Tohto ročníka sa zúčastnilo 557 autorov. Na základe rozhodnutia poroty, ktorá bola zostavená z finalistov predchádzajúcich ročníkov, bolo ocenených 10 poviedok. V zborníku sú okrem nich uverejnené aj medailóny autorov, informácie o priebehu súťaže, zoznam poviedok, ktoré postúpili do druhého a tretieho kola a predslov predsedu poroty Máriusa Kopcsaya.
Nová kniha z pera jedného z mála skvelých a súčasných autorov, ktorý sa popri Mitanovi a Vilikovskom ocitol v medzi finalistami Anasoft litera. Kniha vyjadruje sugestívnym spôsobom chaos a bordel v slovenskej spoločnosti na úsvite kapitalizmu.
V knihe O karikatúre sú pozbierané štúdie, eseje, kritické hodnotenia a polemické úvahy o výtvarnom humore, ktoré vznikali v priebehu asi dvadsiatich rokov. Rovnako, ako v predchádzajúcich publikáciách, aj teraz nechýba textom Kornela Földváriho správna miera vtipu, ktorá neuberá z ich vážnosti.
Po obsahovej i estetickej stránke mimoriadne originálna knižka, zložená zo scenárov nepoužitých a vystrihnutých scén kultovej série detektívnych filmov Ronyho Escherwooda. Texty vychádzajú aj so zasväteným predhovorom filmového teoretika Martina Ciela a komentármi autorov.Čitateľa čaká napínavý dej plný absurdného humoru, šperkovaný ilustráciami Erika Šilleho.
Monika Kompaníková sa po svojom poviedkovom debute rozhodla pre novelu, čím na seba prezradila i to, ako si vie poradiť so svojimi postavami na väčšej ploche. Jej Biele miesta našťastie nezívajú prázdnotou. Opäť ju zaujímajú bytosti na okraji spoločnosti, opäť zdarne nastoľuje znepokojivú situáciu, no zároveň nezostáva len pri tajomstve.
Zasvätený a elegantný sprievodca pri spoznávaní významu celuloidových pásov. Autor v skratke objasňuje základný fenomén filmu, ale najmä jeho kultúrne kontexty a význam. Ide o odborný text určený každému, kto sa o film zaujíma hlbšie a analytickejšie. Autor si nevyhradzuje právo na neomylnosť, ale vždy ponúka viacero náhľadov a špekulatívnych riešení..
Román Stanislava Rakúsa zachytáva hodnotovú stratifikáciu zvráteného systému normalizácie, ktorý vytláča na perifériu schopných a favorizuje neschopných či bezcharakterných ľudí. Hlavný protagonista, prozaik a teoretik literatúry Adam Zachariáš, sa pokúša cez „poetiku nenapísanosti“ zobraziť pravú tvár tohoto obdobia. Vzniká tak text v texte – román v románe.
Motýľov je zbierka svojráznych humorných poloveršov poloaforizmov, neraz ľahko zapamätateľných, ba až samovoľne ryjúcich sa do pamäti. Niet sa teda čo čudovať, že niektoré z nich zľudoveli a tie, ktoré nezľudoveli, zľudovejú. 3. vydanie zbierky.
Samko Tále má štyridsaťštyri rokov a príliš nenarástol, lebo "má takú chorobu, čo má aj meno a pri ktorej sa ani neholí a ani nerastie". Mentálna retardácia spôsobuje originálne a vtipné zafarbenie jeho vyjadrovania, na druhej strane sa však spája aj ohľadom pätolízačstva, strachopudstva a udavačstva.
Moje texty sa na mňa trochu podobajú – aj keď básnik Jožo Mokoš hovorí, že sú krajšie. Vlhkosti kostí mojich, na prahu prahnem. Môj vid je nedokonavý, povedali jazykovedci v nemocnici.
Ak by sme sa mali pokúsiť žánrovo zaradiť túto knižočku, je to album pohľadníc. Pohľadnice predsa patria k letu. Spredu skvelé fotografie Paľa Pekarčíka, zozadu dojmy, úvahy, postrehy, asociácie. Letné rozvažovanie. A rozhovor, ktorý mimovoľne prebiehal počas našich letných ciest. Jeho skrátený zápis je takisto v knižke.
Janovicove dve predchádzajúce knihy sentencií a charakteristických aforizmov o živote sa dajú zoradiť do vtipného hesla či sloganu: Nielenže Dostal rozum, ale aj Nikoho nezabije... Aktuálne vychádzajúca knižka by sa dala rovnako dobre priradiť svojím názvom, lebo jednoducho-Je taký. Alebo aj onaký!
Zaujímavým štýlom napísaná debutová zbierka poviedok finalistu literárnej súťaže Poviedka, plná sarkazmu, irónie a absurdností. V bláznivých príbehoch autor paroduje realitu modernej doby.
Zbierka piesňových textov, z ktorých drvivá väčšina existuje na albumoch, singloch a šerpoch rôznych interpretov domácej i zahraničnej popovej hudby napr. Richard Müller, Marián Greksa, Marta Kubišová, Pavol Habera, Tristo Hrmených, Demikát, Team...a i.
"Potreboval som nejakého adresáta a najlepšie sa píše ženám. Keďže dnes nad slovenskou literatúrou hocikto ohŕňa nos a aj Andrej Sládkovič je len v učebniciach, tak som sa rozhodol recyklovať ho do súčasného kultúrneho obehu. Nie je to ľahké, pretože mal archaický jazyk. Občas však povedal, či v korešpondencii napísal zaujímavé veci, ktoré som nehanebne použil.
Hlavolamy sú knihou o všeličom, no hlavne o autorovi.
„Bol to tuším Rodin, kto vyhlásil, že sochy tvorí tak, že mramorový balvan jednoducho oseká od všetkého zbytočného. Podobne postupuje i Tomáš Janovic, ktorý zo svojich textov odstraňuje hŕby hlušiny, aby mu nakoniec ostal číry tvar. Zvyčajne útly, tvorený niekoľkými slovami, naoko samozrejmý ako obyčajná oznamovacia veta.
Oproti minulým písačkám sú tieto o voľačo smutnejšie. Vyskytne sa v nich už aj rozjímanie o starobe. Ba možno povedať, že takmer všetky tie prelúdiá nadobúdajú meditatívny i kontemplatívny charakter a možno ich počúvať či čítať za zvukov Bachovej hudby, ktorá prebúdza v Kadlečíkovi básnika a to ani nie práve v básňach, ale ešte viac v prozaickom texte.