VIII. zväzok knižného vydania Heraldického registra Slovenskej republiky koncepčne i obsahovo plne nadväzuje na doterajších sedem zväzkov tohto diela. Pri tradičnej kvantitatívnej prevahe erbov miest a obcí opäť sa prezentujú erby právnických a fyzických osôb.
Zborník Matice slovenskej - Literárna veda , Ročník II. 2011 – obsahuje najmä štúdie a materiály zmedzinárodného vedeckého seminára Literárna tvorba Slovákov v zahraničí, ktorý sa uskutočnil v Martine v dňoch 23. – 24. septembra 2010.
Z histórie je známe, že v minulosti aj v súčasnosti sa pomenovania kmeňov a národov menili či alternovali, ale často sú naozaj iba „výsledkom vedeckej dedukcie a logickej úvahy.“ Slovenská historiografia je veľa dlžná Slovákom v otázke ich etnogenézy.
Výber a spracovanie chemických poznatkov v tejto učebnici zodpovedá obsahu vzdelávania pre štvorročné a osemročné gymnáziá. Text je rozdelený do dvoch základných častí. Prvá časť je venovaná štruktúre a vlastnostiam biochemicky významných molekúl - biomolekúl. Druhá časť učebnice sa zaoberá vybranými biochemickými dejmi.
Pod čarovným prútikom vynikajúceho rozprávača ožívajú opustené hradné múry. Podivné zvuky sa nesú zo starých mučiarní a hladomorní, vŕzgajú pánty zabudnutých truhlíc v katakombách, biele panie tancujúcich na cimburiach...
K vydaniu XI. zväzku Zobraných spisov Jozefa Cígera Hronského viedla snaha dať čitateľovi možnosť vytvoriť si čo najúplnejší obraz o tvorbe popredného prozaika prvej polovice 20. storočia.
Reprezentačná obrazová publikácia po prvý raz ucelene prezentuje súbor sakrálnych stavieb, ktoré sú z viacerých hľadísk unikátne, a to nielen v slovenskom, ale v celoeurópskom meradle. Zdobia ich gotické nástenné maľby nevyčísliteľnej hodnoty, ktoré zreteľne nadväzujú na tradíciu talianskeho výtvarného umenia.
Viete, že slovenskí drotári vlastne objavili drôt pre praktické využitie, vymysleli unikátnu technológiu a prácu s drôtom pretavili do foriem a prejavov, aké svet nevidel?
Tatry – naša pýcha a bohatstvo, utvárané hrou prírodných síl za milióny rokov a stáročiami ľudského snaženia. Má mnoho dimenzií a rôzne podoby, ktoré učarujú oku každého milovníka prírody, turistu, horolezca, lyžiara, prírodovedca, lesníka... A taktiež podnikateľov a podnikavcov rôzneho druhu...
Táto kniha po prvýkrát komplexne predstavuje život a dielo tohto akademického maliara, jedného z umelcov nastupujúcich po príslušníkoch Generácie 1909, a to nielen ako kresliara, maliara, ilustrátora, grafika a tvorcu monumentálno-dekoratívnych diel, ale aj citlivého človeka a mysliteľa s bohatým vnútorným svetom. Anglické resumé.
Voľné pokračovanie knihy Porazení víťazi je pútavým a prepotrebným dopovedávaním výnimočných ľudských osudov tam, kde sa tieto definitívne pretínajú s časovými súradnicami, aby naveky ostávali vo vedomí a pamäti. Stojí pred nami Alexander Dubček v známych, a predsa inak videných postojoch.
Druhá časť povestí a legiend z Novohradu voľne nadväzuje na autorkinu knihu Mara medvedia (2007).
Slovenská autorka kriminálnych príbehov žije v Taliansku a pracuje ako tlmočníčka a súdna prekladateľka. A práve toto prostredie jej poskytlo dostatočné množstvo námetov pre jej autentické poviedky. Pútavo a sviežo rozpovedané príbehy sa zakladajú skutočných udalostiach.
Stalo sa vám, že ste niekde na oslave obdivovali nádherne zdobenú tortu, skutočné umelecké dielo, a vraveli ste si, toto by som rada skúsila...?
Debutová kniha predstavuje zrelého a skúseného autora, ktorý je zatiaľ známy predovšetkým rozhlasovým poslucháčom. Napísal množstvo rozhlasových hier a literárnych dramatizácií; za niektoré získal významné ocenenia. Zbierka noviel a poviedok prezrádza Štepitovo hlboké poznanie ľudí, ich osudov a zložitých vnútorných svetov.
Nový zväzok Národného kalendára je rozsiahlejší a obsahovo bohatší. Prináša viac ako sto zaujímavých článkov a ilustrácií. Okrem tradičného Kalendária a jubilejných portrétov popredných slovenských osobností (J. Fándly, J.Chalupka, P. J. Šafárik, Ľ. Štúr, A. Kmeť, ale aj kňaz M. Buzalka, J. Hronec, Štefan B. Roman či L.
Prejdite sa turčianskym mestečkom v čase, keď bolo ohniskom spoločenského diania.
Príbeh „krvavej grófky“ patrí k veľkým záhadám slovenských dejín. Aké tajomstvá vlastne ukrývajú zrúcaniny starobylého hradu na kremencovom brale Malých Karpát nad Čachticami? Vraždila a mučia Alžbeta Bátoriová, manželka Františka Nádašdyho, nevinné dievčatá? A sú Čachtice miestom jej posledného odpočinku?
Fotosúbor približuje stovku významných osobností, ktoré mali v slovenských dejinách, alebo aj v medzinárodnom kontexte, dôležitú úlohu, boli priekopníkmi, určovateľmi spoločenského, vedeckého aj kultúrneho pohybu.
Poviedky plné emócií, túžob reflexií a kultivovanej erotiky sa čítajú ľahko, takmer na jeden dych. Prozaický debut mladého autora, ktorý je mnohonásobným laureátom prestížnych literárnych súťaží, poukazuje na pohnútky činov, ktoré sa odohrávajú za oponou každodenného života. „Poviedky Hriechy v rukavičkách ma prekvapili. Doslova.