Vydavateľstvo patrí medzi jedno z najstarších na Slovensku? Založené bolo 19. septembra 1947 a sídlilo na Michalskej ulici v Bratislave. Vo svojich začiatkoch vydávalo skôr popularizačnú, populárno-náučnú, osvetovú literatúru od zdravotníckej až po právnickú, vrátane množstva teoretických diel a výtvarných publikácií. Prvou, a zároveň jedinou knižkou, ktorá vo vydavateľstve vyšla v roku 1947, bola publikácia Slovenská hudba. Autorkou bola prvá slovenská muzikologička Zdenka Bokesová.
Počas svojej existencie niekoľko krát menilo názov a tak okrem súčasného názvu Tatran čitatelia nakupovali knihy zo Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry či zo Slovenského Tatranu.
Dnes Tatran vyhľadáva nových autorov a sústreďuje sa na modernú svetovú a slovenskú literatúru, ktorú tvoria mená ako George R. R. Martin, Ken Follett, Stephenie Meyerová, Sebastian Fitzek, Lucinda Riley, Peter Wohlleben či Zuzka Šulajová.
Vydavateľstvo poskytuje priestor aj novým slovenským talentom - na svoju spisovateľskú dráhu v Tatrane vykročili Maroš Hečko, Ondrej Štefánik, Mark Verin, Zuzka Slaninka, Terézia Šimová, Marek Boško, Peter Kijaba a mnohí ďalší.
Cieľom každého vydavateľa je objaviť autora s vlastným príbehom, ktorý sa vymyká bežnej realite. Michal, nevolá sa Michal a ani Čierny, ich má hneď niekoľko. Vo svojom debutovom románe Prípad Vendéta nám z pozície priameho aktéra odkrýva zákulisie života bratislavskej drogovej a kriminálnej scény.
Nevera je druhým najčastejším dôvodom rozvodu, a hoci sa nájdu manželia, ktorí navonok deklarujú, že vzájomné nezhody prekonali, v úzadí vždy zostáva pocit zrady, ktorý im strpčuje spolužitie. Peter prekvapil Soňu v posteli s iným mužom. Cíti sa ponížený a zranený. Ten obraz má neustále pred očami, nevie sa ho zbaviť.
Wm. Paul Young upútal pozornosť sveta svojím novým pohľadom na kresťanstvo v knihe Chatrč, z ktorej sa predalo viac ako 18 miliónov výtlačkov. Jeho novátorstvo spočíva najmä v tom, že sa odvážil zobraziť Ježiša ako literárnu postavu a vrátiť sa ku koreňom kresťanskej viery.
Prečo sa niektorí ľudia a firmy snažia o zmenu celé roky, zatiaľ čo iní sa zmenia cez noc? Ako zvyky vznikajú, prečo vôbec existujú a možno ich zmeniť?
Obrázková kniha bez obrázkov je albumom tridsiatich troch krátkych próz, ktoré Mesiac po večeroch rozpráva chudobnému mladíkovi. Zavedie ho do vzdialených kútov sveta, aby mu ukázal radosť i žiaľ, krásu i utrpenie. Sám Andersen si uvedomoval, že týmto dielom vytvára čosi nové, čo na vtedajšej literárnej scéne nemalo obdobu.
Erik Larson si pri čítaní denníkov amerického veľvyslanca Dodda, ktorý pôsobil v Nemecku v rokoch 1934 až 1936, uvedomil, aké vzácne svedectvo drží v rukách. A vtedy sa zrodil jeho plán podať v Pavilóne šeliem objektívny obraz pomalého zrodu druhej svetovej vojny.
Melanie Stryderová se odmítá vzdát. Náš svět napadl neviditelný nepřítel. Lidé se pro tyto mimozemšťany mění na pouhé hostitelské tělo; jejich mozek ovládne vetřelec, ale tělo zůstává netknuté a zdánlivě beze změny pokračuje v předchozím životě. Obětí mimozemšťanů se rychle stane drtivá většina lidstva.
Melanie Stryderová odmieta opustiť svet. Náš svet sa stal terčom invázie neviditeľných nepriateľov. Ľudia sa stali hostiteľmi týchto votrelcov. Prišli o mysle, zatiaľ čo ich ľudské telá zostali nedotknuté a bez očividných zmien pokračujú v živote. Väčšina ľudstva podľahla.
Roku 1959 sa Alexander Matuška stal vedeckým pracovníkom Ústavu slovenskej literatúry SAV a pracoval tam až do náhleho skonu roku 1975. Na novom pracovisku sa aj on zapojil do výskumných úloh. Ak sa predtým jeho publikovanie odvíjalo od osobných rozhodnutí a vnútornej potreby, odteraz sa riadil ústavnými plánmi.
"V rukách držíte knihu o jednom z najdesivejších miest na Zemi. Útek z tábora 14 je šokujúcim odhalením severokórejských politických väzenských táborov a súčasne svedectvom o nepohasínajúcej sile ľudského ducha snívať a udržiavať si plamienok nádeje aj v najtemnejších hlbinách pekla.
Tragický osud Irene Némirovskej a nezvyčajný údel jej posledného nedokončeného románu Francúzska suita právom budí pozornosť. No treba povedať, že ani keby nebolo týchto okolností, román samotný je výnimočným dielom, ktoré prebudí v človeku širokú paletu citov a pocitov.
Spisovateľ, ktorého knihy Utorky s Morriem a Nestrácajte vieru inšpirovali milióny čitateľov na celom svete, nám predstavuje svoj najnovší román, v ktorom popúšťa uzdu predstavivosti ako nikdy predtým. Strážca času je podmanivý poučný príbeh o prvom mužovi na Zemi, ktorý odmeriaval čas. O mužovi, z ktorého sa stal otec Čas.
Miliónom ľudí utíšil duchovný hlad... Bestseller Williama P. Younga, Chatrč - príbeh muža, ktorého z hlbín zúfalstva vytiahlo stretnutie s Bohom Otcom, s Bohom Synom a s Bohom Duchom Svätým a zmenilo mu život. Kniha C.
Bezprsté mesto je súčasný mestský román s detektívnou zápletkou. Hlavný hrdina Edo si úzkostlivo stráži svoju osobnú slobodu a takzvaný blahobyt, pričom ignoruje nároky doby. Jeho vzťahy stroskotávajú na nevyzretosti a neschopnosti splniť akýkoľvek záväzok.
Porevolučný, veľmi slovenský príbeh, praktiky, o ktorých spoločnosť čosi tuší, ale nikto to nevysloví nahlas. Obchodné a súkromné záujmy nepoznajú hranice a nezastavia sa pred ničím, vydieranie je bežnou praxou a balík peňazí stačí na odstránenie človeka. Mike sa vracia z Kanady na Slovensko, aby sa tu usadil a začal nový život.
Vyhorenie - z nesplnených snov, prílišných očakávaní, prepracovanosti, neschopnosti zorientovať sa v zbesilo cválajúcom živote - nielen spája hrdinov Hečkových poviedok, ale odráža aj nový životný prežitok súčasnosti. Hrdinovia Hečkových poviedok sa usilujú zaujať svoje miesto, ale míňajú sa s okolitým svetom, neschopní prispôsobiť sa nárokom doby.
Sex ako terapia, sex ako únik. Pre niekoho možno priveľa opisov sexuálnych praktík zabiehajúcich do neuveriteľných podrobností, pre iného priveľa sexu vôbec, jedno však autorke Charlotte Rocheovej uprieť nemožno – rozhodne vie čitateľa zaujať a šokovať hneď na niekoľko spôsobov.
Veštenie – toto nenormálne dieťa ľudskej túžby po poznaní vecí skrytých v čase i v priestore – na rozdiel od vedeckého bádania snaží sa využiť sily nadprirodzené či procedúry, ktoré s vlastným predmetom poznania nemajú nijakú racionálnu súvislosť... Človek je tvor zvedavý, láka ho všetko neznáme, tajomné.
Vynikajúci debut mladej autorky Franky Fabian otvára dvierka do ľudských duší a vydáva svedectvo o sile priateľstva. Pojem najlepšia kamarátka už niečo znamená. Najlepšia kamarátka ťa sprevádza od prvej triedy. Kamarátke sa zveríš s najhlbším tajomstvom, s najväčšou katastrofou, ktorá sa ti prihodila. Čo nepovieš mame, to povieš kamarátke.
Vstúpte do sveta vydatých žien, ktorý prekonvertovala do písanej podoby obratná ruka slovenskej autorky Ivany Havranovej. Pozorne načúvala, vnímavo pozorovala osudy žien okolo seba, a výsledkom je mozaika príbehov o vzťahoch dvoch ľudí. Možno sa v niektorom nájdete. Autorská reč Ivany Havranovej je korenená humorom, svojráznym pohľadom a originálnymi novotvarmi.