„Ty si teraz mój andel,“ presviedčala otca Marianka, útla polosirota z rómskej chatrče. Mala ho rada, aj keď bol občas opitý a potom raz dovolil, aby prišli tie prísne tety a odviedli ju do decáka... Aj odtiaľ utiekla a takmer skončila svoj mladučký život pod kolesami auta, netušiac, že práve teraz stretne svojho druhého anjela a že to bude gadžovka...
Kysucký lekár, spisovateľ a zberateľ ľudovej slovesnosti v obsažnej publikácii približuje doposiaľ málo spracúvanú, pritom mimoriadne rozsiahlu oblasť tradičnej kultúry – etnomedicínu a ľudovú mágiu.
Známy tatranský spisovateľ v pätnástich príbehoch vedie deti čarovným svetom zvieratiek z lesa pod nebotyčnými štítmi Tatier.
Kniha Neberte Sizyfovi kameň!
Monografia podáva ucelený obraz o najstaršom filozofickom a jazykovednom uchopení kategórie vlastných mien v rámci prvých úvah o povahe jazykového systému. V monografii sa po prvýkrát slovenskej odbornej verejnosti sprístupňujú aj pozoruhodné výsledky signifikačnej sémantiky Tomáša z Erfurtu (14. stor.).
Dejiny a pôsobenie amerických Slovákov zostali až podnes v mnohých ohľadoch pre slovenskú historiografiu terrou incognitou.
Jedenásť poviedok z najnovšej tvorby významného prozaika prezrádza autorovu schopnosť na malej ploche zobraziť ľudskú rôznorodosť i siločiary zvrátenosti a absurdity doby. V príbehoch a portrétoch z literárneho sveta (Sloboda, Šikula, Kundera, Kostra…) Beňo zaujme vždy iným prístupom a fabuláciou. Prvky kritiky sa prelínajú s pochopením pre zlyhania.
Čokoláda - tajuplný poklad starých Aztékov, lahodný elixír šťastia a mladosti - je zaiste najobľúbenejšou pochutinou ľudstva. Cukrárske remeslo dnes zažíva "čokoládovú renesanciu". Nové pomôcky a polotovary otvorili tejto zázračnej ingrediencii doteraz netušené možnosti uplatnenia.
V pohode, dá sa je prvou prozaickou knihou Miroslava Danaja. Ide o súbor krátkych autobiografických čŕt, impresií a miniatúr, ktoré sú odrazom autorových životných skúseností, postojov, ale najmä všedných zážitkov z pracovného i súkromného prostredia. Autorova prozaická reč je priama, jeho minipríbehy sa vyznačujú úprimnosťou a pokorou.
Publikácia Slovenská literárna moderna v spektre svetovej moderny (Jozef Cíger Hronský) prináša najnovší, modernými metódami spracovaný výskum, ktorý sa v posledných dvadsiatich rokoch realizoval na pôde SAV, ale aj jeho popularizáciu vo forme esejistických žánrov, recenzií a malej javiskovej formy.
Predkladaná monografia je syntetickým pohľadom na viac ako tisícročie vzájomnej koexistencie a konfrontácií, s dôrazom na retrospektívu bilaterárnych politických vzťahov za ostatné dvadsaťročie.
Obsiahla národopisná monografia prináša cenné informácie o jednom z historických regiónov Slovenska, ktorý je bohatý na dedičstvo a prejavy tradičnej kultúry. Dielo spracované spôsobom prístupným aj laickému čitateľovi prináša cenný pramenný materiál, pričom zužitkúva výsledky rozsiahleho výskumu ľudovej kultúry, ktorý v polovici 80.
„Narodil som sa v siedmom mesiaci. Bol som taký malý, že by som sa ľahko vošiel aj do rukáva a ešte by tam bolo dosť miesta. Nemal som vlasy, moja pokožka mala farbu mrkvy a bol som prvý chlapec v rodine žien. Keď ma moja mama, babka a tety zbadali, zhíkli:´Bože môj!
Zbierka poviedok zaujme svojou tematickou pestrosťou, vtipným, temperamentným, nezriedka rozmarným, ba až ironickým, satirickým jazykom. Bodacz sa inšpiruje prítomnosťou, ale aj vzdialenou minulosťou starovekého Egypta, stredovekým honom na čarodejnice či odkazom templárskych rytierov.
Milovanie so sfingami je zbierkou básní plnou lásky k milovanému človeku, domovine, ale aj hľadaním zmyslu ľudskej existencie. Láska k sfinge je prenesenou láskou k zvečnenej bytosti, ktorá nezradí a nahradzuje pravosť vzťahu, keď realita je posunutá nezmyslami života do pozadia.
Jubilejná publikácia pri príležitosti 20. výročia obnovenia spolkovej činnosti Matice slovenskej sa zaoberá premenami našej najstaršej kultúrnej ustanovizne v meniacich sa spoločenských podmienkach za posledné dve desaťročia. Prináša prehľad o činnosti a vnútornom usporiadaní pracovísk a subjektov Matice slovenskej.
Zborník odborných štúdií nadväzuje na predchádzajúcu publikáciu „Bližšie k poznaniu pravdy“ (2009). Prináša cenné štúdie o živote, vedeckej, publikačnej i politickej činnosti slovenských kultúrnych dejateľov (Š. Kramár, J. Kirschbaum, J. Dieška, F. Mondok, J. Zúbek, K. Murín, F. Hrušovský, F. Chajma, T. Gašpar...) ktorí sa pre rôzne okolnosti ocitli v exile.
Pri putovaní po povesťovej mape sme sa dostali do okolia stredoslovenských banských miest. Sprevádzať nás bude naozajstný znalec – spisovateľ Jozef Horák, na ktorého povestiach už odrástla nejedna generácia čitateľov.
Vyše tridsiadky povestí a čudesných príhod, ktoré zachovala ľudová fantázia, nám približuje rušnú minulosť kraja na rozhraní Hontu a Novohradu. Autor, vynikajúci znalec minulosti svojho kraja a neúnavný zberateľ, čerpá z jedinečnej zbierky zápiskov od miestnych rozprávačov.