Profilový výber z tvorby významného predstaviteľa slovenskej literatúry vo Vojvodine, ktorý bol nielen literárnym tvorcom, ale aj redaktorom a organizátorom literárneho života, pozostáva z troch častí; predstavujú Hronca ako básnika, prozaika a esejistu zamýšľajúceho sa nielen nad tradíciou básnickej tvorby vojvodinských básnikov, ale aj nad smerovaním poézie v
Život a dielo literárneho vedca a kritika, redaktora, tajomníka Matice slovenskej Stanislava Mečiara nie je našej verejnosti príliš známe.
O štáte a práve sa oddávna, aj v súčasnosti, mnoho a mnoho rozpráva. Najmä je aktuálna otázka, či štát v demokratickej spoločnosti a v našej súčasnosti je vôbec potrebný. Autor sa vo svojej úvahe pokúsil aspoň načrtnúť niektoré tézy, ale pritom podstatné atribúty štátu a práva, resp.
Kniha Cesty na vrch Sad je zbierkou jedenástich poviedok z prostredia Kysúc (Lesná agónia, Niť, Kto nájde vinníka, Hubári, Stretnutie v záhrade a i.). Ústredným motívom próz je vyrovnávanie sa človeka súčasnosti nielen s vlastnými nedostatkami, ale aj s problémami doby, ktorá ich nemilosrdne zasahuje.
Publikácia podáva prehľad národnokultúrnych slovanských spolkov od prvej Matice srbskej utvorenej roku 1826 až do súčasnosti. Za uplynulé obdobie vzniklo a pôsobilo v rozličných politických pomeroch až 31 takýchto špecifických slovanských spolkov, ktoré v prípade iných národov nemajú obdobu.
V prvej časti knihy sa autor venuje obdobiu "normalizácie" (v živote intelektuála i v literatúre a v literárnej vede). V druhej portrétom, úvahám a kritickej reflexii viacerých kultúrnych javov. Treťou časťou sú rozhovory (a anketa) o rozličných kultúrnych a spoločenských problémoch v širokom zmysle slova.
Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O.
Publikácia je koncipovaná ako pracovný zošit pre deti vo veku 5 – 6 rokov, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy. Obsahuje sedem tém zameraných na rozvoj osobnosti dieťaťa v sociálno-emocionálnej, vedomostnej, telesnej i duševnej oblasti.
Najvýraznejšia postava slovenského realizmu Martin Kukučín svojím typickým udivujúco sviežim jazykom zobrazil širokú škálu ľudských osudov, vzťahov a situácií. Predstavovaný výber poviedok (Veľkou lyžicou, Neprebudený, Dies irae a ďalšie) patrí k tomu najlepšiemu, čo autor vytvoril.
Anton A. Baník (1900 – 1978), kultúrny historik, filológ, knihovník a archivár, bol jednou z najpozoruhodnejších osobností, ktorá pracovala v Matici slovenskej v 30. – 70. rokoch 20. stor. Bol zanieteným historikom, svoje poznatky a úvahy o národnej minulosti sprístupňoval v časopisoch a zborníkoch.
V duchu odkazu priekopníka poznávania i propagácie Hontu, Andreja Kmeťa, približujú autori tento malebný región na pomedzí južného Slovenska a severného Maďarska.
Významný slovenský chirurg profesor Miroslav Danaj sa okrem náročnej profesie venuje aj literárnej tvorbe. Prvá kniha aforizmov s názvom Niečím ťa možno liečim (ilustroval Martin Kellenberger) sa stretla s mimoriadnym ohlasom u čitateľov. To isté sa dá povedať aj o ďalšej knihe, tentoraz zbierke básní Roztratená nahota s ilustráciami prof. Ľudovíta Hološku.
Táto monografická štúdia je ojedinelá v slovenskej jazykovede. Autor v nej predkladá originálnu koncepciu zložených jazykových útvarov: chápe ich ako prejav uplatňovania princípu zloženosti (analytizmu) v stavbe jazykových jednotiek, pričom tento princíp podľa autora jestvuje a funguje ako rovnocenný s princípom jednoduchosti (syntetizmu) v stavbe jazykových jednotiek.
Autorka sa sústreďuje na fenomén ľudského času (jeho kolobehu), na prírodný svet, prioritne azda na vzťahy (partnerské, priateľské, rodičovské, ale aj vzťahy k prírodnému prostrediu a pod.).
Kniha je venovaná slovenskej a maďarskej mládeži. J. Ferko pri svojich esejistických úvahách využil množstvo dostupných prameňov a mnohé historické fakty sa mu podarilo posunúť do zaujímavých súvislostí.
Uhranská električka je prvou knihou novovznikajúcej edície monografických diel o zaniknutých úzkokoľajných železničkách na území Slovenska, ktorú autor Tomáš Haviar nazval Zaniknuté koľaje.
VII. zväzok koncepčne i obsahovo nadväzuje na prvých šesť zväzkov heraldického registra. Na rozdiel od doterajších zväzkov kvantitatívne nadväzuje na prvých šesť zväzkov heraldického registra. Tu sa výraznejšie prezentujú popri erboch miest a obcí aj erby občianske a inštitucionálne.
Známy básnik, dramatik, prekladateľ a publicista „prichádza s kožou na trh“, so svojimi otázkami i odpoveďami na aktuálne spoločenské problémy, bez zbytočnej servítky vyjadruje svojej názory na literatúru, na jej miesto v živote človeka, na svoje miesto spisovateľa, prezrádza veľa zo zákulisia svojho pôsobenia v reklamnej a mediálnej sfére.