Vydavateľstvo patrí medzi jedno z najstarších na Slovensku? Založené bolo 19. septembra 1947 a sídlilo na Michalskej ulici v Bratislave. Vo svojich začiatkoch vydávalo skôr popularizačnú, populárno-náučnú, osvetovú literatúru od zdravotníckej až po právnickú, vrátane množstva teoretických diel a výtvarných publikácií. Prvou, a zároveň jedinou knižkou, ktorá vo vydavateľstve vyšla v roku 1947, bola publikácia Slovenská hudba. Autorkou bola prvá slovenská muzikologička Zdenka Bokesová.
Počas svojej existencie niekoľko krát menilo názov a tak okrem súčasného názvu Tatran čitatelia nakupovali knihy zo Slovenského vydavateľstva krásnej literatúry či zo Slovenského Tatranu.
Dnes Tatran vyhľadáva nových autorov a sústreďuje sa na modernú svetovú a slovenskú literatúru, ktorú tvoria mená ako George R. R. Martin, Ken Follett, Stephenie Meyerová, Sebastian Fitzek, Lucinda Riley, Peter Wohlleben či Zuzka Šulajová.
Vydavateľstvo poskytuje priestor aj novým slovenským talentom - na svoju spisovateľskú dráhu v Tatrane vykročili Maroš Hečko, Ondrej Štefánik, Mark Verin, Zuzka Slaninka, Terézia Šimová, Marek Boško, Peter Kijaba a mnohí ďalší.
Jedno májové popoludnie roku 1943 sa americký bombardér zrútil do Pacifiku a zmizol. Zostali po ňom len roztrúsené trosky a mastné fľaky oleja, benzínu a krvi. A potom sa to stalo – na hladine sa objavila niečia tvár. Bola to tvár mladého nadporučíka, bombometníka, ktorý sa úpenlivo snažil dostať sa k záchrannému člnu a vliezť doň.
Kniha Stvorení pre beh je veľkolepým dobrodružstvom plným neuveriteľných postáv, úžasných atletických výkonov, najnovších vedeckých poznatkov a najmä nefalšovanej inšpirácie. Na jeho počiatku stojí jednoduchá otázka: Prečo ma bolí noha?
Už ste sa niekedy zadívali na svojho psa a položili si otázku, či sa v jeho očiach nezračí hlbšie posolstvo?
Vstúpte do sveta vydatých žien, ktorý prekonvertovala do písanej podoby obratná ruka slovenskej autorky Ivany Havranovej. Pozorne načúvala, vnímavo pozorovala osudy žien okolo seba, a výsledkom je mozaika príbehov o vzťahoch dvoch ľudí. Možno sa v niektorom nájdete. Autorská reč Ivany Havranovej je korenená humorom, svojráznym pohľadom a originálnymi novotvarmi.
Do druhého zväzku Diela Alexandra Matušku sa dostali štyri knožné publikácie aq to Profily, Štúrovci, Nové profily a Vavríny nevädnúce i séria portrétov slovenských spisovateľov a kultúrnych pracovníkov, od generácie štúrovcov, cez generáciu realistov, autorov Slovenskej moderny až po Matuškových súčasníkovz medzivojnového a povojnového obdobia.
Možno to bol starý otec, učiteľ alebo kolega. Niekto starší, trpezlivejší a múdrejší, kto vás chápal,keď ste boli mladí a hľadali svoju cestu, pomohol vám vidieť svet z iného uhla a radil vám, ako žiť.Pre Mitcha Alboma bol takou osobou Morrie Schwarts, profesor, ktorého spoznal na univerzitepred dvadsiatimi rokmi.
V dedinke neďaleko Dublinu sa v ruinách starej kamennej chatrče nájde telo mladej ženy a Cassie vyzerá prakticky ako jej dvojča. Keďže polícia nemá podozrivých ani žiadne stopy, vyhlási, že obeť je zranená, ale žije a Cassie zaujme jej miesto ako študentka Trinity College a spolubývajúca ďalších štyroch študentov.
Len trojročný Colton vyrozprával rodičom, ako počas operácie opustil svoje telo. Dokázal, že neklame, keď presne popísal, čo robili rodičia v inej časti nemocnice, kým on ležal na operačnom stole.
Nežiaduce účinky obsahujú 17 poviedok a fejtónov, ktoré predtým vyšli časopisecky v magazíne The New Yorker či v denníku The New York Times. V knižke nájdeme aj literárne evrgríny ako Spomienky na Needlemana či Kugelmassovu epizódu, ktorá patrí k vrcholom jeho poviedkovej tvorby a v roku 1977 bola ocenená O. Henryho cenou.
Geneen Rothová tridsať rokov študovala príčiny prejedania sa, učila a písala o ňom. Začína kľúčovou tézou: spôsob jedenia nemožno oddeliť od základných životných presvedčení človeka. Autorka nalieha, aby sme si všímali, čo skutočne potrebujeme a čo nájdeme v supermarkete.
Na veky vekov je síce pokračovaním príbehu Pilierov zeme, ale samostatný dej sa odohráva za vlády Eduarda III. počas storočnej vojny, ktorá priniesla nekonečné roky neistoty a nestability, chorôb, hladu a chudoby. Presne deň po Sviatku všetkých svätých – bolo to v roku 1327 – vykĺzli z mesta Kingsbridge štyri deti.
Siedma vlna je pokračovanie románu Priateľ do dažďa, ktoré si po neočakávanom a búrlivom úspechu prvej časti viac-menej vynútili čitatelia. Bežná téma mailovej korešpondencie sa stala v Nemecku kultovým bestsellerom, no pokračovanie bolo pre autora skôr skúšobným kameňom. Už nemohol skryť Lea a Emmi za slová, musel im dovoliť, aby sa stretli zoči-voči.
Kniha Neztrácejte víru začíná nezvyklou prosbou osmdesátiletého rabína z Albomova rodiště. Požádal autora, aby přednesl projev na jeho pohřbu. Albom, který se necítí hoden takový úkol splnit, trvá na tom, že musí rabína lépe poznat. To ho vrací zpět do světa víry, kterou před lety opustil.
Fascinujúca detektívka Vtedy v lese, ktorej autorkou je Tana Frenchová, držiteľka ocenenia Edgar Award je plná akcie, psychologických zápletiek a postáv takých skutočných, že Vám pripadajú ako priatelia. Je tu všetko: tragickí milenci, prípad zmiznutých detí, psychopati, mylné dedukcie, trúfalý, zábavný a nespoľahlivý rozprávač.
Pema Chondronová nám vo svojej knihe Odvaha skočiť ukazuje, ako sa zbaviť deštruktívnych modelov správania a zažiť nový pocit slobody a šťastia. Pomocou budhistického pojmu šenpa nám vysvetľuje, ako nás určité návyky našej mysle niekedy "ulovia na háčik" a spôsobujú, že uviazneme v stavoch hnevu, sebaobviňovanie, sebanenávisti a závislosti.
Historický román Piliere zeme od autora Keny Folletta zaujme čitateľa autentickou atmosférou a nezabudnuteľnými výjavmi. Ocitáme sa v stredovekom Anglicku, ktoré po smrti kráľa Henryho sužuje nielen občianska vojna, ale aj hladomor a rabovanie. Na Kingsbridgeskom priorstve a Shiringskom grófstve sa kruto podpíšu boje o následníctvo.
Román Derviš a smrť je o človeku, o procese ľudského dozrievania, formovania sa, prevteľovania; s hrozivou úprimnosťou odhaľuje najtajnejšie zákutia ľudskej duše, kde „áno“ a „nie“ žijú v podivnej symbióze, ktorú si neradi priznávame, je to román o veľkosti a biede človeka, ktorý hľadá zmysel svojho života.
Prekladateľka Jana Kantorová-Báliková vychádzala z kompletného osemstranového vydania Kiplingových veršov, básne radené chronologicky začínajú rokom 1886 a končia rokom 1937. Usilovala sa vystihnúť básnika všestranne, neobišla ani jeho problematické a diskutované básne a do výberu zaradila aj jeho slávnu báseň Ak jasnú hlavu nestratíš...
Jacob Jankowski sa hrou osudu ocitne v ošumelom vlaku, ktorý je domovom pre Veľkolepý, svetový cirkus bratov Benziniovcov . V USA sa začína veľká hospodárska kríza a práca v cirkuse je pre Jacoba záchranou a utrpením súčasne. Ako veterinárny študent tesne pred štátnicami dostane na starosť cirkusový zverinec.
V jedno upršané popoludnie dostala Gretchen Rubinová vnuknutie na najnepravdepodobnejšom mieste – v mestskom autobuse. Uvedomila si, že „dni sú dlhé, ale roky krátke. Čas plynie a ja sa nedokážem dostatočne sústrediť na veci, na ktorých mi záleží.“ Rozhodla sa zasvätiť jeden rok vlastnému Projektu šťastia.