Unikátna zbierka Gauguinových drevorytov, ktoré Štefánik objavil na Tahiti, mala zložitý, doteraz celkom neobjasnený osud. Jej prezentáciou sa vypĺňa jedno neznáme miesto na mape umeleckohistorických priesečníkov slovenskej a európskej histórie.
Je jedna teta, vravíme jej Eta. Nie je ako iné tety, panie, dámy, vydáva sa na výlety za slovami... Po úspešných detských knihách Lov slov a Podivuhodné príbehy našich slov prichádza popredný autor slovenskej detskej literatúry s kyticou čarokrásnych príbehov tety etymológie. V bohato, pestrofarebne ilustrovaných príbehov tety Etymológie.
Prvá kniha románovej dilógie líči problematické úsilie ambiciózneho súčasníka (polygrafa Píša a jeho manželky reštaurátorky Pauly) prakticky, reflexívne aj emocionálne zvládnuť nekontrolovateľne sa komplikujúcu skutočnosť.
Malebné zátišia Turčianskej záhradky, čriepky zaujímavej histórie z kraja olejkárov a šafraníkov, originálne tradície vyšperkované vtipom a ľudovou múdrosťou, storočiami overené recepty – to sú perfektne namiešané ingrediencie pochúťky, ktorú pre vás pripravila popredná etnografka a vynikajúca gazdiná.
Bohato ilustrovaná zbierka povestí stelesňuje mnohoročnú zberateľskú prácu publicistky Hany Koškovej. Námety čerpala z miestnych archívov, obecných kroník, publikovaných prameňov i od autentických rozprávačov.
Výber z poézie zrelého básnika sa opiera o tradičné hodnoty, o vieru v človeka, v jeho vlastné schopnosti, ale aj v nadprirodzeno. Ponúka témy na rozmýšľanie, na malé a tiché radosti. Obsahuje štyri desiatky básní rozdelených do troch cyklov.
V originálnej rozprávke plnej nečakaných zvratov sa odvíja humorná „sága“ dračej rodiny. Jediný syn svojich dračích rodičov dráčik Háčik, ktorý oveľa radšej háčkuje krásne dečky, než bojuje alebo unáša princezné, sa vyberie do sveta, kde zažije nebezpečné, ale aj humorné situácie, aby sa napokon vrátil domov, nie však sám...
„Keď som mal štyri roky, mal som štyroch starých rodičov. Dvoch v meste a dvoch na dedine. Tí v meste sa volali Luigi a Antoinetta a boli ako všetci ostatní mestskí ľudia. Na vidieku som mal starých rodičov, ktorí sa nepodobali na nikoho. Volali sa Ottaviano a Teodolinda. Verte mi, nepodobali sa ani na svojich susedov...
Juraj Droba prichádza do rodnej Kotlinky. Je to už päťdesiat rokov... Priehrada, vodná nádrž... Zatopiť!
Fenomenálny fotograf svetového mena, autor nádherných diel a množstva krásnych obrazových publikácií prichádza tentoraz s úplne originálnou sumou svojho vyše štyridsaťročného umeleckého bádania. Kniha obrazových „diptychov“ ponúka fascinujúci pohľad na imaginárnu previazanosť nášho sveta.
Fenomenálny fotograf svetového mena, autor nádherných diel a množstva krásnych obrazových publikácií prichádza tentoraz s úplne originálnou sumou svojho vyše štyridsaťročného umeleckého bádania. Kniha obrazových „diptychov“ ponúka fascinujúci pohľad na imaginárnu previazanosť nášho sveta.
Publikácia BLIŽŠIE K POZNANIU PRAVDY (Exil slovensko-štátnej orientácie po r. 1945) je výsledkom vedeckovýskumného a popularizačného úsilia pracoviska MS pre výskum „života a diela“ po roku 1945. V tomto zborníku prednášok v Stredisku zahraničných Slovákov v Dome Matice slovenskej v Žiline r.
Literárny historik, textológ a publicista Michal Gáfrik sa od začiatku svojej tvorivej činnosti zameriaval najmä na výskum problematiky slovenskej literatúry z konca 19. a začiatku 20. storočia a tvorivé iniciatívy. Objavná antológia po prvý raz ucelene prezentuje prozaické majstrovstvo básnikov Slovenskej moderny.
Dielom Jána Valentiniho postupne splácame dlh voči slovenskej literárnej spisbe z minulosti. Svojím obsahom zasahuje do antickej, ako aj európskej kultúry. Predstavuje vyspelú úroveň latinčiny, ktorá bola dominantným literárnym jazykom používaným na Slovensku. Sám autor, básnik, turčiansky rodák bol všestranne orientovanou osobnosťou.
V publikácii Testament grófa Pálffyho autor vťahuje čitateľa do spoločnosti pre mnohých záhadného či aspoň rozporuplného, vychvaľovaného aj zatracovaného grófa, posledného majiteľa Bojnického zámku. Práve píše svoj druhý testament – ten, ktorý rozháda dedičov slávnych rodín a zamestná súdy na dlhé roky....
Zborník príspevkov historikov, archeológov, literárnych vedcov na konferencii k 175. výročiu narodenia Franka Víťazoslava Sasinka, najvýznamnejšieho slovenského historika druhej polovice 19. stor. a začiatkom 20. stor. Hodnotí celkový prínos Sasinka do slovenskej historiografie a kultúry, jeho vedecko-organizačnú a vydavateľskú činnosť.
Ďalší, v poradí šiesty zväzok Zobraných spisov J. C. Hronského prináša romány Na Bukvovom dvore, Na krížnych cestách a zbierku novelu Šmákova mucha. V románe Na Bukvovom dvore rezonuje agrárna tematika a vzťahy medzi rôznymi sociálnymi skupinami v dedinskom prostredí. Na krížnych cestách zachytáva intímne ľudské vzťahy a problémy v troch generáciách.
Život zrkadliaci sa v svojich rôznych podobách – radosť, túžba, bolesť, stretnutia, dotyky ... a kulisa toho všetkého – láska (Zrkadlenie). To sú verše Magdy Baloghovej, nimi sa prihovára nám, čo kráčame všednými dňami sivou náladou: zastaň, či aspoň spomaľ. Život, to je aj slnko, pavučina, padajúci list zo stromu...
Turecko – most medzi Áziou a Európou, dynamicky sa rozvíjajúci štát, a predsa pre mnohých krajina neznáma, exotická. Ak sa spomenie Turecko, mnohým sa vybavia pred očami predovšetkým nádherné morské pláže. Piesok, slnko a azúrová voda však neprezradia celé bohatstvo, ktoré táto krajina ponúka.