch plienenia odišla z Veľkej uhorskej nížiny, zanechala za sebou pustú krajinu. Netrvalo dlho a objavili ju slovenskí poddaní, ktorí utekali od svojich zemepánov z nehostinných častí horného Uhorska do nižšie položených stolíc až po Dolnú zem.
Autor známy najmä ako rozhlasový dramatik prináša po úspešnom knižnom debute Poviedky neskorého leta ďalší knižný projekt, zbierku noviel a iných krátkych próz, v ktorých zaujímavo spája tradičné hodnoty slovenského rozprávačstva s postupmi modernej prózy.
Monografia významného jazykovedca, špecialistu na syntax, si kladie za cieľ zhrnúť základné poznatky o podstate vety. Popri základnej gramatickej úrovni sa podrobne zaoberá sémantickou a obsahovou štruktúrou vety, ale i jej modálnou a emocionálnou stránkou, porovnaniu slovosledu v syntagme a vo vete, prostriedkom prispievajúcim k organickému zapojeniu vety do textu.
Od narodenia najväčšieho slovenského klaviristu a komponistu Františka Lista (1811-1886) uplynulo už 200 rokov, avšak slovenskí historici a muzikológovia, až na malé výnimky, namiesto pripravovania veľkých osláv nášho slávneho krajana virtuóza sa snažia poprieť jeho slovenskú prináležitosť, lebo on sám sa vo svojej kariére pod krídlami Maďarského kráľovstva
Autor tejto knihy akademik Milan Čič na svojej neuveriteľne pestrej a právne i politicky inšpiratívnej ceste vyoral hlbokú brázdu vinúcu sa právnou vedou i slovenskou politikou.
Hlavným zámerom vydania trojdielnej publikácie, je v čo najväčšej miere prispieť k rozšíreniu a prehĺbeniu vedeckého poznania minulosti a súčasnosti východného Slovenska ako integrálnej, neoddeliteľnej súčasti slovenského národného celku.